Amusan a El Bakkali africkými atlety roku

čtvrtek 22. prosince 2022
Nigerijská překážkářka Tobi Amusan a marocký stýplař Soufiane El Bakkali byli vyhlášeni nejlepšími africkými atlety uplynulé sezóny.

Tobi Amusan byla jednoznačnou vládkyní stovky překážek. V semifinále světového šampionátu v Eugene šokovala vylepšením světového rekordu na 12.12. Ve finále pak byla ještě rychlejší, když brala titul za 12.06. Tento čas byl ovšem větrný. Následně si doběhla pro zlato i na Hrách Commonwealthu v rekordu her 12.30 a přemožitelku nenašla ani ve finále Diamantové ligy v dalším kvalitním čase 12.29.

Druhé místo v anketě obsadila keňská mílařka Faith Kipyegon. Ta byla suverénkou své disciplíny. Už na mítinku DL v Eugene se blýskla desátým nejrychlejším časem historie, když zvládla patnáctistovku za 3:52.59. O několik týdnů později se na stadion Hayward Field vrátila a radovala se z titulu mistryně světa v dalším super kvalitním výkonu 3:52.96. V Monaku pak útočila dokonce na sedm let starý rekord Etiopanky Genzebe Dibaba, za kterým zaostala časem 3:50.37 o pouhé tři desetiny a stala se druhou nejrychlejší mílařkou historie. Sezónu zakončila celkovým primátem v Diamantové lize.

Třetí skončila další špičková běžkyně Letesenbet Gidey z Etiopie. Ta brala na světovém šampionátu v Eugene zlato v letošním nejlepším světovém výkonu 30:09.94. K tomu přidala páté místo na poloviční distanci. Na začátku prosince pak úspěšně debutovala na maratonské trati, když se zařadila časem 2:16:49 na šestou příčku historických světových tabulek.

Maročan Soufiane El Bakkali byl v této sezóně nejúspěšnějším stýplařem. Na domácím mítinku Diamantové ligy v Rabatu zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 7:58.28. Nejrychlejší byl i ve finále mistrovství světa v Eugene a získal také diamantovou trofej. Na netradiční trati 2000 metrů překážek zaznamenal v Záhřebu kontinentální rekord a třetí nejrychlejší čas historie 5:14.06.

V rámci ankety předčil dokonce keňskou maratonskou legendu Eliuda Kipchogeho. Ten i letos potvrdil, že je jednoznačně historicky nejúspěšnějším běžcem na této distanci. V průběhu své kariéry vyhrál 15 ze 17 maratonů. Letos mu náleží dvě velká prvenství. V Tokiu vyhrál v pátém nejrychlejším čase historie 2:02:40 a na podzim v Berlíně vylepšil časem 2:01:09 o rovné půl minuty vlastní světový rekord ze stejného závodu v roce 2018. Momentálně má tak v držení 4 z 5 nejrychlejších časů historie.

Třetí skončil další zástupce Keni půlkař Emmanuel Korir. Tomu se podařilo zvítězit na mistrovství světa v Eugene a přemožitele nenašel ani v curyšském finále Diamantové ligy, kde úspěšně obhájil trofej z minulého roku v letošním nejlepším světovém výkonu 1:43.26.

Africký juniorem roku se stal botswanský sprinter Letsile Tebogo. Tomu se letos hned třikrát podařilo posunout hranici juniorského světového rekordu na stovce. Poprvé se tak stalo na domácím mítinku v Gaborone, kde časem 9.96 o setinu vylepšil rekordní zápis Američana Trayvona Bromella. V rozběhu na mistrovství světa v Eugene se pak zlepšil už na 9.94 a při svém triumfu na MSJ v Cali prolétl rovinku za 9.91. V Kolumbii pak přidal ještě dvě dvoustovky pod dvacet vteřin. Nejprve zvládl rozběh za 19.99 a ve finále pak proběhl cílem za 19.96, což byl na setinu stejný čas, jakého dosáhl Izraelec Blessing Akwasi Afrifah. Tebogo se musel nakonec spokojit se stříbrem, jelikož tisíciny hrály ve prospěch jeho soupeře.

Mezi děvčaty se z tohoto titulu může těšit keňská stýplařka Faith Cherotich. Právě ona si pověsila na juniorském mistrovství světa v Cali na krk zlato. S Chepkoech se pak potkaly ve finále Diamantovky, kde byla úspěšnější Cherotich, když finišovala na třetí příčce a časem 9:06.14 se dostala na třetí místo historických světových tabulek kategorie do 20 let.