přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. ledna 2021, 13:10

Atletický víkend v zahraničí

Halová atletická sezóna se pomalu rozjíždí. O uplynulém víkendu se ovšem závodilo také pod otevřeným nebem. Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se v průběhu posledních dní napříč kontinenty událo.

Lubbock

Ve Spojených státech jsou již v běhu univerzitní soutěže. V texaském Lubbocku padl zásluhou tyčkaře KC Lightfoota nový univerzitní rekord. Jedenadvacetiletý účastník mistrovství světa v Dauhá se úspěšně přenesl přes 594 centimetrů, čímž o jeden centimetr vylepšil dva roky staré maximum krajana Chrise Nilsena. Absolutní osobák si Lightfoot posunul o jedenáct centimetrů. Následně se třikrát neúspěšně pokoušel o zdolání rovných šesti metrů.

Kromě Lightfoota zaznamenala letošní nejlepší světový výkon také dálkař Justin Hall (801) a také alžírský půlkař Takieddine Hedeilli, jenž časem 1:45.98 vylepšil halový národní rekord své domoviny.

College Station

Úspěšný debut v univerzitních atletických soutěžích má za sebou teprve osmnáctiletá Američanka Athing Muová, když zaběhla osmistovku v druhém nejrychlejším halovém čase v kategorii juniorek 2:01.07. Za juniorským světovým rekordem Etiopanky Meskerem Legesseové z roku 2004 zaostala jen o čtyři setiny. Do čela letošních světových tabulek na trati 400 metrů se vyhoupl časem 45.48 další domácí reprezentant Bryce Deadmon. Nový halový dálkařský národní rekord Trinidadu a Tobaga 662 centimetrů vytvořila vícebojařka Tyra Gittensová.

Bordeaux

Ve francouzském Bordeaux zahájil letošní halovou sezónu někdejší halový světový rekordman a olympijský šampion z her v Londýně 2012 Renaud Lavillenie. Čtyřiatřicetiletá legenda této disciplíny skočila na druhý pokus 592 centimetrů. Poté si Lavillenie nechal na stojany nastavit 600 centimetrů. Tato hodnota mu již odolala. Druhý byl jeho mladší bratr Valentin za 572.

Birmingham

V hlavním městě Alabamy si připsal svůj první letošní start čtvrtkařský světový šampion Steven Gardiner. Ten startoval na třístovce a dosprintoval si pro pohodlné vítězství v čase 32.70, což je 44 setin za jeho vlastním bahamským halovým národním rekordem. Třístovku žen ovládla v čase 37.54 trojnásobná světová šampionka ve štafetě na 4x400 metrů Jessica Beardová.

Wollongong

V Austrálii začíná letní sezóna a ve skvělé formě se nachází domácí mistr Rohan Browning. Ten zaběhl s nedovolenou podporou větru o hodnotě +3.3 m/s stovku za 9.96 a stal se tak po národním rekordmanovi Patricku Johnsonovi druhým nejrychlejším Australanem historie na této trati bez ohledu na podmínky. Ve finále šedesátky už byl vítr regulérní a Browning v něm zaběhl časem 6.55 historické maximum Oceánie pod otevřeným nebem.

Addis Abeba

V hlavním městě Etiopie se blýskla domácí běžkyně Gudaf Tsegayová. Bronzová medailistka z MS v Dauhá zvítězila v závodě na 1500 metrů v historicky nejrychlejším čase zaběhnutém na etiopském území 4:02.35. Addis Abeba se nachází v nadmořské výšce 2355 metrů. Silně obsazené závody na 10 000 metrů opanovali favorizovaní Selemon Barega (27:58.48) a Yalemzerf Yehualawová (32.02.96).

Petr Jelínek

Vytisknout