přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. listopadu 2014, 22:37

Atletem roku Špotáková, rekordně posedmé

Prestižní tuzemská anketa nemá po dalším vítězství Barbory Špotákové úspěšnějšího atleta. Při slavnostním galavečeru vysílaném v přímém přenosu Českou televizí byl oceněn i její kouč Jan Železný. Nejlepším juniorem byla stejně jako on trenérem vyhlášena také již potřetí Anežka Drahotová, v kategorii objev roku uspěl Jiří Sýkora.

Sedmkrát, tolikrát získali v Atletovi roku hlavní cenu Helena Fibingerová a Jan Železný, teď se k nim přiřadila i Barbora Špotáková. Hvězdnou oštěpařku na první místo vybrala jednoznačná většina ze 132 hlasujících funkcionářů, novinářů a trenérů. Zároveň se tím Špotáková stala v rámci prestižní ankety ČAS nejúspěšnější v období samostatné České republiky, když do letoška byla na roveň s Janem Železným. Ani její kouč, jenž aktivní kariéru ukončil před osmi lety, nevyšel naprázdno, k sedmi závodnickým přidal s 97 hlasy už třetí vavřín trenérský. Výjimečné je i vítězství chodkyně Anežky Drahotové (92 hlasů), juniorskou kategorii ovládla už potřetí, vloni se její triumf zdvojnásobil zvolením i za objev roku. Tím se letos stal její vrstevník Jiří Sýkora (54 hlasů), když výraznou podporu dostala i běžkyně Mäki a výškařka Hrubá (32 a 31).

Hlavní příčiny opětovného úspěchu Barbory Špotákové v anketě (1307 bodů) jsou „prosté“. Vyhrála, co se dalo: poslední zbývající titul z „Evropy“, potřetí Diamantovou ligu a jako bonus přidala Kontinentální pohár, první místo ve světových tabulkách (67.99) a jedinou porážku. Takový návrat by si jistě přála každá sportující maminka. "Když jsem tu loni seděla, říkala jsem si, že bude těžké se vrátit. A ono nakonec nebylo," řekla na pódiu, ale jedním dechem dodala: "Ale jen díky pomoci okolí, bez té bych to vůbec nezvládla."

Také druhé místo hlasování okupuje svěřenec trenéra roku Železného. Oštěpař Vítězslav Veselý sice neobhájil zlato z Helsinek, nicméně v Curychu bral stříbro a v diamantovém seriálu skončil třetí. Ve volbě oslovených odborníků tak zopakoval loňské druhé místo, když dostal jednoznačně přednost (1063 vs. 943 bodů) před čtvrtkařem Pavlem Maslákem, který tím o jednu příčku vylepšil své loňské maximum v anketě. Svěřenec Dalibora Kupky po bezprecedentním halovém světovém titulu kvůli zranění musel oželet větší část venkovní sezóny včetně vrcholu na ME.

Zatímco při vrcholných závodech v Sopotech i Curychu bral Jan Kudlička bronzové medaile, v anketě členovi Paterovy skupiny (pomyslné) stupně vítězů prozatím unikly – o pouhých 29 bodů. Ještě těsnější odstup od něj (914 vs. 891) měla pátá v pořadí Anežka Drahotová, která svou sbírku velkých cenných kovů rozšířila dokonce o tři: o bronzy z mistrovství Evropy dospělých a chodeckého světového poháru a zlato z juniorského MS. Z rukou Heleny Fibingerové pak svěřenkyně Iva Pitáka převzala ještě ocenění za světový rekord v chůzi. O prvenství Anežky mezi juniory v anketě nebylo nejmenších pochyb, nejblíže jí byl objev roku Jiří Sýkora (trenér Pavel Svoboda), který dostal 32 hlasů, oproti 92 pro Drahotovou.

Druhou polovinu nejlepší desítky načíná stříbrná tyčkařka z halového světového šampionátu Jiřina Svobodová, s menší ztrátou ji následuje čtvrtá ze 400 m př. na mistrovství Evropy Denisa Rosolová. Při jubilejní účasti mezi elitou patří osmá příčka dalšímu „bramborovému“ z Curychu, výškaři Jaroslavu Bábovi. Devátý překážkář Petr Svoboda se vrací mezi „smetánku“ po třech letech díky ojedinělému comebacku, desítku pak uzavírá mílař Jakub Holuša.

O zpěv se v přímém přenosu kromě profesionálů Karla Gotta, Moniky Absolonové, Petra Bendeho, Ewy Farné a Ondry Brzobohatého postaral také Petr Svoboda. V přetextované skladbě Tomáše Kluse "Odnikudnikam" zpíval s nadhledem o svých zdravotních potížích. Strhl všechny přítomné sále, zvláště při verši: "Teď přes zimu chystám se dát se do kopy,/ pak vyhrát v Praze mistrovství Evropy!".

Kompletní výsledky ankety (vč. toho jak kdo hlasoval)

Fotogalerie - Aleš Gräf

Michal Procházka

Vytisknout