Američané do čela pořadí národů

Dnes naši na MSJ v Bydhošti vybojovali desáté místo zásluhou oštěpaře Vadlejcha, jedenáctá se umístila štafeta 4x 100 metrů. Ogrodníková je po prvním dni sedmiboje 12., Ondraschková 19.

Medailovému pořadí po dnešku vévodí atleti hvězd a pruhů s bilancí 5 zlatých a po dvou stříbrných i bronzových. Němci přidali dnes ke 4 zlatům jeden bronz. Třetí jsou Rusové se skóre 3-3-0.

Vadlejch desátý
Jakub Vadlejch
bojoval v oštěpařském finále, skončil 10. za 68.79 metru. Prvním hod dolétl na 66.97 metru, druhý byl kratší (65.02). Před třetím pokusem Čechovi patřilo 9. místo, Vadlejch zabojoval a díky 68.79 se vrátil na 8. pozici. Nakonec to ale nestačilo, přehodili jej Ukrajinec a Uzbek. "Perfektní," utrousil Vadlejch po závodě ironicky. "Mrzí mě to, zvlášť když chybělo jen 19 cm na osmičku. Vršek, kterým si obvykle pomáhám, mi dneska nešel. Přitom nohy byly dobré," litoval.
Radost tak měli zejména domácí diváci, kteří se dočkali první medaile a hned zlaté. Zasloužil se o to Robert Szpak za 78.01. Stříbro získal Egypťan Abdelrahman (76.20), bronz po dramatu v poslední sérii Lotyš Bruns (75.31).

Sedmiboj po disciplíně
koule (3):
Nikol Ogrodníková předvedla v kouli vyrovnané hody - první pokus dolétl na 11.80, druhý byl o 2 decimetry kratší. V poslední sérii zabrala a dokázala přehodit 12metrovou hranici o 6 cm. Za svým osobním rekordem ale zaostala o půl metru. "Nevím, co k tomu mám říct. Mimo kruh mi to jde, ale jak do něj přijdu, jsem pomalá," zhodnotila svůj výkon. Lucie Ondraschková se nepodařilo přehodit 10 metrů. Nejblíže k ní měla hned prvním hodem, chybělo 5 čísel, přitom už letos hodila 10.82, 2 cm od osobáku. Obě Češky si pohoršily, Ogrodníková o jedno a je 7., Ondraschková o 4 a uzavírala druhou desítku.

200 m (4):
Nepříznivý vítr z dopoledne se na dvoustovku ještě zhoršil. Naše sedmibojařky přetlačovaly v druhém běhu "proťák" o síle 2.6 m/s. Ondraschková si i přes tyto podmínky okořeněné drobným deštěm přiblížila k osobáku (25.84). "Píchlo mě v cíli v lýtku," řekla však po doběhu a rychle zmizela zjistit nakolik je to vážné. Ogrodníková zaběhla 26.47. "To bylo strašné," komentovala protivítr. Ondraschková se posunula o jednu příčku a po prvním dni figuruje na 19. místě, Ogrodníková se propadla mimo první desítku na 12. pozici.

Krátká štafeta jedenáctá
Tým 4 x 100 metrů ve složení Říčař, Šťastný, Maslák, Zich skončil ve svém běhu 3. a ani vyrovnaný šest let starý český rekord 40.60 na finále nestačil. Asi nejlépe shrnul výkon našich Lukáš Šťastný, který běžel druhý úsek: "Rychlostně jsme na postup měli. Ale ani jedna předávka se nám nepovedla," popsal situaci, kdy první i druhá byly pozdě vyběhnuté a třetí zase brzy. "Bohužel není od nikoho vůle tu štafetu pořádně seběhat. Měli jsme rezervu tak půl vteřiny."

Rajmová 23.
Kateřina Rajmová
skončila na stovce s překážkami v semifinále, v druhém běhu obsadila sedmé místo za 14.39, poté co se kvůli ní opakoval start. "Riskovala jsem to, hlavní cíl postup do semifinále jsem už splnila," vysvětlila předčasné vyběhnutí z bloků. Ovšem i druhý start se jí celkem vydařil, ale pak začala ztrácet. "Na čtvrté překážce mě píchlo v lýtku. Musela jsem se odrážet přes patu," popsala důvody zpomalení v druhé polovině.

Páteční finále
Překvapení se zrodilo na účet favoritky v tyči. Australanka Parnovová zůstala bez medaile až na pátém místě. Na rekordní listinu šampionát vepsaly svá jména Rusky Volikovová a Kolesovová, obě zdolaly 440 cm, titul patří prvně jmenované. Bronz vydřel třetím pokusem na 430 Řekyně Stefanidiová.
Pěkné představení bylo k vidění v trojskoku. Zlato vybojoval Francouz Teddy Tamgho, jediný 17metrový (17.33). Blízko, decimetr, k této hranici měl i Kubánec Hernández, reprezentat Bahrajnu Yusuf Salman skočil 16.59.
Nad dlouhými překážkami vládli Američané. Takecia Jamesonová brala titul s odstupem za 56.29, za ní se s těsnějším rozdílem srovnali Trinidaďanka Bellilleová (56.84) a Britka Beesleyová (57.08). Double USA posílil kromě vítěze Jeshuy Andersona (48.68) i Johnny Dutch (49.25), bronz patří v národním kubánském rekordu Vallemu (49.56).
Půlkařské finále pro sebe rozhodla finišem Rumunka Elena Mirela Lavricová, navíc v rekordu šamionátu 2:00.06. Stříbro patří Turkyni Aydinové, která celý závod odtáhla, bronz Holanďance Mulderové.
Podle očekávání se mistrem na 800 m stal držitel světového rekordu Abubaker Kaki Khamis. Súdánec vyhrál stylem start cíl (1:45.60). Za ním finišoval útočící Keňan Kibet, Jihoafričan Olivier rozesmutil domácí publikum, když až těsně před cílem odsunul Kszczota k "bramboře".
Na dvoustovce získala druhou medaili Sheniqua Fergusonová. Po bronzu na poloviční trati teď cenný kov Bahamanky září zlatě za čas 23.24 (-0.9). Další karibské sprinterky Williamsová (Sv. Kryštof a Nevis) a Redheadová (Grenada) doplní stupně vítězů za výkony 23.40 a 23.52.
Ani mezi muži se neradovali Američané, dokonce ani černý běžec. Všem vypálil rybník Francouz Christophe Lemaître (20.83, vítr rovněž -0.9). Se stříbrem se musí spokojit Jamajčan Ashmeade (20.84). O tom, že bude USA bez placky na 200 m rozhodl Němec Hering v souboji s Mitchellem (20.96 vs. 20.98).