2. kolo extraligy pro Univerzitu a USK

neděle 12. června 2022
Česká nejvyšší týmová soutěž pokračovala druhým kolem v Plzni, kde se z celkového vítězství radovali muži brněnské Univerzity a ženy z USK Praha.

Pavel Maslák musel vstup do letošní venkovní sezóny odložit kvůli svalovým problémům. V Plzni si však vedl jako starý mazák, když za sebou nechal všechny soupeře a vybojoval pro Duklu plný počet bodů v čase 46.35. Pod 47 vteřin stlačil svůj čas ještě druhý Jan Tesař. „Nepočítal jsem s takovým výsledkem. Šel jsem to spíš tréninkově, abych poznal, co ta noha vydrží. Dneska byly skvělé podmínky a je z toho super čas,“ sdělil vítězný Maslák

Na čtvrtce žen si doběhla pro triumf a skvělý osobák Martina Hofmanová. Svěřenkyně trenérky Martiny Blažkové se poprvé v kariéře dostala pod 53 vteřin, když si osobní maximum vylepšila na 52.74 a byla jasně nejrychlejší z celého startovního pole. „Jsem šťastná a nadšená. Takový čas jsem nečekala. Věřila jsem si na 53.5. Konečně se všechno sešlo, jak mělo. Mám ráda stadion v Plzni,“ neskrývala radost. To však nebylo z její strany zdaleka vše. O dvě a půl hodiny později se na dvoustovce blýskla letošním nejlepším českým výkonem a dalším osobákem 23.33 a nechala za sebou vítězku stovky Nikolu Bendovou (23.64). Mužskou dvoustovku vyhrál za rovných 21 vteřin Eduard Kubelík.

Mužům foukal na stodesítce překážek velmi silný protivítr o hodnotě -1.9 m/s. Petr Svoboda v něm přesto dokázal zaběhnout velmi solidní čas 13.60, kterým extraligovému závodu jasně dominoval. „Rozhodně to není čas, který by mě uspokojil, ale vzhledem k podmínkám si z něj ani nějak nedělám vrásky. Kvůli větrným poryvům jsem udělal v průběhu trati několik chyb. Dnes jsem hlavně rád, že si můžu zazávodit před domácím publikem, to mě vždy vyhecuje,“ uvedl těsně po doběhu. Ještě hůře na tom byly ženy na stovce překážek, kde vyhrála Helena Jiranová za 13.34 v protivětru -2.1 m/s.

Tři starty a tři osobní rekordy, to je nedělní extraligová bilance Lady Vondrové, která v Plzni úspěšně otestovala svou rychlostní i vytrvalostní formu. Už v rozběhu na 100 metrů si zaběhla osobák 11.82. Následně potrápila na osmistovce favorizovanou Dianu Mezuliáníkovou, když se před ni vedoucí závodnice českých tabulek dostala až v cílové rovince a přeci jen zvítězila za 2:02.99. Lada se však mohla radovat z nejlepšího kariérního času 2:03.49. Ve finále stovky pak srazila svůj rozběhový výkon na 11.74. Těsný souboj o prvenství vyzněl lépe pro Nikolu Bendovou (11.61) před Natálii Kožuškaničovou (11.62).

Ve výškařském sektoru potvrdil roli favorita Syřan Majd Eddin Ghazal, jenž připsal na konto kladenského týmu plný počet bodů za 223 centimetrů. Dařilo se ovšem i našim závodníkům. Josef Adámek se hned napoprvé přenesl přes 221, čímž si v této sezóně o další tři centimetry posunul osobní rekord a v průběžných tabulkách se dorovnal na Jana Štefelu, jenž v Plzni zdolal stejnou hodnotu sice též napoprvé, ale měl horší zápis než jeho parťák z plzeňské Škodovky. „Dneska to bylo neskutečné. Vyšlo počasí, měl jsem skvělou podporu diváků a dostal se do té správné nálady, což se pak promítlo do samotného výkonu. Jsem neskutečně šťastný,“ uvedl muž, který udělal velkou radost domácímu publiku. Soutěž výškařek vyhrála v letošním nejlepším výkonu 181 centimetrů Michaela Hrubá.

Martinu Tučkovi se na extralize daří. Při prvním kole v Ostravě ovládl čtvrtku překážek v osobním rekordu 49.97 a ani v Plzni nenašel přemožitele, když přidal svůj druhý kariérní čas pod 50 vteřin. Tentokrát mu časomíra v cíli ukázala 49.99. Závod žen vyhrála Ukrajinka Marija Mykolenková hájící barvy PSK Olymp Praha za 57.70.

V kladivářském prologu, který se konal už v sobotu, předvedla svůj zatím životní závod Adéla Korečková, když si vylepšila osobní rekord a také letošní nejlepší český výkon na 65.83 a upevnila svou pozici na osmé příčce národních historických tabulek.

Vlastní nejlepší český výkon této sezóny posunula také koulařka Markéta Červenková, když v Plzni zvítězila za 17.64. Tereza Hrochová pro změnu zaběhla časem 9:23.85 letošní nejrychlejší trojku. Na čele letošních českých tabulek ve skoku o tyči mužů jsou momentálně dva borci, a to Dan Bárta a Matěj Ščerba. Oba se v Plzni přenesli úspěšně přes 552 centimetrů. Lepší zápis vynesl vítězství Bártovi. Mezi ženami potvrdila úspěšným skokem na 431 centimetrech dobrou formu Zuzana Pražáková.

Po celkovém sečtení bodů se v kategorii mužů radovali z vítězství atleti z Univerzity Brno, kteří tak zopakovali primát z Ostravy. Další dva týmy si oproti prvnímu kolu pořadí prohodily, a tak druzí skončili reprezentanti Dukly Praha a třetí byla pořádající Škodovka.

Mezi ženami vyhrály atletky z USK Praha, před vítězkami prvního kola AK Škoda Plzeň a Olympem Brno, které si o jednu příčku pohoršilo.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová