Atletický rok 2019 – 1. čtvrtletí

čtvrtek 21. listopadu 2019
Přinášíme přehled nejzajímavějších událostí, které se ve světě královny sportu udály v průběhu prvních tří měsíců roku 2019.

Leden

Vrcholem jubilejního 20. ročníku Hustopečského skákání byla soutěž žen, kde se hned dvě závodnice úspěšně přenesly přes 199 centimetrů. Zvítězila Ukrajinka Katerina Tabašniková před svou krajankou Jaroslavou Mahučikovou, která tímto výkonem vyrovnala halový juniorský světový rekord Američanky Vashti Cunninghamové. V závodě B se blýskla česká dorostenka Klára Krejčiříková, která si výrazně vylepšila osobní rekord na 189 centimetrů. Mezi muži se radoval z triumfu Číňan Wang Yu, jenž jako jediný zdolal 230 centimetrů.

V Cardiffu se uskutečnilo tradiční mezistátní utkání ve vícebojích mezi Českou republikou, Francii, Velkou Británií, Španělskem a Polskem. Čeští vícebojaři soutěž týmů ovládli, ženy skončily druhé. Individuálně se vedlo nejlépe Janu Doležalovi (5739 b.) a Elišce Klučinové (4255 b.).

V třinecké Werk Aréně se uskutečnil další ročník Beskydské laťky. Po Hustopečích si další prvenství připsala Ukrajinka Katerina Tabašniková. Tentokrát jí k tomu stačil výkon 192 centimetrů. Mužské klání patřilo Luisi Castrovi z Portorika za zdolaných 224 centimetrů.

O nejkvalitnější výkon mezinárodního halového mítinku v Otrokovicích se postarala tyčkařka Romana Maláčová, která se úspěšně přenesla přes laťku ve výšce 450 centimetrů.

Únor

Druhý ročník mítinku Hvězdy v Nehvizdech ozdobil kvalitní koulařský souboj, ve kterém byl úspěšnější Mesud Pezer z Bosny a Hercegoviny, když poslal své náčiní do vzdálenosti 20.70. Druhý Jamajčan O ´Dayne Richards vylepšil halový národní rekord své země na 20.68.

Čtvrtkař Pavel Maslák vyhrál na úvodním mítinku World Indoor Tour v německém Karlsruhe. Třetím místem a novým halovým osobákem 1:47.01 se blýskl půlkař Filip Šnejdr.

Máslák se následně radoval i na dalším podniku tohoto atletického seriálu v polské Toruni v čase 46.19. Dařilo se také sprinterce Kláře Seidlové, která doběhla na šedesátce pátá za 7.27.

V pražské Stromovce proběhlo halové mistrovství České republiky ve vícebojích. Soutěži žen jasně dominovala Eliška Klučinová, když posbírala 4462 bodů a získala svůj čtvrtý halový titul. Na stupně vítězů ji doprovodily stříbrná Kateřina Dvořáková a bronzová Barbora Dvořáková. Mezi muži se ze zisku zlata a prvního kariérního sedmiboje přes šest tisíc bodů radoval Jiří Sýkora, jenž zvítězil výkonem 6006 bodů. Stříbro bral Jan Doležal a bronz připadl Marku Lukášovi. V kategorii starších žáků se stal novým českým rekordmanem Jakub Šafář, který získal 4598 bodů.

Ostravské Czech Indoor Gala ozdobila novým národním rekordem na 1500 metrů Simona Vrzalová. Svěřenkyně trenéra Šulce svedla vyrovnaný souboj s favorizovanou Polkou Sofií Ennaouiovou a cílem proběhla jako druhá v novém národním historickém maximu 4:05.73. Na trati 300 metrů potvrdil roli hlavního favorita Pavel Maslák, jenž zvítězil za 32.79. Další parádní běžecký souboj svedli na půlce Amel Tuka z Bosny a Herzegoviny a Filip Šnejdr. Pro našeho reprezentanta z toho bylo druhé místo a osobní maximum 1:46.99.

V průběhu halového mistrovství republiky padl jeden rekord šampionátu. Stalo se tak na mužské šedesátce, kde Zdeněk Stromšík vylepšil historický zápis na 6.64. Klára Seidlová kralovala na stejné distanci za 7.26. Kvalitní výkony předvedli také čtvrtkaři Lada Vondrová (52.67) a Jan Tesař (46.70). Diana Mezuliáníková vyhrála osmistovku v čase 2:02.50. Sprinterka Barbora Šplechtnová využila na dvoustovce vyrovnaného souboje s vítěznou Janou Slaninovou (23.81) a vybojovala stříbro v novém juniorském národním rekordu 23.85. O nejlepší výkony v technických disciplínách se postarali dálkař Radek Juška (788) a výškařka Michaela Hrubá (190). Mužská štafeta Hradce Králové vylepšila časem 1:26.17 klubový národní rekord na 4x200 metrů.

Etiopan Samuel Tefera zaběhl na mítinku World Indoor Tour v Birminghamu halový světový rekord na trati 1500 metrů, když proběhl cílem v čase 3:31.01. Druhý Yomif Kejelcha se zařadil výkonem 3:31.58 na třetí místo historických světových tabulek.

Pavel Maslák doběhl na mítinku WIT v Dusseldorfu na druhém místě a těsně mu tak uniklo vítězství v celém seriálu.

Nejvýraznější osobností halového mistrovství republiky juniorů a dorostu byl Matěj Krsek, který obhájil sprinterský double na tratích 60 a 400 metrů. Na čtvrtce navíc zaběhl nový halový juniorský národní rekord 46.77. Z českého historického maxima své kategorie se radovaly také dorostenky z Liazu Jablonec, které vyhrály štafetu na 4x200 metrů v čase 1:40.43. Historické maximum šampionátu neodolalo ještě v dalších čtyřech disciplínách. Na dvoustovce dorostenek se o něj postarala Barbora Šplechtnová (23.88). Na stejné distanci juniorek se nyní dělí o prvenství v této statistice Nikoleta Jíchová a Linda Hettlerová, které shodně proběhly cílem za 24.08. Novou rekordmankou šampionátu se stala také trojskokanka Emma Maštalířová (12.75). O poslední rekordní zápis se postaraly juniorky ze Škody Plzeň ve štafetě na 4x200 metrů (1:39.87).

Švýcar Julian Wanders zaběhl v Ras al Khaimah nový evropský rekord v půlmaratonu, který má nyní díky němu hodnotu 59:13.

Simona Vrzalová vylepšila ve francouzském Liévin národní rekord na trati 1000 metrů, když zaznamenala čas 2:39.25.

Březen

Česká výprava přivezla z halového mistrovství Evropy v Glasgow jediný cenný kov. Koulař Tomáš Staněk si vyházel v evropském finále bronz. Filip Sasínek doběhl v závodě na 1500 metrů na čtvrtém místě. Výškařka Michaela Hrubá a mílařka Simona Vrzalová vybojovaly šesté příčky a mezi osm nejlepších se vešel ještě sedmý dálkař Radek Juška. Nor Karsten Warholm ovládl závod na 400 metrů ve vyrovnaném halovém evropském rekordu 45.05. Obhájce posledních tří titulů Pavel Maslák pro nemoc na startu chyběl.

Na halovém mistrovství České republiky žactva padl jeden národní rekord a další čtyři historická maxima šampionátu. Hned dva rekordy mistrovství zaznamenal na tratích 60 metrů překážek (8.04) a 150 metrů (17.13) kladenský Tomáš Dvořák. Anna Cagašová ovládla závod na 300 metrů v novém rekordu MČR 39.69. Totéž se podařilo vítězi trojky Janu Odehnalovi, jenž triumfoval za 9:16.94. Z nového halového rekordu ve štafetě na 4x200 metrů se mohla těšit porubská atletika. Její reprezentantky zaběhly čas 1:43.81.

Slovenský Šamorín hostil devatenáctý evropský vrhačský pohár. Českou republiku reprezentovalo šest atletů a atletek. Kladivářka Kateřina Skypalová skončila v kategorii do 22 let šestá. Kateřina Šafránková byla ve stejné disciplíně mezi ženami dvanáctá. Diskař Jakub Forejt vybojoval jako nejmladší účastník závodu do 22 let sedmé místo.

Kubánský dálkař Juan Miguel Echevarría dolétl v Havaně na větrných 892 centimetrů, což je bez ohledu na regulérnost podmínek čtvrtý nejlepší dálkařský pokus historie.

Na 43. mistrovství světa v přespolním běhu jsme měli jedinou zástupkyni, kterou byla Moira Stewartová. Svěřenkyně Václava Janouška finišovala na sedmdesáté příčce. Zvítězila Keňanka Hellen Obiriová před etiopským duem Dera Didaová a Letesenbet Gideyová. Mezi muži dominovali Uganďané. Zvítězil Joshua Cheptegei před reprezentačním kolegou Jakobem Kiplimem. Třetí byl obhájce předešlých dvou prvenství Keňan Geoffrey Kamworor.

Etiopan Yomif Kejelcha zaběhl v Bostonu časem 3:47.01 halový světový rekord na jednu míli.

Číňanka Hong Liu se na domácí půdě v Hungshanu stala první ženou, které se podařilo na chodecké padesátce prolomit hranici čtyř hodin, když si s tratí poradila v čase 3:59:15.

Anežka Drahotová obsadila na chodeckém mítinku ve švýcarském Luganu třetí místo ve svém sezónním maximu 1:34:37.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf, Adolf Horsinka