Atletický rok 2018 - 1. čtvrtletí

neděle 4. listopadu 2018
První tři měsíce roku 2018 přinesly řadu nezapomenutelných atletických zážitků. Ohlédněme se za tím nejzajímavějším, co se ve světě královny sportu událo v prvním čtvrtletí.

Leden

Sprinter Dominik Záleský zaběhl na veřejných závodech ve Stromovce šedesátku za 6.61 a zařadil se na dělené třetí místo českých historických tabulek.

O nejlepší výkony mezinárodního mítinku „Jablonecká hala“ se postarali překážkář Petr Svoboda (7.51), dálkař Radek Juška (798) a řecký tyčkař Emmanouil Karalis (565).

Veřejné závody na Strahově ozdobila sprinterka Klára Seidlová českým historickým maximem na trati 150 metrů, které má nyní hodnotu 17.64. Blýskl se také Filip Šnejdr, jenž zaběhl šestistovku v čase 1:16.88, což ho řadí na druhé místo našich historických statistik.

Americký sprinter Christian Coleman zaběhl v Clemsonu nový světový rekord na trati 60 metrů, když prolétl rovinku v čase 6.37 a předešlý rekordní zápis krajana Maurice Greena vylepšil o dvě setiny.

Keňský běžec Michael Saruni zaběhl v americkém Albuquerque historicky nejrychlejší halovou šestistovku. Časomíra se zastavila na 1:14.79.

V ostravské hale proběhl další ročník mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala. Z českých atletů se dařilo nejlépe koulaři Tomáši Staňkovi, jenž zvítězil výkonem 21.61. Spokojena mohla být také běžkyně Simona Vrzalová, která se svým časem na trojce 8:57.07 zařadila na druhé místo českých historických tabulek. Zvítězila Keňanka Hellen Obiriová v kvalitním čase 8:38.81. Pavel Maslák vyhrál oba běhy na 300 metrů. Michaela Hrubá skončila druhá za 193 centimetrů. Amálie Švábíková se společně s Řekem Emmanouilem Karalisem radovala z vítězství v tyčkařském klání dvojic. Rekord mítinku na šedesátce obstaral kubánský rodák ve španělských barvách Yunier Peréz (6.53). Klára Seidlová zaostala na stejné distanci časem 7.25 jen setinu za národním rekordem Kateřiny Čechové.

Devatenáctý ročník Hustopečského skákání ovládli Rus Danil Lysenko a Levern Spencerová ze Svaté Lucie. Stříbrný medailista z MS v Londýně skočil 233 centimetrů. Spencerová se přenesla úspěšně přes 193.

České ženy se radovaly z vítězství na vícebojařském mezistátku v Madridu. Individuálně vyhrála Eliška Klučinová ve výkonu 4580 bodů. Třetím místem jí podpořila Kateřina Cachová se ziskem 4331 bodů. Z českých mužů si vedl nejlépe druhý Adam Sebastian Helcelet za 5916 bodů. Naši vícebojaři podlehli pouze vítězným Francouzům. Juniorky skončily třetí a junioři obsadili čtvrtou pozici.

Šestnáctý ročník Beskydské laťky vyhráli opět Rus Danil Lysenko (235) a Levern Spencerová (195).

Běžkyně Pavla Štoudková vylepšila české žákovské rekordy na tratích 800 (2:11.29) a 1500 metrů (4:39.66).

Únor

Bahamská sprinterka Shaunae Miller-Uibová vyrovnala v New Yorku časem 35.45 historické světové maximum na trati 300 metrů. Keňan Emmanuel Korir zaběhl nový halový africký rekord na 800 metrů 1:44.21

Vítězi Banskobystrické laťky se stali Ruska Maria Lasickeneová (202) a Číňan Wang Yu (231). Michaela Hrubá skončila druhá za 191 centimetrů.

Tomáš Staněk poslal na mítinku World Indoor Tour v německé Düsseldorfu své náčiní na 22.17 a překonal tak letitý národní rekord Remigia Machury. Mílař Jakub Holuša doběhl třetí v čase 3:39.54.

Další prvenství si připsal Staněk v Madridu, kde vyhrál výkonem 21.69. Čtvrtkař Pavel Maslák skončil třetí výkonem 46.14.

Ozdobou mistrovství ČR ve vícebojích byl závod žen, který ovládla v novém rekordu šampionátu 4663 bodů Eliška Klučinová. Kvalitní součet 4464 bodů posbírala i druhá Kateřina Cachová. Bronz brala Kateřina Dvořáková za 4042 bodů. Mezi muži kraloval Jan Doležal, jenž poprvé v kariéře překonal hranici šesti tisíc bodů v sedmiboji (6021). Na stupně vítězů ho doprovodili Adam Sebastian Helcelet (5951 b.) a Marek Lukáš (5828 b.). Dorostenecká mistryně Tereza Elena Šínová zvítězila v novém národním rekordu své kategorie 4130 bodů. Součástí MČR byl i vložený závod na 400 metrů. V něm se podařilo Ladě Vondrové časem 52.95 překonat český juniorský rekord na této trati.

Dvaadvacátý ročník Zimní pražské tyčky ovládli Jiřina Ptáčníková (455) a Řek Emmanouil Karalis (571).

Na mítinku World Indoor Tour v Toruni se opět zaskvěl Tomáš Staněk, který skončil vrhem 21.83 druhý a zajistil si tak celkové prvenství v tomto seriálu. Dařilo se také Jakubu Holušovi, jenž finišoval v závodě na 1500 metrů třetí v čase 3:37.91 a zaostal jen 23 setin za vlastním národním rekordem. Pavel Maslák skončil na čtvrtce druhý v čase 46.17.

Sprinter Zdeněk Stromšík si na mítinku v Linci vylepšil časem 6.60 osobní rekord na šedesátce a na národní historické maximum Františka Ptáčníka ztratil jen dvě setiny.

Na halovém mistrovství ČR mužů a žen v Ostravě padl jeden národní rekord. Na šedesátce se o něj postarala Klára Seidlová, která časem 7.23 o setinu vylepšila dosavadní rekordní zápis Kateřiny Čechové. Rekord šampionátu posunul koulař Tomáš Staněk, jehož náčiní dopadlo na 21.59. O další špičkové výkony se postarali Radek Juška v dálce (799), Kateřina Cachová na šedesátce překážek (8.17) nebo Lada Pejchalová ve výšce (189).

Christian Coleman vylepšil na halovém americkém šampionátu svůj několik dní starý světový rekord na trati 60 metrů, když triumfoval v čase 6.34. Vynikajícího výkonu 6.40 dosáhl druhý Ronnie Baker, jehož tento čas řadí na třetí místo historických světových tabulek. Jen dvě setiny za světovým rekordem Švédky Suzanny Kallurové zaostala na šedesátce překážek Sharika Nelvisová. Její vítězný čas měl hodnotu 7.70.

O nejkvalitnější výkon mistrovství ČR juniorů a dorostu v Ostravě se postarala tyčkařka Amálie Švábíková, která zdolala laťku o hodnotě 433 centimetrů. Na šedesátce překážek se zaskvěl Jiří Pechar, jenž svým vítězným časem 7.82 ztratil pouhou setinu na vlastní český dorostenecký rekord. K tomu ještě přidal zlato z dvoustovky. Tři zlaté individuální medaile vybojovala Adéla Záhorová (60 m, dálka, trojskok). V trojskoku překonala výkonem 12.71 rekord mistrovství. Historická maxima šampionátu překonali ještě juniorský čtvrtkař Matěj Krsek (47.62), dorostenecká dvoustovkařka Barbora Šplechtnová (24.17) a dorostenecká půlkařka Denisa Folková (2:12.01). Štafetové národní rekordy vytvořily kvartety dorostenců pražské Slavie (1:29.97) a dorostenek z Liazu Jablonec (1:41.78).

Březen

Halové mistrovství světa proběhlo v Birminghamu a česká výprava si z něj odvezla dva cenné kovy. Halovým světovým šampionem na 400 metrů se stal potřetí v řadě Pavel Maslák. Koulař Tomáš Staněk vybojoval bronzovou medaili. Vícebojařka Eliška Klučinová skončila čtvrtá. Pátou příčku obsadila mužská štafeta na 4x400 metrů a sedmá místa získali pro české barvy dálkař Radek Juška a štafeta čtvrtkařek. V průběhu HMS padl jeden světový rekord, o který se postarala štafeta Poláků (3:01.77). Padlo šest rekordů mistrovství, které měli na svědomí novozélandský koulař Tom Walsh (22.31), americká tyčkařka Sandi Morrisová (495), americká překážkářka Kendra Harrisonová (7.70), americký sprinter Christian Coleman na šedesátce (6.37) a obě vítězné štafety, kterými byli již zmiňovaní Poláci a kvartet Američanek (3:23:85).

Na halovém mistrovství ČR žactva byly k vidění dva národní rekordy. Ten první obstaral na třístovce Tadeáš Plaček, který zvládl tuto vzdálenost za 35.09 a druhý překonala Adéla Novotná na stopadesátce. Ta stanovila hodnotu rekordu na 18.23.

Na Evropský pohár ve vrzích a hodech odcestovalo šest českých reprezentantů. Nejlepšího umístění dosáhl diskař Michal Forejt, jenž skončil v kategorii do 22 let sedmý. O suverénně nejlepší výkon tohoto podniku se zasloužil německý oštěpař Johannes Vetter, jehož náčiní se zapíchlo na 92.70.

Vynikající úroveň měl halový americký šampionát NCAA. K vidění byly dva halové světové rekordy. V závodě na 400 metrů se stal novým rekordmanem Michael Norman, jenž zaběhl 44.52. Historické světové maximum zaznamenala také štafeta Texasu na 4x400 metrů, která posunula několik dní starý rekord Poláků z HMS na 3:01.39. Historicky druhou nejrychlejší halovou dvoustovku 20.02 zaznamenal Elijah Hall. Čtvrtkařka Kendall Ellisová zaběhla nový halový kontinentální rekord 50.34. Jen o dvě setiny pomalejší byla Sydney McLaughlinová, která tak překonala halový juniorský světový rekord.

Chodkyně Anežka Drahotová zahájila sezónu druhým místem na mítinku ve švýcarském Luganu.

Sydney McLaughlinová potvrdila dobrou formu i při svých úvodních startech pod otevřeným nebem. V americkém Knoxville vylepšila vlastní juniorský světový rekord na čtvrtce překážek na 52.75.

Novozélandský koulař Tom Walsh se velmi záhy po svém triumfu na HMS blýskl také na domácí půdě pod otevřeným nebem. V Aucklandu zaznamenal nový kontinentální rekord 22.67, což je nejdelší vrh od roku 2003 a řadí ho na šesté místo historických světových tabulek.

Mistrovství světa v půlmaratonu proběhlo ve Valencii a tituly brali Keňan Geoffrey Kamworor a Etiopanka Netsanet Gudetaová. Eva Vrabcová skončila čtyřiačtyřicátá a Jiří Homoláč dokončil závod jako pětašedesátý.

Petr Jelínek, foto: ČAS - A. Gräf, J. Kucharčík