přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. prosince 2010, 17:35

Barcelonu si naladilo rekordních 368 milionů diváků

Letošní Mistrovství Evropy v atletice vidělo podle dnes vydané zprávy Evropské atletiky více diváků než před čtyřmi lety. Přestože se zkrátil samotný šampionát, vzrostlo i celkové množství vysílacích hodin.

Hlavní, nebo chcete-li vlajkovou akci na starém kontinentě – mistrovství Evropy v Barceloně 2010 – sledovalo letos na konci července na 368 milionů diváků. Takový údaj alespoň předala Evropská vysílací unie (EBU) do rukou pořadatelské Evropské atletice (EAA). Oproti předešlému ME, které proběhlo před čtyřmi lety v Göteborgu, tak letošní ročník vidělo o 28 milionů atletických fanoušků více (v obou případech se nezapočítávalo novinářské publikum). Katalánská metropole předčila divácky švédskou i přesto, že minulý šampionát trval o den déle, tedy celý týden.


Diváci si u obrazovek mohli vychutnat i rekordní tři tituly francouzského sprintera Lemaitra - foto: www.graf.cz

Šedesát šest televizních společností poskládalo v Barceloně dohromady 1 583 vysílacích hodin, oproti 1 425 v Göteborgu. Prezident EAA Hansjörg Wirz k tomu uvedl: „Tahle skvělá čísla ukazují důležitost našeho sportu na kontinentu a podtrhují poptávku po mistrovství Evropy každé dva roky.“

Prvním krokem ke dvouletému cyklu bude šampionát v Helsinkách, který proběhne mezi 27. červnem a 1. červencem v olympijském roce 2012, následující ME pak uspořádá Curych (2014). „Vzhledem k úspěchu v Barceloně a s výhledem na tyto budoucí akce jsme s EBU velmi blízko k dohodě o pokračování spolupráce tak, abychom zajistili, že atletika zůstane na neplacených (nekódovaných) televizích,“ řekl Wirz.

Michal Procházka

Vytisknout