přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. ledna 2021, 09:18

Atletika třetím nejpopulárnějším sportem v ČR

Atletika vyšla v průzkumu Národní sportovní agentury jako třetí divácky nejpopulárnější sport v České republice.

Průzkum byl prováděn online na reprezentativním vzorku pěti tisíc respondentů starších 15 let. Atletika z něj vyšla pátá divácky nejpopulárnější mezi muži, šestá mezi ženami, v součtu třetí. V rozlišení podle věku (do 44 a nad 45 let) byla třetí, stejné umístění, případně o místo nižší (čtvrté) obsadila atletika v kategoriích podle velikosti sídla, příjmu (do/nad 20 tisíc obyvatel/Kč), ne/fanoušci, ne/sportovci. Jedničkou je v tomto směru ve všech kategoriích lední hokej (s výjimkou žen, kde vede krasobruslení), druhé je lyžování, třetí, jak už řečeno, atletika. Fotbal je sice trojkou mezi muži, u žen se však nevešel ani mezi 15 nejpopulárnějších a tak je celkově až osmý.

Pokud jde o aktivní oblibu sportů, tam atletika uzavírá první desítku, ale mezi aktivními sportovci je sedmá. O něco populárnější je atletika mezi muži (12. místo) než mezi ženami (14.), u starších než mladších obyvatel ČR (9. u 45+, 12. u 45-), velikost bydliště či příjem nehrají v oblibě velkou roli (kolem 10. místa), naopak rozdíly panují mezi fanoušky (8.) a nefanoušky sportu (mimo top 15) a také sportovci vs. nesportovci (7. místo u prvních vs. 13. u druhých). V popularitě sportů vede bowling a kuželky před tenisem a cyklistikou, u aktivních sportovců je pořadí zrcadlově obrácené (1. cyklistika, 2. tenis, 3. b&k).

Průzkum zkoumal také, kolik Čechů sport sleduje a provozuje. Alespoň jednou týdně (a častěji) konzumuje sport "pasivně" 41 procent, o něco méně obyvatel ČR je pak sportovně aktivních 38 % (opět aspoň 1x týdně). Každý den sportuje 5 %, několikrát týdně 18 %, 1-2x týdně 15 % (to je oněch 38 %). O mnoho lepší situace není ani se započtením lidí sportujících několikrát měsíčně (12 %), takto často se tedy hýbe jen polovina Čechů. Pokud jde o příležitostné sportovce, těch je dle průzkumu 29 %, vůbec žádnou aktivitu pak nemá 21 %.

Zdroj: Národní sportovní agentura, kompletní průzkum

Michal Procházka

Vytisknout