přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. května 2022, 13:29

Atletický víkend doma i ve světě

Přinášíme víkendový přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulých dnech událo doma i v zahraničí.

Fayetteville

Ve Fayetteville proběhl americký národní šampionát ve vícebojích. Zejména soutěž mužů měla vynikající kvalitu. Vítězný Garret Scantling si výrazně posunul kariérní maximum na 8867 bodů a s tímto letošním nejlepším světovým výkonem se posunul na sedmé místo historických tabulek. Z velkého osobáku 8700 bodů se radoval také Kyle Garland. Svůj nejlepší kariérní desetiboj 8573 bodů složil třetí Zach Ziemek.

Závod žen ovládla v osobním rekordu a letošním nejlepším světovém výkonu 6458 bodů Anna Hallová, která se opět blýskla velmi rychlou osmistovkou za 2:03.11. Další cenné kovy braly Ashtin Mahlerová (6184 bodů) a Michelle Atherleyová (6154 bodů). Některé favoritky závod nedokončily. Nicméně Kendell Williamsová má účast na MS zajištěnou díky vítězství v loňském ročníku vícebojařské Challenge a Erica Bougardová má pro změnu splněný ostrý limit.

Ratingen

Další elitní vícebojařské klání hostil německý Ratingen, který byl pro domácí atlety zároveň národním šampionátem. Soutěži mužů jasně dominoval Simon Ehammer, jenž triumfoval v novém švýcarském národním rekordu 8354 bodů. Nejvíce se mu zadařilo v dálkařském sektoru, kde vytvořil skokem 830 centimetrů vícebojařské historické maximum v této disciplíně, když skočil o dva centimetry dále než Kanaďan Damian Warner loni v Götzisu.

Mistrovský titul bral Tim Nowak za 8160 bodů. Ženský sedmiboj opanovala se součtem 6273 bodů Sophie Weissenbergová.

Tokio

V Tokiu pokračovala World Athletics Continental Tour Gold. Nejvíce byly vidět americké hvězdy. Christian Coleman vyhrál stovku za 10.06. Na čtvrtce byl nejrychlejší Michael Norman v čase 44.62. 400 metrů překážek vyhrál Rai Benjamin za 48.60 a stovku překážek ovládla časem 12.76 světová rekordmanka Kendra Harrisonová.

V oštěpu se dařilo domácí Haruce Kitagučiové. Svěřenkyně trenéra David Sekeráka zvítězila hodem 63.93 a momentálně jí v průběžných světových tabulkách patří druhá příčka za Běloruskou Taťánou Khaladovičovou.

San Juan Capistrano

Svůj první ostřejší start pod otevřeným nebem si odbyl Nor Jakob Ingebrigtsen a hned z toho byl letošní nejlepší světový výkon na trati 5000 metrů, když zaběhl čas 13:02.03. Na stejném mítinku zaznamenala letošní nejrychlejší světovou půlku 1:58.18 Američanka Allie Wilsonová.

Greenfield

Prvním tyčkařem, kterému se v průběhu letošní venkovní sezóny podařilo překonat šest metrů, je Američan Chris Nilsen, který v Greenfieldu skočil 600 centimetrů a přes tuto metu se tak dostal už počtvrté v kariéře.

Splněné mládežnické limity

Hned třem českým nadějím se podařilo o uplynulém víkendu vyhovět nominačním požadavkům pro start na MSJ nebo ME do 18 let. V Domažlicích si novým osobním rekordem 55.75 řekla o účast v Cali oštěpařka Petra Sičaková. Na stejný šampionát splnil limit v Praze na Děkance také desetibojař Michal Jára. Svěřenec Jana Koutníka poskládal velký osobní rekord 7385 bodů.

Výškař Matyáš Čudlý se v Kolíně úspěšně přenesl přes 206 centimetrů, což pro něj znamená splnění limitu pro evropský dorostenecký šampionát v Jeruzalémě.

Olomouc

Z Velké ceny Olomouce jistě odjížděl nejvíce spokojen oštěpař Martin Konečný, jenž si vylepšil svůj osobní rekord z letošního evropského vrhačského poháru o více než čtyři metry na 79.86.

Svou formu testoval také Zdeněk Stromšík, který prolétl rovinku za 10.48. Velmi dobrý výkon 11.79 předvedla v poměrně silném protivětru (-1.6 m/s) domácí juniorka Lucie Mičunková.

Tereza Elena Šínová vyhrála hned dvě disciplíny. Na stovce překážek si vyrovnala časem 13.54 osobní rekord a v dálce zapsala se silným protivětrem (-2.3 m/s) 606 centimetrů.

Dorostenecká koulařka Martina Mazurová se poprvé v kariéře dostala s tříkilovým náčiním za 17 metrů. Hodnota jejího nového osobáku je 17.02.

Mäki stříbrná na finském krosovém šampionátu

Kristiina Mäki se po roce opět zúčastnila finského mistrovství v přespolním běhu, kde skončila na druhém místě za Natalii Blomqvistovou. „Do Finska jsem si jela pro vítězství, takže nejsem úplně spokojená. Chtěla jsem Natálii vrátit porážku z loňského roku, a to se mi nepodařilo,“ zhodnotila.

Pliezhausen

Několik českých jmen se představilo na mítinku v německém Pliezhausenu. Jiří Polák zvládl třístovku za 33.47. V bězích na 1000 metrů závodili Lukáš Symerský (2:21.71) a Kimberley Ficenec (2:45.71). Na mužské trojce nás reprezentovali Jakub Zemaník (8:11.67) a David Šlapák (8:21.18). Stýplovou dvojku zvládla Anna Málková za 6:42.02.

Holešov a Chodov

Nejkvalitnější disciplínou mítinku v Holešově bylo kladivo. To mužské vyhrál hodem na 71.53 Patrik Hájek. Mezi ženami zapsala Adéla Korečková 64.02. Půlkař Daniel Kotyza se prezentoval časem 1:49.36.

V Chodově pak letos poprvé závodila česká diskařská jednička Marek Bárta. Tuto sezónu zahájil výkonem 60.26.

Petr Jelínek

Vytisknout