přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. listopadu 2017, 12:22

Atletický rok 2017 - 3. čtvrtletí

Třetí čtvrtletí atletického roku 2017 bylo hlavně ve znamení velkých šampionátů, na kterých se neztratili ani čeští reprezentanti. Vyvrcholila také Diamantová liga. Co vše se událo ve světě královny sportu v letních měsících?

Červenec

Jakub Vadlejch si vyházel výkonem 88.02 druhé místo na mítinku DL v Paříži. * Druhé kolo extraligy opanovali muži Dukly a ženy z Plzně. Hodem dlouhým 71.31 se zaskvěla kladivářka Kateřina Šafránková. * České družstvo vybojovalo v první lize ME družstev ve vícebojích ve španělském Monzónu páté místo. Nejlepšího individuálního umístění dosáhla druhá Eliška Klučinová. * Superligu ME družstev ve vícebojích ovládla Ukrajina před domácím Estonskem a Francií. * Na mítinku v Székesfehérvaru byly k vidění skvělé výkony na krátkých překážkách. Američanka Kendra Harrisonová zaostala časem 12.28 jen osm setin za svým světovým rekordem. Jamajčan Omar McLeod zaběhl stodesítku za 12.96. * Čeští junioři opanovali mezistátní utkání v Trnavě a nechali za sebou Maďary, Slováky a Slovince. * Barbora Špotáková obsadila hodem dlouhým 67.40 druhé místo na mítinku DL v Lausanne. Vyhrála Chorvatka Sara Kolaková v nejlepším světovém výkonu roku 68.43. Koulař Tomáš Staněk si vyházel třetí místo a Zuzana Hejnová doběhla na čtvrtce překážek pátá. *

Na evropském šampionátu v běhu do vrchu dosáhla nejlepšího českého umístění čtvrtá juniorka Barbora Havlíčková. Ženský závod vyhrála Švýcarka Maude Mathysová a mezi muži kraloval Ital Xavier Chevrier. * Barbora Špotáková zvítězila na mítinku DL v Londýně ve svém nejlepším výkonu sezóny 68.26. * Koulař Tomáš Staněk kraloval hlavnímu závodu Grand Prix Ústí nad Labem, když poslal své náčiní na 21.38. * Německý oštěpař Johannes Vetter se na mítinku v Lucernu blýskl výkonem 94.44, čímž se zařadil na druhé místo historických tabulek za Jana Železného. * Sandra Perkovičová poslala ve švýcarské Bellizoně svůj disk do vzdálenosti 71.41, čímž vylepšila národní rekord své země a zároveň se jedná o nejdelší ženský diskařský pokus od roku 1992. * Polská kladivářka Anita Wlodarczyková zaostala svým vítězným výkonem z Cetniewa 82.97 jen jedenáct centimetrů za vlastním světovým rekordem. * Eva Vrabcová zvítězila na nočním závodě na 10 kilometrů v Berlíně.

O jediný cenný kov české výpravy na mistrovství světa do 17 let v keňském Nairobi se postarala čtvrtkařka Barbora Malíková. Ta zvítězila ve finále závodu na 400 metrů v novém dorosteneckém českém rekordu 52.74. Do elitní osmičky se vešli diskař Jakub Forejt a překážkářka Markéta Štolová. Oba dosáhli šestého místa. V rámci šampionátu padl jeden světový rekord v této kategorii. Postaral se o něj vítěz trojskoku Jordan Díaz, jenž doskákal na 17.30. Rekordy mistrovství zaznamenali jamajský překážkář De´Jour Russel (13.04) a kubánská oštěpařka Marisleydys Duartheová (62.92).

Na evropském šampionátu do 22 let v Polské Bydhošti vybojovali naši reprezentanti dvě medaile. Titul mistra Evropy v desetiboji vybojoval Jiří Sýkora. Stříbrný úspěch přidal na patnáctistovce Filip Sasínek. Půlkař Filip Šnejdr skončil pátý. Sedmá místa obsadili Helena Jiranová na stovce překážek, David Sklenář na stodesítce překážek, chodkyně Anežka Drahotová a Moira Stewartová na pětce. Osmý doběhl ve finále na 400 metrů překážek Vít Müller a stejného umístění dosáhla štafeta čtvrtkařek ve složení Jiranová, Bičianová, Hofmanová a Pírková). V pěti případech se měnil rekord mistrovsví. Tohoto počinu dosáhla hned dvakrát turecká běžkyně Yasemin Canová, a to při svých triumfech na tratích 5000 (15:01.67) a 10 000 metrů (31:39.80). Do čela historických statistik šampionátu se dostali polský koulař Konrad Bukowieci (21.59), Nor Karsten Warholm na čtvrtce překážek (48.37) a slovenský sprinter Ján Volko na dvoustovce (20.33).

Na mistrovství Evropy juniorů v italském Grossetu naše reprezentantky vystoupaly hned třikrát na nejvyšší stupínek. Evropskými šampionkami v této kategorii se staly kladivářka Kateřina Skypalová, oštěpařka Nikol Tabačková a výškařka Michaela Hrubá. Čtyři atletické naděje obsadily v evropské konkurenci páté místo, a to Vojtěch Mlynář na půlce, Lucie Krupařová na čtvrtce překážek, Lada Pejchalová ve výšce a Amálie Švábíková v tyči. Sedmá místa vybojovali Lada Vondrová na čtvrtce překážek a štafeta juniorů na 4x400 metrů ve složení Veselý, Bosák, Peták a Holub. V Grossetu padly i dva juniorské světové rekordy. Ten první obstaral německý desetibojař Niklas Kaul, jenž posbíral 8435 bodů a druhý zaznamenala německá štafeta juniorek na 4x100 metrů, která v rozběhu zaběhla čas 43.27. Novými rekordmany šampionátu se stali švédský tyčkař Armand Duplantis (565) a běloruský výškař Maksím Nědosekov (233). Běžecký double získal norský talent Jakob Ingebrigtsen, který kraloval závodům na 5000 metrů a 3000 metrů překážek.

Na mítinku Diamantové ligy v Rabatu se radovaly z vítězství oštěpařka Barbora Špotáková a Zuzana Hejnová na čtvrtce překážek. O nejkvalitnější výkon mítinku se postarala ruská výškařka Maria Lasickeneová, která se přenesla přes 205 centimetrů. * Na dalším podniku DL v Monaku obsadili druhá místa oštěpař Jakub Vadlejch a tyčkař Jan Kudlička. Velké výkony padaly na běžeckých distancích. Jihoafričanka Caster Semenyová zaběhla na půlce rekord DL 1:55.25. Vítěz patnáctistovky Keňan Elijah Manangoi proběhl cílem za 3:28.80. Na Evropském olympijském festivalu mládeže v maďarském Györu se české barvy radovaly ze zisku dvou cenných kovů. Barbora Malíková si na čtvrtce doběhla pro stříbro. Jakub Davidík ozdobil svůj bronzový úspěch novým českým žákovským rekordem na osmistovce 1:51.53. * Na mistrovství světa v běhu do vrchu v italském Premaně vybojovaly české ženy bronzovou medaili v soutěži družstev. Individuálně zvítězili Keňanka Luci Wambuiová a Uganďan Victor Kiplangat.

Srpen

Kompletní medailovou sbírku získala česká výprava na světovém šampionátu v Londýně a postarali se o ni výhradně oštěpaři. Mistryní světa se stala Barbora Špotáková. Na stříbrný stupínek vystoupal Jakub Vadlejch a z bronzu se radoval Petr Frydrych. Těsně pod stupni vítězů zůstali koulař Tomáš Staněk a Zuzana Hejnová na čtvrtce překážek. Pátý doběhl ve finále na 1500 metrů Jakub Holuša a osmá místa vybojovali desetibojař Adam Sebastian Helcelet a kladivářka Kateřina Šafránková. Šest atletů získalo dva individuální cenné kovy. Brit Mo Farah vyhrál desítku a byl druhý na pětce. Stejnou bilanci měla i etiopská běžkyně Almaz Ayanová. Jihoafričan Wayde van Niekerk dominoval na čtvrtce a poté bral stříbro na poloviční trati. Jihoafričanka Caster Semenyová nenašla přemožitelku na osmistovce a k tomu přidala ještě stříbro na patnáctce. Nizozemka Dafne Schippersová vyhrála dvoustovku a byla bronzová na stovce. Na obou nejkratších sprintech se těšila ze stříbra Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny. K vidění byly dva rekordy šampionátu. Postarali se o ně na chodecké padesátce Francouz Yohan Diníz (3:33:12) a americká stýplařka Emma Coburnová (9:05.58).

Koulař Tomáš Staněk vyrovnal na mítinku ve Varšavě svůj vlastní národní rekord, když v polské metropoli zopakoval výkon 22.01. * Tři atletické medaile přivezla česká výprava ze Světové letní univerziády na Taiwanu. Dálkař Radek Juška získal titul univerzitního světového šampiona. V kvalifikaci navíc posunul hodnotu svého národního maxima na 831 centimetrů. Kristiina Mäki si doběla na patnáctistovce pro bronzovou medaili a na stejný stupínek vystoupala i štafeta čtvrtkařů ve složení Tesař, Hodboď, Šnejdr a Müller. Ozdobou atletických soutěží v rámci univerziády byl závod oštěpařů, kde zvítězil domácí borec Čao sun Čeng, který vyhrál za 91.36. Blýskl se i druhý Němec Andreas Hofmann (91.07). * Německý oštěpař Johannes Vetter vyhrál na mítinku v Thumu hodem dlouhým 93.88. * Zuzana Hejnová zvítězila na mítinku DL v Birminghamu. Třetí příčku si vyházel Tomáš Staněk. * Ve finálovém závodě Diamantové ligy v Curychu se radovali ze zisku diamantové trofeje oštěpaři Barbora Špotáková a Jakub Vadlejch. Pro Špotákovou se jednalo o pátý triumf v tomto seriálu. Vadlejch dokázal obhájit své loňské vítězství. Vyhrála také Zuzana Hejnová. Její závod však nepatřil mezi diamantové. Pavel Maslák si doběhl ve finále DL pro čtvrté místo a Jakub Holuša byl na patnáctce osmý.

Září

Mistrovství ČR do 22 let hostil pražský Eden. Na stadionu pražské Slavie byly překonány dva rekordy mistrovství. Prvního dosáhla Moira Stewartová na pětce (16:33.43) a druhý zaznamenala Amálie Švábíková v tyči (431). Helena Jiranová na stovce překážek svým časem 13.38 historické maximum šampionátu vyrovnala. O výjimečný počin se postarala Lada Vondrová, která v průběhu jedné hodiny a patnácti minut opanovala závody na 400 metrů a 400 metrů překážek. * Keňanka Joyciline Jepkosgeiová ozdobila letošní ročník silničního závodu na 10 kilometrů Birell Grand Prix světovým rekordem na této distanci. Desítku ulicemi Prahy zvládla za 29:43. Mezi muži se radoval její krajan Bernard Kimeli, jenž triumfoval v nejlepším výkonu roku 27:10. Nejlepšími českými běžci byli dle očekávání Eva Vrabcová a Jiří Homoláč. *

Na mistrovství ČR družstev obhájili tituly z loňského roku muži Dukly a ženy USK. * Oštěpař Petr Frydrych potvrdil dobrou formu na Hvězdném házení v Domažlicích, kde vyhrál za 83.69. * Adam Sebastian Helcelet a Eliška Klučinová obsadili na vícebojařském mítinku v Talence shodně čtvrté místo. Vyhráli Kanaďan Damian Warner a Nizozemka Anouk Vetterová. * 121. ročník silničního závodu Běchovice – Praha opanovali Eva Vrabcová a Jakub Zemaník. Oba se zároveň stali mistry republiky v silničním běhu. * Na mistrovství ČR žactva padl jediný národní rekord této kategorie. Měl ho na svědomí Samuel Lawson, který vyhrál dvoustovku překážek v čase 25.21. Celkem osmkrát se posouvala hodnota rekordu mistrovství. * Maraton v Berlíně vyhrál Keňan Eliud Kipchoge v nejrychlejším světovém čase tohoto roku 2:03:32. * Čeští žáci skončili na mezistátním utkání své kategorie druzí za vítězným týmem Maďarska. 

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben, A. Gräf, D. Kisialová

Vytisknout