Atletický rok 2018 – 2. čtvrtletí

pátek 9. listopadu 2018
Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se událo ve světě atletiky ve druhém čtvrletí sezóny 2018.

Duben

Na tradičním mezinárodním chodeckém mítinku Poděbrady Walking kralovali Němec Christopher Linke a Italka Eleanora Giorgiová. Linke prošel cílem vítězně v čase 1:21:55 a jednalo se pro něj již o třetí poděbradský primát. Giorgiová své prvenství ozdobila rekordem mítinku 1:28:49. Anežka Drahotová dokončila závod na pátém místě.

Běžkyně Eva Vrabcová dokázala na pražském půlmaratonu vylepšit hodnotu národního rekordu na této distanci, když časem 1:11:01 o vteřinu překonala letité historické maximum Aleny Peterkové z roku 1994. Zvítězila Keňanka Joan Mellyová v čase 1:05:04. Mužský závod se stal kořistí jejího reprezentačního kolegy Bernarda Kimeliho (59:47). Nejlepším českým běžcem byl osmnáctý Jiří Homoláč (1:04:33).

V australském Gold Coast proběhly Hry Commonwealthu. O nejkvalitnější výkon se postaral novozélandský koulař Tom Walsh, jenž vylepšil hodnotu rekordu her na 22.46. Australská oštěpařka Kathlin Mitchellová posunula kontinentální rekord na 68.92. Dálkař Luvo Manyonga triumfoval výkonem 841 centimetrů.

Domácí republikový šampionát v půlmaratonu se podesáté v řadě konal v Pardubicích. Z titulů se radovali Jiří Homoláč a Petra Kamínková. Mezi ženami se stala absolutní vítězkou Vinařského půlmaratonu Keňanka Yumes Mora Oryanchaová, které časomíra ukázala 1:18:04.

Prestižní maraton v Londýně ovládli Keňané Eliud Kipchoge a Vivian Cheruiyotová. Kipchoge zvítězil v čase 2:04:17 a bylo to již jeho třetí vítězství v tomto závodě. Cheruiyotová se svým vítězným časem 2:18:31 zařadila na čtvrté místo historických světových tabulek na této distanci.

Mistrovství ČR v běhu na 10 000 metrů na dráze hostilo Brno. Mezi muži si doběhl pro titul domácí Lukáš Olejníček před Davidem Kákonou a Kamilem Krunkou. V kategorii žen se radovala ze zisku zlaté medaile Moira Stewartová. Na stupně vítězů ji doprovodily Barbora Jíšová a Adéla Stránská.

Oštěpařka Nikola Ogrodníková si v jihoafrickém Potchefstroomu vylepšila své kariérní maximum na 65.61.

Květen

V katarském Dauhá odstartoval další ročník Diamantové ligy. Oštěpař Jakub Vadlejch předvedl kvalitní výkon 86.67. V nabitém závodě to ovšem nestačilo na lepší než pátou pozici. Hned tři němečtí reprezentanti překonali devadesátimetrovou hranici. Zvítězil Thomas Röhler za 91.78.

Anežka Drahotová došla na chodeckém MS družstev na šestém místě v čase 1:28:40, což byl její nejlepší výkon od roku 2015. Zvítězila Mexičanka Maira Guadalupe Gonzalesová za 1:26:38.

Vítězi pražského maratonu se stali Američan Galen Rupp (2:06:07) a Keňanka Bornes Jepkirui Kiturová (2:24:19). České maratonské tituly získali Jiří Homoláč (2:20:09) a Petra Pastorová (2:48:40).

Běžkyně Lucie Sekanová vylepšila v německém Pliezhausenu české historické maximum na trati 2000 metrů překážek, když časem 6:31.37 ubrala z předešlého rekordu Evy Tománkové téměř pět vteřin.

První kolo extraligy mužů a žen na pražské Julisce ovládli atleti z Dukly Praha a atletky z USK Praha. O nejkvalitnější individuální výkon se postarala oštěpařka Nikola Ogrodníková, která poslala své náčiní na 64.19.

Oštěpař Jakub Vadlejch se blýskl na mítinku v Rehlingenu, kde byl výkonem 88.76 druhý za vítězným Němcem Andreasem Hofmannem (91.44).

V Londýně proběhl Evropský pohár v běhu na 10 000 metrů. V mužském závodě se radoval z prvenství Němec Richard Ringer za 27:36.52. Mezi ženami nenašla přemožitelku keňská rodačka v izraelských barvách Lonah Chemtai Salpeterová. Čeští reprezentanti Moira Stewartová (33:41.17) a Jakub Zemaník (29:10.43) se mohli těšit z nových osobních rekordů.

Eva Vrabcová se radovala vítězství na půlmaratonu v Karlových Varech, kde vyhrála v čase 1:11:54. Mužský závod opanoval Ukrajinec Roman Romanenko za 1:03:58.

Na tradičním vícebojařském mítinku v rakouském Götzisu posbírali nejvíce bodů Kanaďan Damien Warner (8796 b.) a Belgičanka Nafissatou Thiamová (6806 b.). Ze čtveřice českých reprezentantů si vedla nejlépe Kateřina Cachová, která obsadila sedmé místo v solidním výkonu 6244 bodů.

Muži Univerzity Brno a ženy USK Praha ovládli béčkovou skupinu Evropského poháru mistrovských klubů a zajistili si tak postup do elitní skupiny této soutěže.

Na memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově opět po roce zazářil dálkař Radek Juška, jenž dolétl na 827 centimetrů. Hlavní memoriálovou disciplínu, kterou je hod diskem ovládl Jamajčan Fedrick Dacres, jehož náčiní dolétlo na 68.35.

Červen

Vícebojařské mistrovství republiky mládeže ozdobily kvalitním duelem juniorky Jana Novotná s Annou Kerbachovou. Titul obhájila Novotná se ziskem 5529 bodů. Kerbachová brala stříbro za 5468 bodů. Mezi juniory zvítězil Lukáš Kuthan (6962 b.).

Na Memoriálu Josefa Odložila byly k vidění kvalitní vrhy a sprinty. Jakub Vadlejch kraloval soutěži oštěpařů svým druhým nejlepším kariérním hodem 89.02. Americký koulař Ryan Crouser vylepšil výkonem 22.31 rekord mítinku. Tomáš Staněk skončil třetí za 20.71. Neztratili se ani další čeští reprezentanti. Pavel Maslák doběhl na čtvrtce druhý za 45.73 a Jakub Holuša finišoval v memoriálovém běhu na 1500 metrů třetí za 3:36.98. Historické maximum mítinku posunula také běloruská překážkářka Elvira Hermanová (12.69). Super rychlou stovku předvedl Američan Mike Rodgers (9.92).

Oštěpařka Nikola Ogrodníková skončila při své premiéře na Diamantové lize třetí, když v Oslu zapsala výkon 61.56.

Na mítinku Praga Academica se dařilo půlkaři Filipu Šnejdrovi, jenž si vylepšil osobák na 1:46.23. Tyčkařka Amálie Švábíková využila domácího prostředí ke skvělému skoku na 445 centimetrech.

Mezistátní utkání dorostu v Ptuji vyhrály naše reprezentantky. Čeští dorostenci skončili druzí.

Na Diamantové lize ve Stockholmu o sobě dal opět výrazně vědět na čtvrtce překážek Katařan Abderrahman Samba, když vylepšil hodnotu rekordu Diamantové ligy na 47.41. Neskutečný skok o hodnotě 883 centimetrů předvedl Kubánec Juan Miguel Echevarría. Bohužel mu foukal do zad příliš silný vítr o hodnotě 2.1 m/s, což je o jednu desetinu více než je povoleno.

Jedinečné časy padaly také na šampionátu NCAA v Eugene. Rai Benjamin zaběhl historicky druhou nejrychlejší čtvrtku překážek, když zvládl jeden okruh s ploty za 47.02. Američan Michael Norman se svým vítězným časem 43.61 zařadil na šesté místo historických světových tabulek na hladké čtvrtce.

Na Zlaté tretře v Ostravě se sešly opět hvězdy toho největšího kalibru. Kubánský dálkař Juan Miguel Echevarría posunul hodnotu rekordu mítinku na 866 centimetrů. Totéž se podařilo novozélandskému koulaři Tomu Walshovi (22.16) nebo katarskému výškaři Mutazi Essovi Barshimovi (238). Jakub Vadlejch předvedl nejdelší oštěpařský pokus 88.36. Tomáš Staněk skončil v koulařském sektoru třetí za 21.46. Stejného umístění dosáhla na patnáctistovce Simona Vrzalová. Navíc se novým osobákem 4:04.80 zařadila na druhé místo našich historických tabulek.

Mezistátní utkání juniorů ve Vyškově opanovali Poláci. Česká reprezentace skončila druhá. Kvalitních výkonů dosáhli čtvrtkař Ondřej Holub (47.02), kladivářka Kateřina Skypalová (63.77), koulař Tadeáš Procházka (18.51) a tyčkařka Amálie Švábíková (420).

MČR ve vícebojích mužů a žen proběhlo v Kladně. Mezi muži se z premiérového titulu radoval Jan Doležal, jenž se poprvé v kariéře dostal přes osm tisíc bodů (8033). Stříbro bral Marek Lukáš (7814) a bronz vybojoval Tomáš Pulíček (7114). Vyrovnaný ženský mistrovský závod vyzněl nejlépe pro Barboru Zatloukalovu (5557) před Kateřinou Dvořákovou (5538) a Annou Kerbachovou (5407). Absolutně nejlepšího výkonu 6136 bodů dosáhla Marthe Koalová z Burkiny Faso.

Vícebojařský mítink v Ratingenu vyhráli domáci Arthur Abele (8481) a Caroline Schäferová (6549).

Na mistrovství ČR juniorů a dorostu padly dva národní rekordy. Ten první obstarala v kategorii dorostenek Barbora Malíková na trati 800 metrů, když posunula rekordní zápis na 2:03.51. Na třístovce překážek dorostenců se stal národním rekordmanem Jiří Pechar, jenž si s tratí poradil za 36.32.

Oštěpař Jakub Vadlejch zvítězil na mítinku v Šamoríně dalším skvělým výkonem 88.94.

Mílař Jakub Holuša vylepšil na mítinku Diamantové ligy v Paříži svůj vlastní národní rekord na patnáctistovce, když proběhl cílovou šachovnicí v čase 3:32.85. Rychlé dráhy využil také na čtvrtce překážek Abderrahman Samba, jenž se stal druhým mužem historie, kterému se podařilo pokořit hranici sedmačtyřiceti vteřin. Časem 46.98 zaostal pouhé dvě desetiny za světovým rekordem. Jihoafričanka Caster Semenyová se na půlce zařadila časem 1:54.26 na čtvrté místo historických světových tabulek této disciplíny.