pátek 28. prosince 2018
Také v závěrečném čtvrtletí roku 2018 královna sportu nezahálela. Co zásadního se událo ve světě atletiky v posledních třech měsících uplynulé sezóny?

Říjen

Čeští žáci jednoznačně ovládli mezistátní utkání v maďarském Györu.

Britský běžec Mohamed Farah zvítězil na maratonu v Chicagu. Svůj triumf ozdobil novým evropským rekordem na této distanci, který má nyní díky němu hodnotu 2:05:11.

Česká výprava přivezla z 3. Letních olympijských her mládeže v Buenos Aires tři cenné kovy. Ze zlata se radovala čtvrtkařka Barbora Malíková, oštěpař Martin Florian skončil bronzový a medailovou sbírku zkompletovala štafeta děvčat (Malíková, Milotová, Hůlková, Šplechtnová, Folková a Marková).

Nejlepšími atlety Evropy byli vyhlášeni britská sprinterka Dina Asher-Smithová (třikrát zlatá na ME v Berlíně na tratích 100, 200 a 4x100 metrů) a francouzský vícebojař Kevin Mayer, jenž dokázal v Talence vylepšit hodnotu světového rekordu v desetiboji na 9126 bodů. Ocenění Rising star pro nejúspěšnější mladé atlety získali švédský tyčkař Armand Duplantis, norský běžec Jakob Ingebrigtsen a běloruská překážkářka Elvíra Hermanová.

Ve Valencii padl světový rekord v půlmaratonu. Jeho novým držitelem se stal Keňan Abraham Kiptum, jenž si s tratí poradil v čase 58:18.

Listopad

Keňanka Mary Keitanyová dokázala počtvrté v kariéře vyhrát maraton v New Yorku. Tentokrát zvítězila časem 2:22:48. Mužský závod se stal kořistí Etiopana Lelisy Desisy (2:05:59).

Nejlepšími atlety Severní, Střední Ameriky a Karibiku byli oceněni jamajský diskař Fedrick Dacres a bahamská sprinterka Shaunae Miller-Uibová.

Rada EA rozhodla o pořadatelích mistrovství Evropy v přespolním běhu 2020 (Dublin) a mistrovství Evropy juniorů 2021 (Tallinn).

Oštěpařka Barbora Špotáková oznámila, že se naplno vrací do tréninkového procesu.

Anketu českého atletického svazu Atlet roku opanovala oštěpařka Nikola Ogrodníková, která si z mistrovství Evropy v Berlíně odvezla stříbro. Juniorkou roku se stala mistryně světa této kategorie ve skoku o tyči Amálie Švábiková. Ocenění pro trenéra roku si odnesl Rudolf Černý a objevem roku se stal osmý půlkař evropského šampionátu Lukáš Hodboď.

Americkými atlety roku se stali sprinter Noah Lyles a běžkyně Shelby Houlihanová.

Vládci domácího republikového šampionátu v krosu byli Jiří Homoláč a Moira Stewartová. V kategorii mílařů byl nejrychlejší Jan Friš. Mezi juniory se radovali Adéla Koláčková a René Sasyn.

Prosinec

Nejlepší atletkou v rámci vyhlášení ankety Sportovec roku byla oštěpařka Nikola Ogrodníková, která obsadila patnáctou příčku.

Ceny pro nejlepší světové atlety roku si odnesli maratonský světový rekordman Eliud Kipchoge z Keni a kolumbijská dálkařka a trojskokanka Caterine Ibargüenová. Kategorii Rising Star opanovali švédský tyčkař Armand Duplantis a americká čtvrtkařka překážkářka Sydney McLaughlinová. Oba ve své kategorii překonali světové rekordy.

Pořadatelem atletického mistrovství světa v roce 2023 byla zvolena maďarská Budapešť.

Tituly evropských krosových šampionů získali v nizozemském Tilburgu Nor Filip Ingebrigtsen a Turkyně Yasemin Canová. Nejlepšího českého umístění dosáhla v kategorii do 22 let osmnáctá Kristýna Dvořáková.

Vítězi Středoškolského atletického poháru, jehož finále se poprvé konalo v ostravské hale, se stali studenti z třineckého gymnázia Komenského a reprezentantky pardubického gymnázia z Mozartovy ulice.

Čtvrtkařka Barbora Malíková obsadila druhé místo v kategorii juniorů při anketě Sportovec roku 2018. Lepší byla pouze plavkyně Barbora Seemanová.

V průběhu prosince bylo překonáno hned šest českých halových žákovských rekordů. Národní historické statistiky této kategorie přepisovali půlkařka Pavla Štoudková (2:09.89), Adéla Novotná na třístovce (38.88), půlkař Thomas Hlavačka (1:57.12), mílař Tomáš Habarta (4:06.80), koulařka Katrin Brzyszkowská (14.86) a štafeta žáků AK Olomouc na 4x200 metrů (1:34.13).