přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2013, 23:23

Ankety o nej …

Nejen česká, evropská či světový atletika vybíraly v uplynulých dnech a týdnech svého krále a královnu. Přinášíme krátký přehled, jak se volilo ve světě.

MOUNTAIN VIEW (USA): Vraťme se nejprve ještě hlouběji do letošního roku. Podle Track and Field News byli nejlepšími halovými atlety tyčkaři, jmenovitě Francouz Renaud Lavillenie a Američanka Jennifer Suhrová.

MELBOURNE (AUS): Králem a královnou Austrálie byli zvoleni Kim Mickleová a chodec Jared Talent. Z Moskvy si přivezli stříbro z oštěpu a bronz z chůze na 50 km.

BLED (SLO): Ve Slovinsku, které rovněž vybírá nejlepší dvojici, uspěli finalisté mistrovství světa Primož Kozmus, čtvrtý v kladivu, a Sněžana Rodičová, devátá v trojskoku.

JEREVAN (ARM): Balkánské královské duo se volilo výhradně z účastníků regionálního šampionátu. Ač by tedy jinak byla horkou favoritkou diskařka Perkovičová, kvůli své absenci nemohla být zvolena. Zvítězili tak srbští atleti, konkrétně majitelé bronzů z Moskvy a vítězové balkánského mistrovství, dálkařka Ivana Španovičová a čtvrtkař překážkář Emir Bekrič.

LONDÝN (GBR):  Nejstarší ocenění ostrovní atletiky udílené britskými atletickými novináři si vysloužili mistři světa Mo Farah (5000 a 10000 m) a Christine Ohuruoguová (400 m). Pro Faraha je to už čtvrtá korunka v řadě, Ohuruoguová se vrátila na trůn po triumfech v letech 2007 a 2008.

CARDIFF (GBR): Wales určil jako své nejlepší atlety Rhyse Williamse (400 m př.) a Rachel Johncockovou (sprint).

MADRID (ESP): Bronzový úspěch na mistrovství světa stačil výškařce Ruth Beitiaové k úspěšné obhajobě titulu Atletka roku Španělska (spolu s ní stejný kov získal i chodec Miguel Ángel López). Trofej převezme Beitiaová 10.12. v Madridu.

LISABON (POR): Rovněž v Portugalsku vládne žena. Běžkyně Sara Moreirová si úspěch vysloužila zlatem na trojce při halovém ME v Göteborgu, na MS skončili zástupci menší ze zemí za Pyrenejemi bez cenného kovu.

GLASGOW (GBR): Skotsko ocenilo Eilidh Childovou, která skončila na MS při 400 m překážek pátá, mj. za Zuzanou Hejnovou.

BOGOTA (COL): Mistryně světa v trojskoku Caterine Ibargüenová je podle očekávání atletkou roku v Kolumbii. Mimochodem, Ibargüenová úspěšně ukončil studia zdravotní sestry na univerzitě.

DUBLIN (IRL): Bez překvapení proběhla volba v Irsku, kde vybrali svého jediného medailistu z Moskvy, Roberta Heffernana, který má ale doma z chodecké padesátky zlato.

Michal Procházka s využitím EME News, foto: graf.cz

Vytisknout