přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. července 2012, 11:38

Anežka Drahotová šestá na světě

O umístění v elitní osmičce pro českou juniorskou výpravu se díky novému národnímu rekordu postarala na chodecké desítce, její dvojče Eliška skončila po revizi výsledků čtrnáctá, na stejné příčce uzavřel dvoudenní soutěž desetibojař Sedlák.

V první polovině závodu juniorek v chůzi na 10 km udávala tempo dvojčata ­Drahotova. Eliška prošla první úvodním mezičasem na kilometru, Anežka dalším čtyřmi. A byla to i ona, která se déle udržela s elitou a nakonec vše dotáhla k šestému místu v novém národním rekordu seniorské kategorie 46:29.95, jímž o více než 11 vteřin překonala dosavadní maximum Dany Vavračové. Deset let starý juniorský rekord Barbory Pitákové (za svobodna Dibelkové) vylepšila dokonce o více než minutu. K medailím, které se rozdělovaly v rozmezí pouhých tří vteřin, by však potřebovala být svěřenkyně Ivo Pitáka ještě o tři čtvrtě minuty rychlejší.

Bronzová nakonec zbyla na vítězku světového poháru v Saransku Arenasovou, pověst velmoci totiž tentokrát potvrdily Rusky: mistryní světa se stala Jekatěrina Medvěděvová za 45:41.71, stříbro si vysloužila její krajanka Leontyjevová. Sestra Anežky Eliška Drahotová si rovněž vylepšila životní maximum (celkem se to povedlo 19 z 34 závodnic, které došly do cíle) a čas 48:15.34 jí určil (po opravě výsledkové listiny) 14. příčku oproti původně ohlášené 13..

Druhou část desetibojařské pouti zahájil Václav Sedlák svou nejsilnější disciplínou, překážkami. Stodesítku zaběhl za 14.09 (-0.7 m/s), lepší byl jen Nizozemec Dekker (14.02), který se tím dostal do čela. Sedlák se ještě udržel v elitní desítce po disku (37.34) i tyčce (420), ovšem oštěp (39.16) jej z ní vyřadil a závěrečná patnáctistovka (4:39.98) pečetila konečné 14. místo.

Zajímavý vývoj nabrala bitva o titul. Po sedmé disciplíně si průběžné vedení udržel Dekker, ovšem na pouhé tři body se k němu dotáhl její vítěz, Australan Stein (51.43). V tyči se do hry díky druhém nejlepšímu výkonu v sektoru (450) vrátil Američan Gunnar Nixon, který se nakonec po slabším slabším oštěpu vybičoval ke skvělé patnáctistovce (4:22.36), která stvrdila jeho triumf i překonání 8000 o 16 bodů. Stříbro získal vrhačsky disponovaný Stein (vyhrál všechny tři silové disciplíny), bronz bezpečně uhájil Dekker.

Vrhač Jaromír Mazgal dnes nastoupil ke své druhé kvalifikaci, tentokrát v kouli. Stejně jako včera v disku mu vyšel nejlépe úvodní pokus, kterým si vylepšil svůj letošní venkovní výkon na 18.69. Na finálovou dvanáctku by však býval potřeboval poprvé v kariéře překonat 19 metrů, ba i přidat téměř dva decimetry navrch. V kouli Mazgal obsadí konečné 18. místo.

Před branami finále skončil i výškař Tomáš Veselý. 205 centimetrů skočených napoprvé mu stačilo na dělené 26. místo. Mezi nejlepší se probili ti, kteří zvládli laťku o devět cm výš hned při první možnosti.

Zlatí, stříbrní, bronzoví

Ve večerním bloku se rozdělovalo šest sad medailí a vyšli z toho dva nejlepší výkony historie MS. Zářil novozélandský supertalent Jacko Gill, který již v první fázi soutěže překonal rekord šampionátu výkonem 21.50 m a ve finále přidal ještě dalším sedm decimetrů. Činili se však i další medailisté, Polák Brzozowski (21.78) i Australan Birkinhead (21.14) si své pozice zasloužili národními rekordy. Roli čerstvého světového rekordmana zvládl v dálce Rus Sergej Morgunov, jako jediný o 9 cm překonal osm metrů. Po jeho bocích stáli na pódiu Dán Trajkovski a Američan Lawson. O oštěpařský titul si řekla Švédka Sofi Flincková díky výkonu 61.40, s dvoumetrovými odstupy se za ní srovnaly Číňanka Š'-jing Liou a Srbka Vučenovičová.

Dokonalým triumfem etiopských barev skončila pětka juniorek, navíc souboj reprezentačních kolegyň rozhodla pouhá setina. Štastnější díky ní byla Buze Diribaová (15:32.94), méně pak Ruti Agaová, byť si při tuhé bitvě vylepšila osobák. Bronz zůstal Keňance Tiropové. Stovku opanovala rozdílem třídy bahamská Antonique Strachanová (11.20, vítr 1.7 m/s), zbylé medaile si pověsily na krk Turkyně Karakusová a Brazilka De Lizová. O vydařenou tečku za druhým dnem se pak postarali jejich kolegové v čele s Adamem Gemilim. Britovi se díky skvělému rekordu šampionátu 10.05 (+0.1) podařilo pobít zámořské kolegy, stříbro bral o 12 setin zpět Američan Ernest, bronz vydřel v setinové hře Jamajčan Skeen.

Časový pořad/výsledky

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout