přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. února 2011, 08:33

Bába vyhrál v Brně, tři výkony roku v Liévin

Při včerejší Brněnské laťce si výškař Jaroslav Bába vylepšil svůj letošní výkon na 228 cm. Ve francouzském Liévin padla maxima sezony zásluhou trojskokana Tamgha, mílaře Chepseby a překážkářky Wellsové.

V Brně pánem Bába
Šestnáctá Brněnská laťka se letos musela z finančních důvodů obejít bez hlavní soutěže žen. Mužský závod, který byl druhým dílem nově vzniklé Czech High Jump Grand Prix, ovládl přesvědčivě Jaroslav Bába, který si tak upevnil vedení v seriálu. 228 centimetry česká jednička navíc potvrdila již splněný limit pro halové ME a přidala 2 cm ke svému dosavadnímu maximu sezony. Slibovaných 230 však i pro tentokrát odolalo.


J. Bába na ME v Barceloně - foto: www.graf.cz

Druhé místo obsadil Američan Keith Moffatt s 226, pořadí na třetím až šestém místě určila vzhledem ke shodě na 222 až čistota zápisu. Francouz Fabrice Saint-Jean postupoval do této výšky bezchybně a doprovodil tak Bábu a Moffatta na stupně vítězů. Na dalších pozicích se seřadili Ital Talotti, bahamský Barry a Ukrajinec Krymarenko.
Výsledky z Brna

Tamgho, Chepseba a Wellsová
Ve francouzském Liévin proběhl mítink IAAF, který dal vyniknout dvěma domácím skokanským hvězdám. Světový rekordman v trojskoku Teddy Tamgho přidal pět centimetrů k vlastnímu výkonu roku na hodnotu 17.64. Solidní výkon předvedla i jeho kolegyně z disciplíny Ukrajinka Saladuhaová (14.37). Tyčkař Renaud Lavillenie se letos podruhé přenesl přes 590 cm (drží WL 592), poté se pokoušel o 601. Stejně jako Tamgho překonal své vlastní maximum také na patnáctistovce Keňan Nixon Kiplimo Chepseba, časem 3:34.98 se mu to povedlo přesně o osm desetin.

Výbornou formu si z USA přivezla Kellie Wellsová, která už v prvním kole 60 m překážek jako první sprinterka zlomila hranici 7.9 sekundy (7.87). Ve stejném rozběhu skončily naděje Lucie Škrobákové, které k postupu mezi nejlepší osmičku chyběly v čase 8.18 tři setiny. Wellsová si pak došla ve finále pro jasné vítězství – byť jí cestu diskvalifikací usnadnila Kanaďanka Felicienová – Američanka však srazila ještě další dvě setiny až na 7.85. Naopak v procesu hledání toho pravého naladění je zřejmě její kubánský kolega Dayron Robles, který si sice připsal těsné vítězství (o tisíciny), ale časem 7.57 (stejně i v rozběhu) překážkář s OR 7.33 nikterak neoslnil.

Na dohled měli letošní maxima ještě sprinteři na hladké šedesátce, Ukrajinka Povhová (7.17) a Jamajčan Clarke (6.59), půlkařky v čele s Britkou Meadowsovou (2:00.29), na trojce běžkyně vedené Etiopankou Mekdes Bekeleovou (8:55.08). Nemistrovskou dvoustovku a třístovku vyhráli Francouz Djhone, jenž za sebou nechal ve výkonu sezony 32.68 mj. obě dvojčata Borléeovi, a Němec Ernst (20.93).
Výsledky z Liévin

 

Michal Procházka

Vytisknout