Asijskému šampionátu dominovali Bahrajn a Čína

pátek 26. dubna 2019
V katarské metropoli Dauhá proběhlo 23. asijské mistrovství. V jeho průběhu padlo sedm nejlepších světových výkonů roku a patnáct rekordů šampionátu.

Medailové hodnocení opanovala reprezentace Bahrajnu se ziskem 11 zlatých, 7 stříbrných a 4 bronzových cenných kovů. Druhou příčku brala Čína (9-13-7) a třetí skončilo Japonsko (5-4-9). V bodovém hodnocení byla pro změnu nejúspěšnější Čína (295 b.) před Japonskem (250 b.) a Bahrajnem (189 b.).

Hned na čtyřech zlatých medailích Bahrajnu se podílela Salwa Eid Naserová. Teprve dvacetiletá asijská rekordmanka nejprve získala na své hlavní trati 400 metrů zlato v čase 51.34. Následně dokonala méně obvyklý sprinterský double na dvoustovce, kde v rozběhu vyrovnala časem 22.84 rekord šampionátu, aby pak ho pak při svém triumfu vylepšila na 22.74. K tomu byla ještě členskou vítězné smíšené i ženské štafety na 4x400 metrů.

Další výraznou postavou byl dle očekávání mladý Katařan Abderrahman Samba, který jasně dominoval na čtvrtce překážek v novém rekordu mistrovství a nejlepším světovém výkonu 47.51, což byl zároveň historicky nejrychlejší čas na mužské čtvrtce s překážkami zaběhnutý v dubnu. Rekord šampionátu překonal o více než vteřinu. Velmi dobrého času 48.92 dosáhl také stříbrný Chien Chen z Taiwanu.

Do čela letošní průběžných tabulek se vyšvihl vítěz půlky a Sambův parťák z katarské reprezentace Abubaker Haydar Abdalla, jenž na osmistovce vyhrál s více než vteřinovým náskokem v čase 1:44.33. Zatím letos nejlepší světový sedmiboj poskládala Katerina Vorninová z Uzbekistánu. Její vítězný bodový součet činil 6198 bodů. Velmi dobrou úroveň mělo klání oštěpařů, což potvrdil i asijský rekordman Chao-Tsun Cheng, jehož náčiní se zapíchlo na 86.72, což je nový rekord šampionátu a momentálně i nejlepší světový výkon. Předešlý historický zápis krajana Chopry překonal i druhý Ind Shivpal Singh (86.23). Nezahálela ani vítězka oštěpu Lyu Hui Hui, která potvrdila roli vedoucí ženy světových tabulek a vyhrála v novém historickém maximu mistrovství 65.83. Rekord šampionátu a nejlepší světový výkon zaznamenal také Číňan Xie Wenjun, který opanoval stodesítku překážek v čase 13.21. Dvěma borcům se pak podařilo letošní světové maximum vyrovnat. Syrský výškař Majd Ghazal se úspěšným skokem na 231 centimetrech zařadil na čelo této statistiky po bok Kanaďana Michaela Masona a totéž se podařilo japonskému dálkaři Yuki Hashiokovi, jenž dolétl na 822 centimetrů, což je totožný výkon, jaký letos zaznamenal Kubánec Maykel Masso.

Rekordy mistrovství padaly také v dalších disciplínách. Postarali se o ně filipínský tyčkař Ernes John Obienna (571), íránský diskař Eshan Hadadi (65.95), Olga Safronovová na stovce (11.17), thajská mužská štafeta na 4x100 metrů (38.72), japonská štafeta mužů na 4x400 metrů (3:02.94), čínská diskařka Feng Bin (65.36), Bahrajnka Yhitaye Esheteová na desítce (31:15.62) a čínská kladivářka Wang Zheng (75.66).

Ojedinělou medailovou sbírku si z Kataru odvezla bahrajnská běžkyně Winfred Mutile Yaviová. Na tratích 5000 metrů (15:28.87) a 3000 metrů překážek (9:46.18) získala běžecký double, který ještě doplnila bronzem z patnáctistovky (4:16.18).

Z dalších disciplín lze vyzdvihnout kuvajtský národní rekord vítěze hladké čtvrtky Yousefa Karama (44.84) nebo vítězný výkon čínské koulařky Gong Lijiao (19.18). Velmi zajímavý souboj proběhl na mužské stovce, kde byl nejrychlejší Japonec Yoshihide Kiryu za 10.10. Stříbrný Indonésan Lalu Muhammad Zohri, který loni ovládl na této trati juniorské mistrovství světa, vylepšil vlastní národní rekord své země na 10.13.