přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. února 2018, 15:21

Atletický víkend v zahraničí

Přinášíme tradiční přehled toho nejzajímavějšího, co se událo o uplynulém atletickém víkendu za hranicemi.

Eaubonne

Na mítinku ve francouzském Eaubonne testovala formu belgická vícebojařská suverénka Nafissatou Thiamová, když absolvovala trojboj, který zahájila výkonem 190 centimetrů do výšky, následně si vylepšila osobní rekord v kouli na 15.52 a vše završila šedesátkou překážek v čase 8.35. Velmi zdatně si vedla i Britka Katarina Johnson-Thompsonová, když se zaskvěla hlavně ve výškařském sektoru, kde zdolala 193 centimetrů, což se v závodě podařilo už jen specialistce Levern Spencerové ze Svaté Lucie. V kouli zaznamenala vícebojařka z britských ostrovů 11.49 a překážky proběhla za 8.36. Třetí byla Francouzka Antoinette Nana Djimouová (173-14.17-8.36).

Velmi rychlá byla šedesátka žen, kde triumfovala vícemistryně světa z Londýna Marie Josee Ta Louová z Pobřeží Slonoviny, když si vylepšila osobní maximum na 7.08. Jen o dvě setiny zpět zaostala Carina Hornová, která časem 7.10 vylepšila hodnotu národního rekordu Jihoafrické republiky. Letošní nejlepší evropský halový výkon 23.19 padl na trati 200 metrů a má ho na svědomí Polka Anna Kielbasinska. Z technických disciplín jistě stojí za zmínku vítězný výkon ruské tyčkařky Anželiky Sidorovové, která skočila 472 centimetrů.

Clemson

Americká překážkářská světová rekordmanka Kendra Harrisonová dokázala v Clemsonu na šedesátce překážek časem 7.72 vyrovnat americký halový národní rekord krajanky Lolo Jonesové z roku 2010. Zároveň se jedná o letošní nejlepší světový výkon. V historických tabulkách se Harrisonová zařadila na třetí místo za Švédky Susannu Kalurovou (7.68) a Ludmilu Engquistovou (7.69). Na stejné distanci mužů zaběhl americký univerzitní rekord 7.42 Grant Holloway. I v jeho podání se jedná o letošní nejlepší světový čas. Navíc si připsal cenný skalp olympijského vítěze a mistra světa Jamajčana Omara McLeoda, jenž byl druhý za 7.52 (v rozběhu 7.46).

Pekelně rychlý závod byl k vidění na čtvrtce mužů. Jeho vítěz Michael Norman ze Spojených států svým vítězným časem 45.00 zařadil na sedmé místo historických světových tabulek. Vítěz druhého běhu Akeem Bloomfield posunul výkonem 45.02 hodnotu jamajského národního rekordu.

Boston

Čtvrtým dílem pokračoval seriál World Indoor Tour. Christian Coleman, autor nedávného nejrychlejšího světového času historie na šedesátce (jako rekord kvůli nedostatkům s bloky a chybějící dopingovou zkouškou v místě patrně nebude uznán), v Bostonu absolvoval svůj další start a opět nenašel přemožitele, když vyhrál za 6.46. Na druhém místě skončil další rychlý Číňan Xie Zhenye (6.54). Třetí byl v novém osobáku 6.57 Američan Noah Lyles.

Leader letošních světových tabulek se měnil na nemistrovské trati 300 metrů. Do čela statistik se posunul Jareem Richards z Trinidadu a Tobaga, jenž závod opanoval v čase 32.10 a porazil letos nejlepšího čtvrtkaře Bralona Taplina z Grenady (32.50). Na čtvrtce byl nejrychlejší další zástupce trinidadské sprinterské školy Deon Lendore (46.25).

Na půlce se dařilo Donovanu Brazierovi ze Spojených států, který si vylepšil kariérní maximum na 1:45.11, zároveň zaběhl rekord mítinku a s tímto časem figuruje na druhém místě letošních světových tabulek. Na patnáctce excelovali Britové. Vyhrál Chris O´Hare v letošním nejlepším evropském čase a rekordu mítinku 3:37.03. Nedaleko zaostal jeho reprezentační kolega Jake Wightman, který se radoval z osobáku 3:37.43. Závod na 3000 metrů se stal kořistí Keňana Edwarda Chesereka, jenž se svým vítězným výkonem 7:38.74 zařadil na třetí místo letošních statistik. Rekord mítinku pokořila časem 51.82 na čtvrtce Američanka Shakima Wimleyová. Nad překážkami rozhodovaly o vítězce tisíciny, konkrétně šest tisícin rozhodlo v americkém souboji ve prospěch Shariky Nelvisové před Christinou Manningovou. Obě závodnice proběhly rovinku s ploty za 7.88.

Rouen

Na tyčkařském mítinku v Rouen byl k vidění dramatický a velmi kvalitní tyčkařský duel mezi olympijským vítězem Thiagem Brazem da Silvou a francouzským fenoménem Renaudem Lavilleniem. Oběma se podařilo vylepšit hodnotu letošního nejlepšího světového výkonu na 590 centimetrů. Lepší zápis pak přisoudil prvenství Lavillenimu. Třetí skončil Řek Konstantinos Filippidis za 570 centimetrů. Skvělou formu potvrdil vícebojař Kevin Mayer, jenž si vylepšil tyčkařský osobák o dvacet centimetrů na 560.

Rekord mítinku padl v soutěži žen a postarala se o něj Řekyně Katerina Stefanidiová, která se přenesla přes laťku ve výšce 482 centimetrů a prodloužila tak svou neporazitelnost. Druhou příčku si vyskákala britská rekordmanka Holly Bradshawová za 460 centimetrů. Nikoleta Kyriakopuluová a Jiřina Ptáčníková zdolaly shodně 450 centimetrů.

Méty

O výsledcích českých reprezentantů na mítinku ve francouzských Métách jsme vás již informovali v rubrice Krátce. Nyní se podíváme na nejlepší výsledky z tohoto podniku. Svou pozici světové dálkařské jedničky potvrdil Jihoafričan Luvo Manyonga, jenž posunul hodnotu vlastního nejlepšího světového maxima na 840 centimetrů. Navíc vylepšil i halový africký rekord, když přidal čtyři centimetry k výkonu Ignisia Gaisaha. Kvalitním konkurentem mu byl mladý Kubánec Juan Miguel Echevarria, který si vylepšil osobní rekord na 834 centimetrů. Třetí byl další mladík Miltiadis Tentoglu z Řecka za 795.

Na sprinterské rovince vyrovnala Marie Josee Ta Louová časem 7.07 letošní nejlepší světové maximum na šedesátce. Drží ho společně se svou reprezentační kolegyní z Pobřeží Slonoviny Murielle Ahoureovou. O další setinu srazila z vlastního jihoafrického rekordu druhá Carina Hornová (7.09). Mezi muži byl nejrychlejší Kimmari Roach z Jamajky (6.59). Letošní nejlepší evropský výkon na dvoustovce 20.53 zaznamenal Christophe Lemaitre.

Gent

Na mítinku v Gentu zahájila letošní halovou sezónu Nizozemka Dafne Schippersová a premiéra to byla vítězná, když proběhla šedesátku ze všech nejrychleji za 7.17. Tohoto času dosáhla již v rozběhu. Ve finále byla pak diskvalifikována za ulitý start.

Rychle se běhalo i na ovále. Závod na 800 metrů opanoval Maročan Mustafa Smaili za 1:45.96, čímž se zařadil na šesté místo letošních statistik. Hned za ním figuruje druhý muž závodu Amel Tuka z Bosny (1:46.33). Na patnáctce se rozhodovalo až na cílové šachovnici, kde byl úspěšnější zkušený Polák Marcin Lewandowski, který zvítězil za 3:40.74. Smutnit však nemohl ani norský supertalent Jakob Ingebrigtsen, jelikož jeho čas 3:40.96 je novým juniorským evropským rekordem.

Sumy

Ukrajinský národní šampionát byl kvalitní hlavně ve skokanských disciplínách. Jednoznačným vrcholem byla ženská výška, kde vyhrála Julia Levčenková za 195 centimetrů. Stříbro brala Julia Čumačenková, která překvapila výkonem 193 centimetrů. Bronzová Iryna Heraščenková a čtvrtá Katerina Tabačnikovová zdolaly shodně 191 centimetrů. Mezi výškaři se radoval Andrij Procenko (229). Klání vícebojařek opanovala Alina Šuchová, když posbírala 4472 bodů. V dálkařském sektoru bral titul Sergij Nykyforov za 796 centimetrů. V tom tyčkařském se zase radovala Marina Kylypkovová (450).

Tampere

Historický nejlepší světový čas na 300 metrů překážek předvedl v Tampere mistr světa Karsten Warholm. Na třísetmetrovém ovále zaběhl 34.26 a tak rychle ještě nikdo neběžel tuto distanci ani pod otevřeným nebem. Svůj vlastní výkon z loňského roku vylepšil o 66 setin. Co se týká venkovního maxima, tam běžel nejrychleji Brit Chris Rowlinson v roce 2002 v Sheffieldu, kde zaběhl 34.48.

Pireus

Hlavní hvězdu řeckého národního šampionátu se stal tyčkař Emmanouil Karalis, jenž se úspěšně přenesl přes 578 centimetrů, což znamená vylepšení halového juniorského světového rekordu. V letošní sezóně sice skočil již výše Švéd Armand Duplantis, který v Renu zdolal 583 centimetrů. Tento výkon mu však nebyl uznán, jelikož držáky (zobáčky) stojanů byly delší, než povolují pravidla, a navíc v den závodu neabsolvoval dopingovou zkoušku.

Petr Jelínek

Vytisknout