přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. února 2020, 13:14

Atletický víkend ve světě

Letošní halová sezóna je v plném proudu a bylo to vidět i v atletickém kalendáři, který byl skutečně nabitý. Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se ve světě královny sportu o uplynulém víkendu událo.

Chemnitz

Na mítinku v německém Chemnitzu se představili čtyři čeští reprezentanti. Nejlépe se vedlo tyčkaři Janu Kudličkovi, jenž si vyskákal třetí místo ve vylepšeném českém sezónním maximu 560 centimetrů. Zároveň se jedná o nejlepší český tyčkařský výkon v kategorii mužů od července 2017. Matěj Ščerba byl ve stejné soutěži čtvrtý za 530 centimetrů. V trojskokanském sektoru skončil na páté pozici Jiří Vondráček, jenž doskákal na 15.43 a zařadil se na druhé místo letošních českých tabulek. Na juniorské šedesátce překážek startoval Sebastian Merta a prezentoval se velmi solidním časem 8.04.

Linec

Poměrně početná skupina českých atletů tradičně odcestovala do rakouského Lince. Letošní nejlepší český výkon zaznamenal v závodě na 3000 metrů mužů Damián Vích, který finišoval na sedmém místě v čase 8:28.40. Hned za ním skončil osmý René Sasyn za 8:29.80. Suverénní triumf bral Srb Elzan Bibič, který opět vylepšil národní rekord své země na 7:45.57 a je leaderem letošních evropských halových statistik. Marcela Pírková si zaběhla dvě šedesátky v časech 7.54 a 7.53. Matyáš Koška byl pak ve finále nejkratšího sprintu sedmý za 6.92. Na stejné distanci s překážkami si z českého dua vedla lépe Helena Jiranová v čase 8.32. Markéta Štolová zaznamenala 8.46. Zdeněk Kubát byl v trojskoku šestý za 15.29.

Dortmund

Také v německém Dortmundu jsme měli jednoho startujícího. Byl jím překážkář David Ryba. Svěřenec Michala Nováka zaznamenal v rozběhu 8.03 a ve finále se již nedokázal zlepšit, když byl druhý za 8.09. Svou rychlost testovala dálkařka Malaika Mihambová. Výkon 7.37 jí však k prvenství nestačil. Porazila jí stříbrná medailistka z loňského MEJ Nizozemka N´Ketia Seedoová, která byla o šest setin rychlejší (7.31).

Mety

Ve francouzských Metách startoval v závodě na 1500 metrů Jan Friš. Cílem proběhl jako sedmý v čase 3:44.03. Zvítězil Keňan Vincent Keter, který se časem 3:37.95 zařadil na čtvrté místo letošních světových tabulek. Svůj letošní první start absolvovala trojskokanská světová šampionka Yulimar Rojasová z Venezuely a hned z toho byl nový kontinentální rekord a letošní nejlepší světový výkon 15.03. Rojasová poprvé v kariéře v hale překonala patnáctimetrovou hranici a zařadila se na šesté místo historických světových tabulek. Novým ugandským národním rekordem 2:01.70 se blýskla půlkařka Winnie Nanyondová.

New York

113. ročník tradičního halového mítinu Millerose Games přinesl tři severoamerické rekordy a pět nejlepších světových výkonů. Na trati 800 metrů mužů potvrdil svou suverenitu Američan Donovan Brazier. Světový šampion z Dauhá proběhl trať za 1:44.22, což je nový rekordní zápis severoamerického kontinentu a Braziera řadí na páté místo historických světových tabulek pod střechou. Svůj vlastní kontinentální rekord posunula na stejné trati jeho krajanka Ajee Wilsonová, když proběhla cílem v čase 1:58.29. Vůbec nejpřekvapivější severoamerickou rekordmankou se stala v závodě na jednu míli Američanka Elinor Purrierová, když se svým vítězným časem 4:16.85 zařadila na druhé místo historických světových tabulek za Etiopanku Genzebe Dibabaovou. Za Purrierovou se to hemžilo národními rekordy. Němka Konstanze Klosterhalfenová ho vylepšila na 4:17.26 (4. v historických tabulkách). Britka Jemma Reekie posunula maximum své krajanky Laury Muirové na 4:17.88 (5. v historických tabulkách) a z nového národního rekordu 4:19.73 se těšila i čtvrtá Kanaďanka Gabriela Debues-Staffordová (8. v historických tabulkách). Klosterhalfenová se navíc stala vedoucí ženou světových tabulek na trati 1500 metrů, jelikož touto metou probíhala v čase 3:59.87.

Americký koulař Ryan Crouser se dostal do čela letošních světových tabulek výkonem 22.17 a stal se prvním závodníkem, kterému se letos podařilo přehodit dvaadvacetimetrovou hranici. Novým leaderem průběžných světových statistik se stala také jeho reprezentační kolegyně tyčkařka Sandi Morrisová, která se úspěšně přenesla přes 491 centimetrů.

Rouen

Jeden severoamerický rekord byl k vidění také na tyčkařském mítinku ve francouzském Rouen. Tak trošku v pozadí světového rekordu Švéda Armanda Duplantise zanikl další šestimetrový výkon. Postaral se o něj Američan Sam Kendricks, jenž překonal laťku ve výšce 601 centimetrů, čímž o jeden centimetr vylepšil dosavadní rekordní zápis krajana Jeffa Hartwiga z roku 2002.

Moskva

Další parádní výškařské představení nabídla v rámci moskevského mítinku Ruská zima výškařka Maria Lasickeneová. Suverénka této disciplíny si vylepšila halový osobní rekord na 205 centimetrů a posunula se na dělené šesté místo historických světových tabulek v hale. Druhá byla Anna Čičerovová za 196. Mezi muži zvítězil výkonem 226 centimetrů stříbrný medailista z MS v Dauhá Michail Akimenko. V tyči kralovali Timur Morgunov (586) a Anželika Sidorovová (486).

Annapolis

Sedmibojařské světové maximum této sezóny padlo v americkém Annapolisu, kde triumfoval v novém osobním rekordu 6209 bodů Garret Scantling ze Spojených států. V pětiboji žen se radovala z nového kariérního maxima jeho krajanka Annie Kunzová, která se součtem 4610 bodů zařadila na druhé místo letošních světových statistik.

Tallinn

Kvalitní víceboje byly k vidění také v estonském Tallinnu. Soutěž mužů opanoval Španěl Jorge Ureňa. Halový evropský šampion z loňského roku posbíral 6091 bodů. Závod pětibojařek patřil vedoucí ženě letošních světových tabulek Alině Šuchové z Ukrajiny, která tentokrát získala 4518 bodů.

Helsinky

Ve finské metropoli proběhlo halové mezistátní utkání mezi Švédskem a Finskem. V obou kategoriích bylo úspěšnější Švédsko, jehož reprezentanti se také postarali o nejkvalitnější výkony. Dálkař Thobias Montler dolétl na 790 centimetrů. Koulařka Fanny Roosová poslala své náčiní do vzdálenosti 17.65. Zajímavosti byl také start Melwina Lycke-Holma. Teprve patnáctiletý syn legendárního Stephana Holma o sobě dal vědět úspěšným skokem na 213 centimetrech.

Petr Jelínek, foto: ČAS

Vytisknout