přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. července 2019, 00:32

Zlatý závěr v Baku díky Davidíkovi

Atletika na Evropském olympijském festivalu mládeže má za sebou poslední dva dny. Nejradostnější zpráva přišla z osmistovky, kde vylovil milovník rybaření Jakub Davidík zlato, na dohled medailím byly také výškařka Klára Krejčiříková a mílařka Karolína Sasynová. Celkem z ázerbájdžánské metropole vezou mladí sportovci šest cenných kovů, atleti přispěli dvěma.

„Věřil jsem si. Věděl jsem, že to může být zlatá. A povedlo se,“ okomentoval svůj výkon pro czechteam.info Jakub Davidík. Mladík ze Stříbra už posbíral slušné zkušenosti z mládežnických akcí, loni reprezentoval na olympiádě v Buenos Aires a z předešlého EYOF v Györu přivezl předloni bronz. „Tam jsem si udělal velký osobák o dvě a půl sekundy, to bylo i pro mě obrovské překvapení,“ zavzpomínal na léto 2017.

V Baku se navzdory Jakubovým očekáváním běžel první okruh velmi pomalu, Španěl Caranza – v cíli třetí – probíhal mezičasem na čtvrtce za 57.7 vteřiny. „Až tři sta metrů před cílem jsem zrychlil,“ popisoval 17letý český půlkař. A na jeho razantní zrychlení nikdo neměl nárok, i stříbrný Polák Roznicki ztratil bez setiny dvě vteřiny na vítěze. A ten nakonec zůstal časem 1:51,02 minuty jen sekundu od svého osobního rekordu. „Tahle medaile je pro můj zatím největší úspěch, moc si toho vážím,“ uzavřel Davidík, jenž rád rybaří.

Ve finále výšky zdolala Klára Krejčiříková 177 centimetrů a zůstala jednu úroveň od bronzu na šestém místě. Klíčových 180 cm by bývala potřebovala skočit nejhůř při druhé možnosti, ale nepovedlo se jí to ani natřikrát. Tuto výšku skákala pravidelně v hale, ve venkovní části sezóny se jí to bohužel povedlo jen dvakrát na domácí půdě. Vítězka Alina Chalikovová z Ruska se přenesla přes 186.

Šestá doběhla na patnáctistovce Karolína Sasynová. V taktičtěji vedeném závodě bojovala ve finiši o páté místo a nad její síly byla v čase 4:34.30 jediná soupeřka. O prvenství si to o kus před nimi rozdala čtveřice, kterou v cíli nakonec dělila pouhá vteřina a půl, ze zlata se mohla radovat Němka Antje Pfüllerová (4:28.89).

Oštěpařka Petra Sičaková se probila do užšího finále díky výkonu z druhé série 46.85, v dalším průběhu už se k povedenému kvalifikačnímu pokusu (jen dvakrát dříve hodila dál než 48.59) už se více nepřiblížila. V kvalitní soutěži to stačilo na sedmou pozici. Na medaili bylo třeba přehodit 50metrovou hranici, a to dost výrazně. Vítězkou se pak stala Polka Gabriela Andrukonisová za 58.77.

Běžec Michal Hanyk na dvoukilometrovém stýplu zůstal v poli poražených, v čase 6:42.94 dokončil jako dvanáctý. Šampionem se stal Španěl Pol Oriach, který po výkonu 5:49.56 jasně dominoval.

Český výprava dala dohromady obě kombinované štafety na 100-200-300-400, obě však skončily v rozbězích. Lépe dopadli kluci, kteří byli jedenáctí, sestavu Tomáš Oberndorfer, František Doubek, Tadeáš Plaček, Jakub Holec dělila po výkonu 1:58.81 vteřina a 7 setin od postupu do finále. Děvčata ve složení Eva Kubíčková, Barbora Šplechtnová, Tereza Babická, Pavla Štoudková zaběhla 2:17.10 a obsadila 16. místo. Finále ovládli Poláci (1:53.39) a Španělky (2:08.53).

Výsledky

 

Michal Procházka, foto: Twitter ČOV

Vytisknout