přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. prosince 2003, 14:37

Atletika letos bez vítězství, ale zůstává jasně v čele

V nejprestižnější novinářské sportovní anketě planety se atletika stejně jako v posledních letech musela sklonit před zástupci jiných sportovních odvětví.

Hlasování 57. ročníku ankety o nejlepší sportovce světa roku 2003, pořádané německou tiskovou agenturou Internationale Sport-Korrespondenz (ISK), se zúčastnili novináři ze sedmapadesáti zemí. Nejvíce hlasů získal vítěz cyklistické Tour de France, Američan Lance Armstrong, a v kategorii žen belgická tenistka Justine Heninová-Hardenneová, která se letos dvakrát radovala z grandslamového titulu ve dvouhře.

Od roku 1979, tedy plných 25 let v řadě, se na první příčce mezi ženami objevovaly pouze tenistky a atletky. Převahu těchto dvou sportů v letošním ročníku podepsala půlkařka Maria Mutolaová, která obsadila druhou pozici. V sezoně 2003 neporažená Mozambičanka vyhrála MS v hale i pod otevřeným nebem a za vítězství ve všech mítincích Zlaté ligy získala stoprocentní podíl na milionovém jackpotu. Čtvrtá v anketě ISK skončila švédská vícebojařka Carolina Klüftová, rovněž dvojnásobná světová šampionka. Páté místo patří vytrvalkyni Paule Radcliffeové. Britská reprezentantka vytvořila nejlepší světový výkon v maratonu a zlaté medaile přivezla z MS v půlmaratonu a ME v krosu. Na 7. místě pak figuruje mexická mistryně světa na 400 m Ana Guevarová.     

Anketa existuje bez přerušení již od roku 1947, prvních 25 ročníků byl vyhlašován jediný vítěz, a teprve od roku 1972 se praktikuje současný model, tedy rozdělení na kategorie mužů a žen. Zástupce atletiky poprvé získal titul v roce 1948 zásluhou holandské sprinterky Fanny Blankersové-Koenové. Historicky prvním atletickým vítězem se stal o rok později Emil Zátopek, který zvítězil také v letech 1951–1952. Víc prvenství žádný jiný sportovec nezískal, třikrát vyhlásili novináři nejlepším sportovcem světa ještě výškaře Valerije Brumela, sprintera a dálkaře Carla Lewise a cyklistu Eddyho Merckxe. S celkovým počtem 50 titulů během dosavadních 57 ročníků ankety je atletika jasně nejúspěšnějším sportem.

Sportovec roku 2003 (anketa agentury Int. Sport-Korrespondenz):

MUŽI
1. Armstrong (USA) cyklistika 106
2. M. Schumacher (Něm.) motorismus 90
3. Phelps (USA) plavání 61
...
9. Tergat (Keňa) atletika 11

ŽENY
1. Heninová-Hardenneová (Bel.) tenis 93
2. Mutolaová (Moz.) atletika 74
3. Kosteličová (Chor.) lyžování 52
4. Klüftová (Švéd.) atletika 43
5. Redcliffeová (Brit.) atletika 39
...
7. Guevaraová (Mex.) atletika 20  

Tomáš Klement

Vytisknout