Bába čtvrtý na světě, Hejnová sedmá

čtvrtek 1. září 2011
Jaroslav Bába obsadil na světovém šampionátu v Tegu čtvrtou příčku. Útok na medaili nevyšel ani Zuzaně Hejnová. Z trojice oštěpařů postoupil Vítězslav Veselý.

Škoda chyb na 229

Výškař Jaroslav Bába bohužel na medaili nedosáhl, a to přesto, že se mu ve finále podařilo skočit výborných 232 cm na první pokus. Lepším zápisem na dřívějších výškách jej však k nepopulární pozici odsoudil Barry z Baham. "Dá se říci, že být čtvrtý je nejhorší možné umístění. Medaile je strašně blízko a současně strašně daleko. Zkrátka je velký rozdíl ji mít, či nemít. Ale prohrál jsem si ji sám chybami na 229 cm, kdybych tu výšku skočil napoprvé, alespoň bych se dělil o bronz. Ale na kdyby se nehraje," prohlásil stříbrný medailista z letošního HME v Paříži.

"Na druhou stranu je to mé nejlepší umístění na mistrovství světa a určitě ho nějak oslavím. Ostatně, zítra mám narozeniny, jen s medailí by ta oslavila byla lepší," zmínil brzy sedmadvacetiletý svěřenec Jana Janků, který se nyní pokusí zaměřit především na olympiádu. "To je ještě o něco důležitější závod," ví Bába.

Světový titul získal Američan Williams před Rusem Dmitrikem. Oba překonali 235 cm.

Došly síly

Čtvrtkařka překážjářka Zuzana Hejnová obsadila ve finále sedmou příčku, ačkoli ještě při náběhu do cílové rovinky mohla živit naděje na medaili. "Bohužel mi v závěru nezbylo moc sil. Projevilo se, že už je to třetí běh v průběhu pár dnů. Za poslední překážkou jsem zapadla a nemohla se vůbec rozběhnout," hodnotila národní rekordmanka, která dorazila do cíle v čase 54.23, o tisíciny za šestou Bulharkou Stambolovou. "Být šestá nebo sedmá není až zas takový rozdíl, i když člověk chce samozřejmě být co nejvýš. Ovšem kdyby mi někdo před rokem řekl, že budu sedmá na mistrovství světa, nevěřila bych mu," dodala svěřenkyně Martiny Blažkové.

Závod vyhrála v novém výkonu roku 52.47 Američanka Demusová, druhá Jamajčanka Walkerová za ní zaostala o 26 setin. Bitvu o bronz pro sebe nakonec rozhodla Ruska Anťuchovová. Její čas? 53.85. "Štve mě, že na medaili stačilo relativně málo," okomentovala aktuální výkon evropské šampionky Zuzana Hejnová.

Z mušketýrů oštěpu postoupil jediný

Ve večerní bloku se též uskutečnila kvalifikace oštěpařů, kterou z českých borců úspěšně prošel pouze Vítězslav Veselý, který výkonem 81.64 ze třetí série obsadil celkově osmou příčku. "Cítil jsem se dobře a doufal, že se mi podaří postoupit přímo hned prvním pokusem. Ale zdramatizoval jsem si to sám, byl jsem moc blízko čáry a hod úplně nevyšel. Při tom druhém se mi zvrtla noha, snad to nebude pro finále nic vážného," prohlásil Veselý ještě v době, kdy neměl postup jistý a musel čekat na výkony soupeřů z druhé skupiny.

To byl i případ Jakuba Vadlejcha, jeho vyhlídky ale byly přes velmi dobrý výkon 80.08 m výrazně nižší. "Šance je nulová, letos to tu je hodně nabité," říkal a bohužel se nemýlil. Ve druhé skupině ho předčilo hned osm soupeřů a Vadlejch tak při svém premiérovém startu na MS obsadil 16. příčku. "Člověka štve, že neprodal vše, co v něm je. Poslední měsíc jsem měl tréninky hodně dobré. Ale na druhou stranu, osmdesátka není krátká vzdálenost," uznal teprve dvacetiletý talent oštěpu, jemuž mohlo být útěchou, že si z dnešního závodu odnesl i cenný skalp Fina Pitkämäkiho.

Nejníže ze skupiny Jana Železného skončil Petr Frydrych, jehož kvalifikační maximum 76.18 nestačilo na lepší než 24. příčku. "Cítil jsem se dobře, na nic se nemohu vymlouvat. Snažil jsem se pohlídat si některé technické věci, ale ani v jednom pokusu se mi to úplně nepovedlo. Trénoval jsem na tento závod celý rok, zklamání je tedy hodně velké," říkal v prvním závodě po dvou měsících. "Tu pauzu jsem takto dlouhou chtěl a ani teď bych na tom nic neměnil," dodal.

Zlatí, stříbrní a bronzoví

Údiv, úlek, nadšení. Takové emoce šlo vzejít z překvapivých medailistek nepříliš rychlé patnáctistovky, jejíž vítězka dosáhla času 4:05.40. Nejcennější kov si na hruď pověsí díky nejlepšímu závěru Američanka Barringer-Simpsonová, neméně rozradostněná byla ze stříbra Britka Englandová. Třetí byla vyčerpaná, ale šťastná Španělka Rodríguezová, která převzala otěže závod 300 m před cílem a jíž její konkurentky připravily o lepší umístění až v posledních metrech.
Před dvěma lety byla Rodríguezová z prvního místa diskvalifikována, když zavinila kolizi s Etiopanku Burkaovou. I dnešní taktický závod se neoběšel bez karambolu, střet na kilometru však odnesly obě zúčastněné, Američanka Ucenyová i Keňanka Okoriová, jež pak skončily na chvostu pole. Až za nimi dokonce doběhla obhájkyně Džamálová z Bahrajnu.

Mistrem světa ve stýplu se stal Keňan Kemboi, který si dokonce mohl v závěru dovolit „boltovské“ opičky. V cíli byl v čase 8:14.85, o vteřinu a dvě desetiny před svým krajanem Kiprutem, na kterého v závěru mocně útočil Francouz Mekhissi-Benabbad. Ten nakonec zaostal o pouhé tři setiny a vzápětí si šel Keňanovi "postěžovat", že jej v závěrečných metrech nepříliš sportovně vytlačil. Francouz, vědom si zřejmě podmínky od národního svazu za incident s krajanem Baalou (dnes postoupil do finále patnáctistovky), však tentokrát nervy na uzdě udržel, a ani na žádnou diskvalifikaci jako v Roblesové případě na stodesítce nedošlo.

Mistr Evropy na 400 m překážek, Brit Greene, se prosadil i ve světové konkurenci. Finále šampionátu vyhrál v čase 48.26. Druhý byl s odstupem 18 setin Portoričan Culson, v boji o bronz přetlačil lídr světových tabulek Jihoafričan Van Zyl o sedm setin nestárnoucího Dominikánce Sáncheze.

V trojskoku se medailistky spořádaně seřadily po pěti centimetrech. Nejvíce (14.94) skočila již svým úvodním pokusem Ukrajinka Saladuhaová, kterou následovala díky výkonu z páté série Kazaška Rypakovová. Třetí Ibargüenová doplatila na to, že se "nehraje" na vyrovnanost (3x za 14,80), ale na maximální vzdálenost a musí se spokojit s bronzem.