Americkými atlety Lyles a Houlihanová

středa 21. listopadu 2018
Nejlepšími americkými atlety pro rok 2018 byli vyhlášeni sprinter Noah Lyles a běžkyně Shelby Houlihanová.

Držitelem Jesse Owens Award pro nejlepšího mužského atleta Spojených států se stal sprinterský objev letošní sezóny Noah Lyles. Ten byl letos jasným leaderem světové dvoustovky. Startoval v pěti závodech (všechny v rámci Diamantové ligy) a ve všech dokázal zvítězit ve fantastických časech. Po Usainu Boltovi se stal druhým sprinterem, kterému se během jednoho roku podařilo zaběhnout čtyři dvoustovky pod 19.7. Letošním světovým tabulkám vévodí výkonem z Monaka 19.65, čímž se řadí na osmé místo historických světových tabulek na trati 200 metrů po bok svého krajana Wallace Spearmona. Poprvé v kariéře se radoval ze zisku diamantové trofeje.

Dařilo se mu ovšem i na poloviční trati. Ve 20 letech 3 měsících a 30 dnech se stal historicky vůbec nejmladším americkým šampionem na stovce, když opanoval národní mistrovství v Des Moines v novém osobním rekordu 9.88. V letošních světových statistikách mu patří třetí místo. Přemožitele nenašel ani na Kontinentálním poháru v Ostravě, kde zvítězil za 10.01 a navíc pomohl v prvenství i štafetě výběru Ameriky na 4x100 metrů.

Jackie Joyner-Kersee Award získala a americkou atletkou roku se stala běžkyně Shelby Houlihanová. V průběhu halové sezóny se radovala z dvou domácích titulů na tratích 1500 a 3000 metrů. Na stejných distancích závodila i na halovém světovém šampionátu v Birminghamu, kde skončila v nabité konkurenci na patnáctce čtvrtá a na trojce pátá.

Pod otevřeným nebem posunula hodnotu kontinentálního rekordu v závodě na 5000 metrů, když časem 14:34.45 vylepšila předešlý dva roky starý rekordní zápis reprezentační kolegyně Shanonn Rowburyové o více než čtyři vteřiny.

Po hale zopakovala běžecký double v rámci amerického národního šampionátu i venku. Tentokrát ovládla tratě 1500 a 5000 metrů. Výrazně o sobě dávala vědět také v rámci Diamantové ligy, kde závodila na patnáctce. V Eugene a Lausanne dokázala zvítězit. V Lausanne si zaběhla kariérní maximum 3:57.34. Ve finálovém závodě DL skončila druhá. Stejného umístění dosáhla i na Kontinentálním poháru v Ostravě.