přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. května 2019, 12:17

Atletický víkend doma i v zahraničí

Většina českých reprezentantů závodila o uplynulém víkendu na soutěžích družstev nebo Diamantové lize v Šanghaji. Někteří však zvolili pro své starty i jiné destinace. V zámoří pak padlo hned několik nejlepších světových výkonů roku.

Ósaka

Jediným českým zástupcem na mítinku IAAF v japonské Ósace byl oštěpař Vítězslav Veselý. Ten zahájil sezónu výkonem 75.90, což stačilo na šesté místo. Suverénním vítězem se stal Litevec Edis Matusevičius, jenž poslal své náčiní do vzdálenosti 84.55. Vyrovnaný sprint na 100 metrů ovládl Američan Justin Gatlin, který prolétl rovinku za rovných 10 vteřin. O setinu pomalejší byl domácí Japonec Yoshihide Kiryu. Juniorský mistr světa Lalu Muhammad Zohri z Indonésie vylepšil asijský rekord své kategorie na 10.03. Na dvojnásobné trati jasně dominoval Američan Michael Norman, když si vítězným časem 19.84 vyrovnal kariérní maximum. Tento výkon ho řadí na třetí místo letošních světových statistik. Na stejné trati žen kralovala zkušená Bulharka Ivet Lalova-Colliová, která proběhla zatáčku s rovinkou za 22.55. Suverénní vítězkou čtvrtky překážek se stala Američanka Dalilah Muhammadová za 53.88. O poznání vyrovnanější souboj byl k vidění na překážkové stovce, kde se Sharicka Nelvisová i Sally Pearsonová předkláněly do cíle shodně v čase 12.70. Tisíciny hrály ve prospěch Američanky Nelvisové. Vysokou kvalitu měla soutěž kladivářek, kde zvítězila Číňanka Zheng Wang za 75.27 před americkou dvojicí Gwen Berryovou (74.09) a DeAnnou Priceovou (72.92). Letošní nejlepší světový výkon 38.00 zaznamenala japonská štafeta na 4x100 metrů.

Karlsruhe

Na atletickém mítinku v německém Karlsruhe se dařilo dvojici českých běžců na 5 km. Moira Stewartová proběhla cílem jako třetí v novém osobním rekordu 15:53.83, čímž si svěřenkyně Václava Janouška kariérní maximum z loňského roku posunula téměř o čtyři vteřiny a upevnila si sedmou příčku v národních dlouhodobých tabulkách. Rychlejší byly v závodě pouze domácí závodnice Alina Rehová (15:12:96) a Anna Gehringová (15:48:02). Osobní rekord si odvezl také Jakub Zemaník, jemuž jen o tři čtvrtě vteřiny odolala hranice 14 minut - 14:00.75. I tak se svěřenec Vladimíra Černého postaral o nejrychlejší český čas za dvě desetiletí, naposledy běžel rychleji Tomáš Krutský v roce 2000 (13:51.49). V Karlsruhe to Zemaníkovi stačilo na šesté místo, zvítězil reprezentant Saúdské Arábie Tariq Ahmed el Amri (13:40.80).

Baie Mahault

Letošní nejlepší světový výkon na stovce překážek žen padl v Baie Mahault a jeho autorkou se stala světová rekordmanka Kendra Harrisonová ze Spojených států, která proběhla rovinku s ploty za 12.47. Druhá skončila někdejší mistryně světa Danielle Williamsová z Jamajky (12.70). Trojskokan Will Claye se zařadil svým vítězným výkonem 17.40 na druhé místo letošních světových tabulek. V dálkařském sektoru kralovala další Američanka Keturah Orjiová za 680, za což jí v letošních světových tabulkách patří průběžná třetí příčka.

Tuscon

Největší hvězdou mítinku v Tusconu byl Američan Ryan Crouser. Ten se z kraje sezóny nachází v jedinečné formě. I tentokrát suverénně zvítězil, když hned tři jeho pokusy letěly za dvaadvacet metrů. Ten nejdelší měřil 22.67, což je pouze o sedm centimetrů méně, než je hodnota Crouserova nejlepšího průběžného světového výkonu. Kladivářské měření sil ovládl Sean Donnelly, jenž se hodem 77.59 zařadil na druhé místo letošních světových tabulek.

Karlovy Vary

Vítězem karlovarského půlmaratonu se stal Ital Yassine Rachik v čase 62:58, když za sebou nechal obhájce titulu Romana Romanenka z Ukrajiny (64:38) i jeho reprezentačního kolegu Mykolu Lukhymčuka (64:58). Nejrychlejší ženou byla Lilia Liskoviciová z Moldávie za 72:34. Další obsazení stupňů vítězů obstaraly Ukrajinky Olga Kotovská (74:32) a Viktoria Kalyužna (74:45).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout