Atletický šampionát zahájil rekordní závod chodců

neděle 24. srpna 2003
Deváté atletické mistrovství světa začalo nejrychlejším závodem chodců na 20 kilometrů v historii.
Prvním mistrem světa v Paříži se stal Ekvádorec Jefferson Perez, který vyhrál v čase 1:17:21 hodiny, jímž včera o více než půl minuty předčil Španěla Franciska Javiera Fernandeze. Český reprezentant Jiří Malysa skončil sedmadvacátý. Každý z mistrů světa dostane prémii 60.000 dolarů. Perez mohl získat ještě sto tisíc navíc za rekordní výkon, protože
Mezinárodní atletická federace (IAAF) v tomto týdnu rozhodla, že bude i nejlepší výsledky ze silničních disciplín nazývat světovými rekordy. Generální sekretář IAAF István Gyulai však později upřesnil, že toto pravidlo začne platit až od ledna. "Řekli mi, že to není světový rekord, ale nejlepší světový výkon. Já mezi tím sice nevidím rozdíl, ale co mohu dělat? Musím holt být trpělivý," prohlásil Perez, který se po olympijském
triumfu v Atlantě dostal v Ekvádoru i na poštovní známky.

Ruská chodkyně Jelena Nikolajevová se dnešním triumfem v závodu na 20 kilometrů zapsala do historie jako nejstarší atletická mistryně světa. Závodnice, které bylo v únoru 37 let, uzmula tento primát Merlene Otteyové. Jamajská rodačka byla při svém vítězství v běhu na 200 metrů v roce 1995 o dva roky mladší. Nikolajevová má olympijské zlato z desítky v Atlantě, ale titul z MS jí dosud chyběl. "Mít olympijskou medaili je jedna
věc, ale být mistryní světa je něco jiného,"
rozplývala se Ruska.
Na světovém šampionátu bylo dosud jejím nejlepším výsledkem třetí
místo před osmi lety v Göteborgu. Předloni v Edmontonu byla
diskvalifikována za nečistý styl.

Dnes ráno ve sluncem zalité Paříži vyhrála stylem start-cíl o 42 sekund před Gillian O'Sullivanovou z Irska v novém rekordu šampionátu 1:26:52 hodiny. Cestu za prvenstvím usnadnilo Nikolajevové odstoupení obhájkyně titulu krajanky Olimpiady Ivanovové, která závod vzdala jen pár minut po startu, sotva chodkyně opustily stadion.