přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. března 2011, 11:45

Atletika v hale Bercy – dlouhé, ale nelehké soužití

Do začátku 31. HME v atletice zbývají poslední tři dny a evropská špička už nabírá směr Paříž. Šampionát bude hostit hala Bercy, která má s olympijským sportem číslo jedna už více než čtvrtstoletou zkušenost.

Multifunkční halu s oficiálním názvem Palais Omnisports de Paris-Bercy slavnostně otevřel Jacques Chirac, tehdy ještě jako starosta francouzské metropole, 3. února 1984. Jako první se zde uskutečnily závody v dráhové cyklistice, od té doby se zde vystřídaly desítky dalších sportů. Paleta je skutečně široká. Akrobaticky se zde lyžovalo, hrál se špičkový tenis i spíše lokální hokej, jezdily tu motorky a motokáry, na své si přišli fanoušci jezdectví, krasobruslení i videoher, které tu v roce 2006 měly mistrovství světa. O nespočtu kulturních událostí včetně koncertů největších hvězd populární hudby nemluvě.

Na atletiku se dostalo poměrně záhy, 11 měsíců po otevření haly se zde konaly světové halové hry, předchůdce HMS. Znovu se sem královna sportů ve své špičkové podobě vrátila o necelé desetiletí později, to když bylo Bercy přiděleno pořadatelství HME 1994. A za další tři roky přišlo na řadu HMS, které bylo zatím poslední akcí velkou atletickou akcí, kterou měli diváci příležitost v Bercy vidět.

Na relativně dlouhé odmlce se mohlo podepsat to, že dostat do útrob haly ovál s šestidráhou není vůbec snadná záležitost. Nainstalovat na 500 tun materiálu si  vyžádá dva dny příprav a nepřetržitou týdenní montáž. Jen pro srovnání: připravit halu na halový tenisový turnaj série Masters trvá jen pět dní.

Atletika je náročná i v jiném smyslu. Zatímco třeba volejbal, basket nebo hokej umožní návštěvu 14400 diváků a box dokonce ještě o 3.5 tisíce více, na špičkové sportovce v tretrách se může přijít podívat jen maximálně 8659 fanoušků.

Dostat se na šampionát však bude stát za to. Od pátku by zde mělo být k vidění rekordních 630 sportovců, kteří byli potvrzeni ve finálních přihláškách (346 mužů, 284 žen). Především ti pak nejspíš ocení nové mondo, které po čtvrt století nahradilo původní povrch a vloni jej měli možnost otestovat domácí borci při národním šampionátu. Počet drah na oválu zůstal u šesti, sprinterská rovinka se však rozšířila na osm, aby odpovídala současným standardům.     

Adam Pražák

Vytisknout