přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. ledna 2020, 12:13

Atletický víkend doma i v zahraničí

Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se o uplynulém víkendu událo na mítincích v České republice i zahraničí.

Rovereto

Skvělého úspěchu dosáhla na krosovém mítinku EA běžkyně Moira Stewartová, když dokázala tento závod ovládnout. S tratí si poradila v čase 18:27 a druhé Keňance Lenah Jerotichové nadělila více než pět vteřin (18:33). Třetí byla Italka Silva Oggioniová (18:46). Dařilo se i dalším českým reprezentantkám. Julia-Anna Lily Bell doběhla šestá (19:47) a Karolína Sasynová finišovala hned za ní na sedmé příčce (19:56). V kategorii juniorek obsadily naše závodnice první dvě místa. V závodě mužů si doběhl Jáchym Kovář pro čtvrté místo v čase 28.33. Na vítězného Itala Cesare Maestriho ztratil 32 vteřin.

Ostrava

V Ostravě proběhlo mistrovství Moravy a Slezska ve vícebojích. Díky závodnicím, které startovaly mimo soutěž, se jednalo o velmi kvalitní klání. Suverénní vítězkou se stala Lucia Vadlejch, když celou soutěž jasně opanovala v novém pětibojařském slovenském národním rekordu 4488 bodů. Své vlastní dva roky staré maximum z HME v Bělehradě vylepšila o 79 bodů. Nad míru spokojena mohla být také druhá Jana Novotná. Svěřenkyně Gabriely Dvořákové si posunula hodnotu osobního rekordu dokonce o 175 bodů na 4291. Tímto výkonem se zařadila na deváté místo našich historických tabulek. Obě závodnice zazářily zejména v dálkařském sektoru. Vadlejch dolétla na 644 centimetrů a Novotná se posunula do čela letošních českých tabulek výkonem 626. Přes čtyři tisíce bodů poskládala také třetí Dorota Skřivanová (4078 b.). Mužský sedmiboj vyhrál Vilém Stráský z Brna za 5373 bodů. Svou formu testoval také Adam Sebastian Helcelet, jenž absolvoval celkem pět disciplín.

Praha – Stromovka

Někteří reprezentanti testovali svou formu v rámci mistrovství Plzeňského kraje v hale Otakara Jandery. Velmi solidních časů dosáhli čtvrtkaři. Jan Tesař dokonce stlačil svůj čas pod 47 vteřin, když zvládl dva okruhy za 46.94. Vít Müller zaznamenal 47.03 a k tomu přidal ještě dvoustovku za 21.43. Kristiina Mäki se posunula časem 2:09.46 do čela letošních národních statistik na osmistovce. Tyčkařka Amálie Švábíková se přenesla přes laťku ve výšce 420 centimetrů.

Praha – Strahov

Velmi náročnou kombinaci disciplín zvolila na pátečních strahovských veřejných závodech Lada Vondrová. Svůj program zahájila na pětistovce, kde si zaběhla osobní rekord 1:09.54. Následně přidala další osobák na třístovce, když byla opět naprosto dominantní za 37.89. K tomu ještě přidala dvě rychlé stopadesátky v časem 17.92 a 18.14.

Půlkař Filip Šnejdr si nejprve otestoval závěrečný finiš na kilometru, kde zvítězil v čase 2:32.73 a druhé prvenství přidal na pětistovce, když nenašel přemožitele za 1:02.56. Stejnou skladbu disciplín zvolila též Diana Mezuliáníková. Kilometr zvládla za 2:50.67 a na pětistovce byla druhá za Vondrovou v čase 1:12.56. Na mužské stopadesátce byl nejrychlejší dle očekávání Michal Desenský (16.18 a 16.21). Třístovku zvládl nejlépe Adam Zelinka v čase 34.51. K tomu zdatně sekundoval Šnejdrovi na pětistovce a odměnou mu byl čas 1:03.90.

Lvov

Mladičká ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková překonala hned při svém prvním letošním startu juniorský světový rekord. Ve Lvově úspěšně zdolala 201 centimetrů, čímž o dva centimetry vylepšila dosavadní historické maximum, jehož byla spoludržitelkou s Američankou Vashti Cunninghamovou. Zároveň se jedná o vyrovnaný ukrajinský halový rekord.

USA

Zajímavé výkony padly také za Atlantikem. Američan Darryl Sullivan se posunul do čela letošních světových statistik, když v Blacksburgu skočil 233 centimetrů.

Nového leadera světových tabulek má také mužská tyčka. Je jím Kyle Pater, jenž se v Colorado Springs přenesl přes 582 centimetrů.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout