Atletický rok 2019 – 2. čtvrtletí

středa 4. prosince 2019
Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se ve světě atletiky událo v průběhu druhého čtvrtletí sezóny 2019.

Duben

Začátek dubna je tradičním termínem konání mezinárodního chodeckého mítinku Poděbrady Walking. 87. vydání tohoto podniku ovládli Italka Eleanora Giorgiová v novém rekordu mítinku 1:27:46 a ruský nezávislý závodník Vasilij Mizinov v čase 1:20:14. Anežka Drahotová došla na patnáctém místě. Lukáš Gdula dokončil závod jako devatenáctý. Oba získali již svůj pátý titul mistra republiky na trati 20 kilometrů.

Na maratonu v nizozemském Rotterdamu o sobě dala výrazně vědět česká běžkyně Marcela Joglová, která doběhla dvanáctá v novém osobním rekordu 2:36:53 a kvalifikovala se na mistrovství světa. V českých historických tabulkách se zařadila na sedmé místo.

Jedenadvacátý ročník Sportisimo půlmaratonu opanovali Keňan Bernard Kimeli (59:07) a Caroline Kipkiruiová z Kazachstánu (65:44). Nejlepším českým závodníkem byl Jiří Homoláč (64:04).

Homoláč kraloval také půlmaratonskému domácímu šampionátu, když v Pardubicích zvládl trať vítězně za 64:28. Z premiérového titulu mezi ženami se radovala Tereza Hrochová za 1:16:12.

Mistrovství České republiky v běhu na 10 000 metrů na dráze hostila Břeclav. Svůj čtvrtý mistrovský titul z tohoto šampionátu si odvezla Moira Stewartová, která se navíc svým novým osobním maximem 33:24,58 zařadila na šesté místo našich historických tabulek. V závodě mužů byl nejrychlejší David Foller za 31:15.90.

Jan Doležal ovládl mítink vicebojařské Challenge v italské Laně. Svůj triumf navíc ozdobil novým kariérním maximem 8117 bodů.

Keňan Eliud Kipchoge zvítězil na londýnském maratonu v čase 2:02:37, což byl v té době druhý nejrychlejší čas historie.

Květen

V katarském Dauhá odstartoval desátý ročník Diamantové ligy. Jediným českým zástupcem byl koulař Tomáš Staněk, který obsadil výkonem 20.61 sedmé místo.

25. ročník Volkswagen maratonu v Praze vyhráli keňská rodačka v izraelských barvách Lonah Salpeterová a Maročan Almahjoub Dazza. Salpeterová zvítězila v novém traťovém rekordu 2:19:46. Dazza proběhl cílem v čase 2:05.58. Domácími maratonskými šampiony se stali Vít Pavlišta (2:16:30) a Petra Pastorová (2:42:22).

Početná česká výprava se vydala na World Relays do japonské Jokohamy. Nejlépe si vedla štafeta čtvrtkařů, která obsadila v celkovém hodnocení desáté místo, které ji zajistilo účast na mistrovství světa v Dauhá. Štafeta mužů na 4x100 metrů překonala časem 38.77 národní rekord, což stačilo na dvanácté místo. Ženská sprinterská štafeta si odvezla patnácté místo za 44.67.

Diamantová liga se po Dauhá přesunula do Šanghaje, kde si Nikola Ogrodníková vyházela výkonem 61.68 pátou příčku.

Evropský chodecký pohár se konal v litevském Alytusu. Závody na 20 kilometrů ovládli Švéd Perseus Karlström (1:19:54) a Litevka Živilé Vaiciukevičiutéová (1:29:48). Na padesátce byli nejrychlejší Francouz Yohan Diniz (3:37:43) a Italka Eleanora Giorgiová (4:04:50). České trio Lukáš Gdula, Vít Hlaváč a Rostislav Rožnovský se evropské konkurenci neprosadilo.

První extraligové kolo v Plzni patřilo mužům Univerzity Brno a ženám z pořádající AK Škody Plzeň.

Nejprestižnější vícebojařský mítink v rakouském Götzisu vyhráli Kanaďan Damian Warner a Britka Katarina Johnson-Thompsonová. Warner zvítězil v nejlepším světovém výkonu roku 8711 bodů. Johnson-Thompsonová jich posbírala 6813. Jediná česká zástupkyně Kateřina Cachová ze soutěže po úvodních čtyřech disciplínách odstoupila.

Jakub Zemaník zaběhl v belgickém Oodengemu pětku za 13:50.61 a stal se tak nejrychlejším českým běžcem na této distanci od roku 1998.

Oštěpařka Barbora Špotáková absolvovala na závodech v Kolíně svůj první start po druhé mateřské pauze. Nakonec zde zaznamenala svůj nejlepší výkon sezóny 63.85.

Mistrovství České republiky v běhu do vrchu hostily Jánské lázně a z titulů se radovali Jan Janů a Adéla Stránská.

Oštěpařka Nikola Ogrodníková si v německém Offenburgu vylepšila své kariérní maximum na 67.40, což je výkon, kterým figuruje na třetím místě letošních světových tabulek.

Jubilejnímu dvacátému ročníku Memoriálu Ludvíka Daňka kralovali Jamajčané. Zvítězil Traves Smikle (64.83) před svým krajanem Fedrickem Dacresem (64.76). Z českých atletů obstaral nejkvalitnější výkon koulař Tomáš Staněk, který poslal své náčiní do vzdálenosti 20.20.

Červen

Mistrovství republiky ve vícebojích proběhlo ve Zlíně. V soutěži mužů zvítězil v novém osobním rekordu 8141 bodů Jan Doležal před Markem Lukášem a Ondřejem Kopeckým. Osobák si vylepšila také vítězka soutěže žen Jana Novotná, když brala zlato za 5905 bodů. Za ní se umístily sestry Dvořákovy. Kateřina byla stříbrná a Barbora si na krk pověsila bronz. Vítěz závodu dorostenců František Doubek posunul hodnotu národního rekordu své kategorie na 7450 bodů. Totéž se podařilo v žákovském devítíboji Jakubu Šafářovi, jenž posbíral 6103 bodů.

Tři česká prvenství přinesl 26. ročník Memoriálu Josefa Odložila na pražské Julisce. Z primátu se radovali oštěpař Jakub Vadlejch (85.75), překážkářka Zuzana Hejnová (55.02) a dálkař Radek Juška (780). Tomáš Staněk byl v soutěži koulařů druhý za 21.19. Jediným přemožitelem mu byl Američan Joe Kovacs (21.29). Rekord mítinku neodolal na hladké čtvrtce, kde triumfoval Botswaňan Baboloki Thebe v čase 45.09.

Bohaté zastoupení měla česká atletika na mítinku Diamantové ligy v Římě. Nejlepšího umístění dosáhla Zuzana Hejnová na čtvrtce překážek (54.82), která brala body za třetí příčku. Oštěpařky Nikola Ogrodníková (62.02) a Barbora Špotáková (61.51) brali šesté a sedmé místo. Koulař Tomáš Staněk byl desátý (19.66).

O nejvýraznější výkony mítinku Praga Academica se postaraly Lada Vondrová v závodě na 400 metrů překážek (56.81) a Markéta Červenková v kouli (17.70). V podání Červenkové se jedná o nejlepší český koulařský výkon od roku 1990.

Osmadvacátý ročník Pražské tyčky se uskutečním před Rudolfínem. Nový rekord mítinku zaznamenala vítězná Američanka Katie Nageotteová, která se úspěšně přenesla přes laťku ve výšce 481 centimetrů. Z českých závodnic si vedla dle očekávání nejlépe třetí Romana Maláčová (456). Mezi muži vybojoval své jubilejní desáté vítězství Jan Kudlička.

Oštěpař Jakub Vadlejch si na mítinku Diamantové ligy v Oslu vyházel páté místo za 82.73.

Na mistrovství republiky do 22 let v pražském Edenu padlo hned osm rekordů šampionátu. Dva z nich měla na svědomí na tratích 400 metrů (51.13) a 400 metrů překážek (56.78) Lada Vondrová. Dalšími atlety, kteří přepisovali statistiky byli Aneta Chlebiková na pětce (16:26.65), Ondřej Vodák v trojskoku (16.14), Lada Pejchalová ve výšce (189), Viktor Šinágl na patnáctistovce (3:45.74), Adéla Záhorová v dálce (623) a štafeta žen Liazu Jablonec na 4x400 metrů (3:44.08). Na MČR do 22 let byl k vidění i jeden český rekord, o který se postarala reprezentační štafeta juniorek. Sestava Emma Maštalířová, Johana Kaiserová, Linda Hettlerová a Barbora Hůlková vylepšila národní historické maximum své kategorie na 45.25.

Česká štafeta mužů na 4x100 metrů mužů doběhla na mítinku v Ženevě na druhém místě v čase 38.62 a z vlastního národního maxima z japonské Jokohamy ukrojila dalších 14 setin.

58. ročník Zlaté tretry v Ostravě viděl jedno historické světové maximum. Na trati 300 metrů ho obstarala Shaunae Miller-Uibová z Baham, která prolétla třístovku v čase 34,41. Novými rekordmany mítinku se stali americký tyčkař Sam Kendricks (593), ruská výškařka Maria Lasickeneová (206) a novozélandský koulař Tom Walsh (22,27). Koulař Tomáš Staněk skončil třetí za 21.04. Stejného umístění dosáhl také oštěpař Jakub Vadlejch za 83.97. Zvítězil Estonec Magnus Kirt hodem na 90.34. Další špičkové výkony přidali na dvoustovce Kanaďan Andre de Grasse (19.91) a Američan Christian Coleman (19.97). V dálkařském sektoru kraloval Kubánec Juan Miguel Echevarría (832).

Českým barvám se dařilo také na Evropských hrách v Minsku. Stříbrnou medaili vybojovaly obě smíšené štafety. Navíc ta na 4x400 metrů se kvalifikovala na mistrovství světa v Dauhá. V celkovém hodnocení týmu obsadila Česká republika čtvrté místo za Ukrajinou, Běloruskem a Německem.

V průběhu olomouckého mistrovství České republiky juniorů a dorostu neodolalo šest rekordů šampionátu. Do čela této statistiky se dostali Matěj Krsek na stovce juniorů (10.43), Jan Doležálek v kladivu dorostenců (76.29), Tereza Elena Šínová na stovce překážek juniorek (13.54), Tomáš Kratochvíl v dálce dorostenců (753), štafeta juniorek AK Škody Plzeň na 4x100 metrů (46.18) a štafeta juniorek Liazu Jablonec na 4x400 metrů (3:47.56).