přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. listopadu 2018, 15:50

Atletický rok 2018 – 3. čtvrtletí

Třetí čtvrtletí roku 2018 bylo na velké atletické události nejnabitější, jelikož vrcholila sezóna v domácím i mezinárodním měřítku. Co přinesly letní měsíce ve světě královny sportu?

Červenec

Družstvo žen přivezlo z mistrovství Evropy v běhu do vrchu v makedonském Skopje stříbrné medaile. Nejlepšího individuálního umístění české výpravy dosáhla pátá Lucie Maršánová.

Druhé kolo extraligy mužů a žen v Ostravě ovládli atleti Olympu Praha a atletky Dukly Praha. Zdeněk Stromšík se blýskl na stovce časem 10.26. O nejkvalitnější ženský výkon se postarala kladivářka Kateřina Šafránková, jejíž náčiní dopadlo na 69.02.

Rus Sergej Šubenkov zaostal při svém vítězství na stodesítce překážek v maďarském Székesféherváru časem 12.92 jen setinu za evropským rekordem Brita Collina Jacksona. Nejlepší světové výkony roku předvedli katarský výškař Mutaz Essa Barshim (240) a polský kladivář Wojciech Nowicki (81.81).

Na mistrovství Evropy do 17 let v maďarském Györu dosáhla česká výprava na tři cenné kovy. Ze zlata se radovala v novém českém čtvrtkařském rekordu této kategorie 52.66 Barbora Malíková. Bronz přidal na dvoustovce Jiří Pechar, jenž svým semifinálovým výkonem 21.23 též vylepšil hodnotu českého dorosteneckého maxima. Na stříbrný stupínek vystoupala štafeta dívek na 100-200-300-400 metrů. O tento medailový úspěch se postaraly Barbora Malíková, Veronika Milotová, Barbora Šplechtnová, Barbora Hůlková, Denisa Folková a Tereza Marková.

Nikola Ogrodníková dokázala ve švýcarském Lausanne poprvé v kariéře vyhrát mítink Diamantové ligy, když triumfovala výkonem 65.02. Tomáš Staněk obsadil v nabité soutěži koulařů páté místo za 20.99.

Vítězi Pražské tyčky se stali Jan Kudlička a Američanka Megan Clarková. Kudlička překonal laťku o hodnotě 555 centimetrů. Clarkové stačilo k primátu zdolání 445 centimetrů. Amálie Švábíková skončila pátá za 437.

Čeští reprezentanti skončili na mezistátním utkání do 22 let v polském Krakowě druzí za domácími atlety.

Tyčkařka Amálie Švábíková se ve finském Tampere stala juniorskou mistryní světa. Ke zlaté medaili přidala i vylepšení českého juniorského rekordu na 451 centimetrů. Národní historické maximum posunul na hladké čtvrtce také Matěj Krsek. V semifinále zaběhl čas 46.59, což mu stačilo na celkovou devátou příčku. Skvělého pátého místa dosáhla štafeta juniorů na 4x100 metrů ve složení Stanislav Jíra, Štěpán Hampl, Matěj Krsek a Daniel Vejražka. Kladivářka Kateřina Skypalová skončila sedmá.

Oštěpař Jakub Vadlejch si vyházel na mítinku Diamantové ligy v Rabatu třetí místo za 85.31. Mílař Jakub Holuša finišoval na čtvrté příčce v kvalitním čase 3:33.80.

Novým českým rekordem ve sprintu na 100 metrů ozdobil Velkou cenu Tábora Zdeněk Stromšík. Časem 10.16 ukrojil z předešlého maxima Jana Veleby sedm setin. Dálkař Radek Juška dolétl na 808 centimetrů. Výškařka Michaela Hrubá skočila 190.

Diamantová liga v Monaku byla opět plná jedinečných běžeckých výkonů. Rychlé dráhy využil také Jakub Holuša, jenž zlepšil vlastní národní rekord na patnáctce, když proběhl cílem za 3:32.49. Nový světový rekord padl na trati 3000 metrů překážek žen, kde zvítězila Keňanka Beatrice Chepkoechová v čase 8:44.32.

Oštěpařka Nikola Ogrodníková si připsala další cenné umístění v rámci Diamantové ligy v Londýně, kde skončila druhá výkonem 65.24. Nový národní rekord v závodě na jednu míli zaběhla Simona Vrzalová. Časomíra jí ukázala 4:21.54.

Na mistrovství ČR mužů a žen v Kladně padl jediný rekord šampionátu a jeho autorem byl čtvrtkař Pavel Maslák, jenž zvládl jeden okruh v čase 45.66. Další kvalitní výkony přidali oštěpaři Petr Frydrych (83.85) a Nikola Ogrodníková (62.24). Koulař Tomáš Staněk bral titul za 20.67.

České ženy skončily na vícebojařském mezistátním utkání juniorů a dvaadvacítek ve francouzském Aubagne na druhém místě. Nejlepší českou závodnicí byla druhá Barbora Zatloukalová, která si vylepšila osobní rekord na 5593 bodů.

Srpen

Domácími republikovými šampiony v běhu do vrchu se stali Kristýna Dvořáková a Marek Chrascina.

V Berlíně proběhlo mistrovství Evropy, ze kterého si česká výprava odvezla tři cenné kovy. Oštěpařka Nikola Ogrodníková a chodkyně Anežka Drahotová vystoupaly na stříbrný stupínek. Běžkyně Eva Vrabcová vybojovala na maratonské trati bronz. Těsně pod stupni vítězů skončil čtvrtý Tomáš Staněk. Pátá doběhla ve finále závodu na 1500 metrů Simona Vrzalová. Šesté příčky obsadily sedmibojařka Kateřina Cachová a výškařka Michaela Hrubá. Sedmé místo obsadili oštěpařka Irena Šedivá a štafeta mužů na 4x400 metrů, která navíc v rozběhu vylepšila hodnotu českého rekordu na 3:02.52. Elitní osmičku uzavírali oštěpař Jakub Vadlejch, desetibojař Jan Doležal a půlkař Lukáš Hodboď.

Oštěpařka Nikola Ogrodníková si vyházela druhé místo na mítinku v Thumu, když se její oštěp zapíchl na 64.34. Lepší byla pouze její přemožitelka z Berlína Němka Christin Hussongová.

Dálkař Radek Juška ozdobil mítink ve Zlíně skokem 816 centimetrů.

Koulař Tomáš Staněk obsadil třetí místo na mítinku v polském Chořově, když zapsal nejlépe 21.05. Dařilo se mílařkám. Simona Vrzalová doběhla čtvrtá v čase 4:05.05 a Kristiina Mäki finišovala hned za ní v novém osobáku 4:06.71.

Mistrovství ČR družstev v Uherském Hradišti ovládly favorizované týmy. Muži Dukly získali již osmapadesátý titul. Ženy USK triumfovaly po osmadvacáté. Anežka Drahotová vylepšil v chodeckém závodě na 5000 metrů vlastní národní rekord na 20:48.75.

První finálový závod Diamantové ligy proběhl tradičně v Curychu. Tomáš Staněk obsadil v jednom z nejkvalitnějších koulařských klání historie páté místo v sezónním výkonu 21.87. Hned tři borci překonali dvaadvacetimetrovou hranici. Novozélanďan Tom Walsh vylepšil rekord Diamantové ligy na 22.60. Pátá skončila také oštěpařka Nikola Ogrodníková (62.99). Její kolega ze sektoru Jakub Vadlejch obsadil sedmé místo (81.58).

Nejprestižnější atletický seriál vyvrcholil v Bruselu. Do dějin se zapsala Kolumbijka Caterine Ibargüenová, které se jako první podařilo získat diamantovou trofej ve dvou technických disciplínách, když nenašla přemožitelku v dálce ani trojskoku.

Září

Mistrovství ČR do 22 let proběhlo v Ostravě a v jeho průběhu padly čtyři rekordy šampionátu. Postarali se o ně Lada Vondrová na čtvrtce (52.96), Lukáš Hodboď na půlce (1:48.24), Marcela Pírková na dvoustovce (23.50) a štafeta čtvrtkařek Dukly Praha (3:46.24).

Oštěpařka Barbora Špotáková získala po diskvalifikaci Rusky Marii Abakumovové dodatečně zlatou medaili z MS v Tegu 2011.

Birrell Grand Prix v Praze ovládli Keňané. Mužský závod vyhrál Rhonex Kipruto v historicky druhém nejrychlejším čase na silniční desítce 26:46 a zaostal pouhé dvě vteřiny za světovým rekordem. Ženám kralovala Caroline Chepkoechová za 30:19. Z českých závodníků se vedlo nejlépe Jakubu Zemaníkovi (29:30) a Evě Vrabcové (33:57).

Ostrava hostila Kontinentální pohár. Tým Evropy reprezentovali čtyři čeští reprezentanti. Jakub Vadlejch skončil v oštěpu pátý. Šestá místa vybojovali koulař Tomáš Staněk a mílařka Simona Vrzalová, sedmou příčku obsadila oštěpařka Nikola Ogrodníková. Rekordy KP překonaly keňská stýplařka Beatrice Chepkoechová (9:07.92), americká kladivářka DeAnna Priceová (75.46), Nizozemka Sifan Hassanová na trojce (8:27.50) a trojice tyčkařek Anželika Sidorovová, Sandi Morrisová a Katarina Stefanídiová (485). Z celkového vítězství se radoval výběr Ameriky.

Nejlepší časy na půlmaratonu v Ústí nad Labem předvedli Keňané Stephen Kiprop (59:41) a Diana Chemtai Kipyokeiová (1:07:17).

Mistrovství světa v běhu do vrchu se konalo v andorrské Canille. Nejlepšího českého umístění dosáhla pátá Kristýna Dvořáková.

Eliud Kipchoge z Keni překonal na maratonu v Berlíně časem 2:01:39 světový rekord. Ze čtyři roky starého historického maxima krajana Dennise Kimmeta z téhož závodu ukrojil jednu minutu a osmnáct vteřin.

Další světový rekord padl na vícebojařském mítinku ve francouzském Talence a postarala se o něj domácí hvězda Kevin Mayer, jenž dokázal posbírat 9126 bodů. Stal se tak třetím desetibojařem, kterému se podařilo překonat hranici devíti tisíc bodů a vůbec prvním atletem, který se dostal přes 9100 bodů. Předešlý rekordní zápis Američana Ashtona Eatona z roku 2015 posunul o 81 bodů. Dařilo se také Kateřině Cachové, která složila svůj druhý nejlepší kariérní výkon 6381 bodů, s čímž obsadila třetí příčku. Stejného umístění dosáhla také jako první česká vícebojařka ve vícebojařské Challenge IAAF. V Talence triumfovala Němka Carolina Schäferová (6457 b.).

Mistrovství ČR žactva v Jablonci nad Nisou ozdobily čtyři národní rekordy. Jejich autory byli Adéla Novotná na šedesátce (7.52), Josef Drahota na dvoustovce překážek (24.96), Tereza Babická na stejné distanci (27.87) a štafeta žáků Univerzity Brno.

122. ročník silničního závodu Běchovice – Praha opanovali Jiří Homoláč a Kristýna Dvořáková. Zároveň se tak stali republikovými šampiony v silničním běhu. Homoláče na stupně vítězů doprovodili Vít Pavlišta a Viktor Šinágl. Dvořákovou doplnily Adéla Stránská a Barbora Jíšová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová, Aleš Gräf

Vytisknout