Bába šestý, Janků sedmý, Svoboda do SF

úterý 19. srpna 2008
Čeští výškaři zdolali v olympijském finále 229 cm a obsadili místa v užším finále. Překážkář Svoboda postoupil z druhého místa do semifinále.

Oba čeští výškaři postupovali od základní výšky 215 do 225 bez zaváhání, Jaroslav Bába zdolal napoprvé i 229 cm, Tomáš Janků musel jednou opravovat. Na 232 chybovali oba Češi a vzhledem k vývoji soutěži se rozhodli nechat si druhý pokus na 234. Zde se nezdar našich opakoval, Janků zde absolvoval i svou poslední šanci, ale nadějný pokus nevyšel. Bába pokračoval ve zvyšování a třetí ránu si nechal na 236, čímž by o 6 cm vylepšil osobák po těžkém zranění, ani on si nepočínal špatně, ale laťka spadla i v jeho případě.

"Bojovali jsme na sto procent, riskovali jsme, neskákali špatně. Dali jsme do toho, co v nás bylo. Bohužel byli lepší borci, ale můžeme odcházet se ctí," řekl novinářům Janků. Pro něj to byl nejen poslední olympijský závod. "Tahle letní sezona je pro mě totiž poslední," rozhodl se po svém nejlepším olympijském vystoupení v kariéře. "V halové sezoně se rozloučím," dodal třiatřicetiletý vicemistr Evropy.

Tomáš Janků - foto: E. Erben

O deset let mladší Bába si zopakoval hru vabank z Atén. Zatímco tehdy mu vynechaný pokus po dvou nezdarech a následný úspěch na 234 cm přinesl bronz, tentokrát risk nevyšel. Po jednom skoku pokoušel laťku na výškách 232, 234 a 236 cm. "Nic jiného mi nezbývalo, kdybych to třeba skočil napodruhé, posunulo by mě to jen o jedno místo. Ale já chtěl medaili," prohlásil Bába. "Ten skok na 236 byl nejlepší od mého zranění," vypíchl pozitivum.

Jaroslav Bába - foto: E. Erben

Olympijským vítězem se stal Andrej Silnov, který se dostal do ruského týmu až dodatečně na vyžádání národního olympijského výboru poté, co se několik dnů po neúspěšné národní kvalifikaci posunul do čela letošních tabulek. Oprávněnost nominace potvrdil skokem přes 236 cm, přičemž první nezdary v soutěži zaznamenal až při pokusech o vyrovnání evropského rekordu 242 cm. Stříbrný Brit Germaine Mason a bronzový Jaroslav Rybakov z Ruska překonali shodně 234 cm, čtvrtý skončil švédský obhájce prvenství Stefan Holm za 232.

Petr Svoboda ulil první start a napodruhé měl nejslabší reakci ze své čtvrtfinálové osmičky. Pak ale chytil správný rytmus a dostával se vpřed. Na šachovnici se předklonil nejvíce z trojice běžící na těsno a bral druhé přímé postupové místo do dalšího kola za 13.41. Z postupujících do semifinále dosáhl sedmého času, stejně jako v rozbězích.

Petr Svoboda (uprostřed) - foto: E. Erben

Na finále by prý dnešní Svobodův výkon mohl stačit. "S odřenejma ušima, ale dá se na to pomýšlet. Musím se však zlepšit," plánoval Svoboda. Je optimista, chce si vyrovnat osobní rekord z mistrovství republiky v Táboře 13,29 sekundy. "Ale třetí běh už nebude žádná sranda," upozornil, že začíná cítit únavu. Tak kvalitní závody ve dvou dnech po sobě totiž nikdy neabsolvoval. "Už dneska cítím, že to tělo nezvládá. Tady jsou překážkáři, kteří s tím mají zkušenosti. Já jsem před půl rokem vlétl do širší špičky a je to pro mě nové," uvedl s tím, že si okamžitě půjde nechat obložit nohy ledem a namasírovat.

Jeho běh se uskutečnil až na druhý pokus a po prvním ulitém startu prý zapracovala psychika. Všech 90.000 diváků křičelo, protože se Svobodou běžel domácí Š'Tung-pcheng. "Projelo mi tělem asi 1000 voltů, byl jsem nabitej, ale vydrželo to asi tři minuty," popsal Svoboda. "Pak jsem z toho byl vyplivnutej. Ale atmosféra byla výborná," pochvaloval si. Semifinále prý bude o zkušenostech. "Potřebuju, aby někdo běžel těsně vedle mě po startu, pak se dostanu do rytmu. A pak je to ono," přál si.

Výsledky:
Výška: 1. Silnov (Rus.) 236, 2. Mason (Brit.) 234, 3. Rybakov (Rus.) 234, 4. Holm (Švéd.) 232, 5. Spank (Něm.) 232, 6. Bába 229, 7. Janků (oba ČR) 229, 8. Parsons (USA) 225