přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. června 2013, 20:29

Academiku ozdobili koulaři a tyčkaři

DOPLNĚNO FOTO - Ani tradičnímu mítinku Praga Academica, zařazenému do extraligového okruhu, příliš nepřálo počasí. Některé výkony přesto potěšily.

Na rozdíl od posledního extraligového zastavení v Turnově se sice z oblohy nad Rošického stadionem nevalily nepřetržité provazce deště, nějaká ta kapka však mítink Praga Academica přece jen zkropila, navíc bylo chladno a na rovince foukal protivítr.   

Za těchto podmínek byl asi nejkvalitnější duel k vidění v koulařském sektoru, kde se sice sešli jen tři borci, dva z nich však s reprezentačními ambicemi pro světový šampionát v Moskvě. Roli favorita splnil Ladislav Prášil (na foto), který své náčiní poslal nejdále do vzdálenosti 20.39. Všechny jeho vrhy, i ty, které úmyslně přešlápl, přitom mířily za dvacetimetrovou hranici. Svěřence Petra Stehlíka však ani taková výkonnost neuspokojila: „Chtěl jsem hodit daleko, ale nevyšel mi pořádně ani jeden hod. V tréninku mi to létá tak o půl metru dál, nevím, proč to pak nepředvedu i v závodě,“ krčil rameny Prášil, který bral závod také jako přípravu na čtvrteční mítink Diamantové ligy v Římě. „Snad mi to tam sedne líp,“ dodal bronzový medailista z letošního HME.

Přes dvacet metrů se v dnešním závodě dostal i otočkář Antonín Žalský, byť ten si na to musel počkat až do poslední série. V ní vrhl 20.06 m. „Sice jsme házeli jenom tři, ale v této zimě to bylo dobře, člověk se aspoň nemusel zahřívat. Akorát mě moc nepotěšilo, že chvíli před závodem sprchlo, kruh pak nebyl ani suchý ani mokrý, takže jsem si ani neobouval speciálky. Takže na to, že jsem házel naštvanej a v maratonkách to vlastně nakonec není tak špatný,“ hodnotil Žalský.    

Další top výkony padly v obou tyčkařských sektorech. Mezi muži se po zdaru na 560 cm vydal Jan Kudlička na zteč českého rekordu a nechal si na stojany nastavit 582 cm. Úspěšný svěřenec Boleslava Patery sice zatím nebyl, ale moc si z toho nedělal. „Nešel jsem sem s tím, že budu útočit na rekord, hlavním cílem bylo naměřit si rozběh před mítinkem Diamantové ligy v Římě a ušetřit síly, český rekord by byl třešničkou na dortu,“ prozradil pátý muž letošního HME, který již má zajištěn start na světovém šampionátu v Moskvě. Na ten se snažil dnes probojovat  i jeho tréninkový kolega Michal Balner, laťka ve výšce B limitu 560 cm mu však zatím odolala.

Mezi ženami si mistryně Evropy z loňských Helsinek, Jiřina Svobodová, vylepšila nejlepší letošní výkon pod otevřeným nebem na 461 cm. Pak si ještě nechala zvýšit laťku o 12 cm do výše osobního rekordu a zejména ten závěrečný pokus nebyl zcela beznadějný. „Čekala jsem hodně dlouho, než jsem šla na první pokus a dost jsem promrzla. Z výkonu jsem na ty podmínky nadšená, i když mě trochu mrzí, že se mi nepodařil osobák. Ale snad ho předvedu na tom pravém místě,“ hodnotila po závodě.   

V pozitivním smyslu slova se připomněli i překážkáři, a to navzdory tomu, že jim na rovince foukalo proti. Platilo to i pro Martina Mazáče, který na stodesítce proťal cíl v čase 13:83 (-0.6). „Začal jsem dobře, pak jsem začal kupit technické chyby, bez nich by byl čas ještě lepší. Snad konečně vyjde počasí, foukne do zad a zaběhnu si osobák,“ dodal svěřenec Ludvíka Svobody s dosavadním maximem 13.63.

V ženském závodě potvrdila své kvality Lucie Škrobáková, která v půlmetrovém protivětru srazila svůj nejlepší letošní čas na 13.25. „Není to tak úplně výkon, který bych si představovala, ale vzhledem k tomu, že sezona teprve začíná, tak jsem celkem spokojená,“ prohlásila halová vicemistryně Evropy z roku 2009.

Výrazného zlepšení oproti posledním výsledkům dosáhl také Václav Barák na čtvrtce překážek, když zaběhl čas 50.88. „Věděl jsem, že by forma měla přijít, tohle je snad její začátek,“ zadoufal svěřenec Petra Novotného, který se netají ambicemi stlačit čas pod 50 vteřin.

Velice hezký závod byl k vidění na půlce žen, kde to zprvu vypadalo na pohodlné vítězství Lenky Masné ve stylu start cíl, pak však začala finišovat po zranění se vracející Tereza Čapková a i Masná musela o prvenství zabojovat. Nakonec ho svěřenkyně Jiřího Sequenta uhájila za 2:05.03. Čapková přibyla do cíle o půl vteřinu později. „V závěru jsem musela zabrat,“ uznala Masná. „Nemůžu si dovolit prohrávat doma, mám větší ambice,“ dodala finalistka ME v Barceloně 2012.

Doplňme ještě čtveřici mládežnických limitů. Na MEJ splnili kriterium A Marek Bakalár na stovce (10.64) a Anežka Drahotová v běhu na 3000 m (9:31.38), "béčko" pro ME do 22 let zapsali tyčkaři Lukáš Posekaný (5.25) a Aneta Morysková (4.10). 

Výsledky

Fotogalerie, autor: Jan Kucharčík


Adam Pražák, foto: J. Kucharčík

Vytisknout