přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Překážky a víceboje

Nejšťastnější byl ruský bohatýr

Na stodesítce překážek byl před světovým šampionátem okruh favoritů opravdu široký. Však hned čtyři překážkáři se dostali pod hranici 13 vteřin. Z mistrovského titulu se v Pekingu nakonec radoval Rus Sergej Šubenkov, který proběhl cílem v novém národním rekordu 12.98 a nejen, že poprvé v kariéře pokořil magickou hranici, ale pověsil si na krk zlatou medaili. O jednoho velkého soupeře přišel ještě před mistrovstvím. V Pekingu nemohl startovat držitel nejlepšího letošního času Kubánec Ortega, který usiluje o španělské občanství, a proto nemohl na MS startovat. Ortega běžel na Diamantové lize v Paříži čas 12.94 a těsně porazil Američana Olivera, který zaznamenal 12.98 a letos se mu také podařilo ovládnout celkové pořadí v diamantovém seriálu. V Pekingu však zůstal bez medaile. Cenné kovy brali v „Ptačím hnízdě“ stříbrný Jamajčan Hansle Parchment a bronzový Američan Aries Merrit. V úvodu sezóny dokázal stlačit čas pod 13 vteřin také další výborný jamajský překážkář Omar McLeod, který zaběhl v Kingstonu druhý nejrychlejší čas roku 12.97.

Keňská vlna, americké zklamání

Čtvrtka překážek byla vždy parádní americkou disciplínou. Jen těžko si lze představit, že by na stupních vítězů na velké mezinárodní akci chyběl některý ze zástupců hvězd a pruhů. Přesto se tak na letošním MS stalo. Během sezóny se Američanům tradičně dařilo, a to zejména na mítincích Diamantové ligy. Bershawn Jackson dokonce v tomto roce získal diamantovou trofej. Dařilo se také jeho reprezentačnímu kolegovi Johnymu Dutchovi. Oba kralovali světovým tabulkám i před vrcholem sezóny. V Pekingu však šokovali překážkáři z Keni. Mistrem světa se totiž stal Nicholas Bett, který navíc dokázal ve finále zaběhnout i nejrychlejší světový čas roku 47.79. Keňský úspěch podtrhl pátým místem Boniface Tumuti. Pro stříbro si doběhl v novém národním rekordu 48.05 Rus Denis Kudryatsev a bronz putoval na Bahamy zásluhou Jefferyho Gibsona. Jackson s Dutchem se nedostali ani do finále. Nejlepším z Američanů byl nakonec Kerron Clement na čtvrtém místě.

Jen jediný král

Světový desetiboj má jasného vládce. Je jím čerstvě vyhlášený nejlepší atlet světa pro letošní rok Američan Ashton Eaton, a to i přes to, že absolvoval jen jediný desetiboj. Ten však opravdu stál zato. Během roku Eaton startoval pouze v dílčích disciplínách. V mistrovském závodě pak potvrdil famózní formu a k titulu mistra světa přidal i překonání jeho vlastního světového rekordu, který posunul na hodnotu 9045 bodů. V závěru prvního dne navíc zaběhl historicky nejrychlejší čtvrtku v rámci desetiboje časem 45.00. Jasně druhým nejúspěšnějším vícebojařem byl Kanaďan Damian Warner, který bral v Pekingu stříbro v novém národním rekordu a ovládl i Panamerické hry. Patří mu třetí a čtvrtý nejlepší desetiboj ve světových tabulkách. Bronz si odvezl z MS Němec Rico Freimuth. Čtvrtý z Pekingu Rus Ilja Škureněv se stal vítězem desetibojařské Challenge.

Americká nadvláda bez medaile

Nejkratšímu závodu žen s překážkami letos jasně dominovaly Američanky. Hned prvních pět míst a osmnáct nejlepších světových výkonů patří zástupkyním této zámořské velmoci. Nejrychlejší čas roku patří Sharice Nelvisové, která běžela v Eugene 12.34. Jen o setinu pomalejší byla její krajanka Jasmine Stowersová, když předvedla v Doha 12.35. Z primátu v Diamantové lize se zase radovala Dawn Harper-Nelsonová. Ovšem ani jedna z nich se neradovala v Pekingu z cenného kovu. V „Ptačím hnízdě“ totiž kralovala Jamajčanka Danielle Williamsová. Více než překvapivé byly i držitelky dalších dvou medaili, a to stříbrná Němka Cindy Rodelerová a bronzová Běloruska Alina Talayová.

Česká radost

Jasnou vládkyní na čtvrtce překážek byla k našemu potěšení Zuzana Hejnová, která se dokázala vrátit po nepříjemném zranění ve velkém stylu. V Pekingu obhájila zlatou medaili z předešlého šampionátu v Moskvě a ve finále navíc zaběhla nejrychlejší světový čas roku. V závěru sezóny se radovala i z triumfu v celkovém pořadí Diamantové ligy, kde porazila v přímém souboji o prvenství Jamajčanku Kaliese Spencerovou. Pro stříbro si na MS doběhl objev letošního roku Američanka Shamier Littleová a z bronzu se radovala její krajanka Cassandra Tateová. Vidět byla i Dánka Sara Petersenová, která sice v Číně zůstala bez medaile, ale na mítinku DL v Paříži dokázala zaběhnout při těsném souboji s naší Hejnovou čas 53.99, který však na Zuzanu nestačil.

Jeden velký návrat

Hlavní favoritkou pro světový šampionát v sedmiboji byla Kanaďanka Brianne Theisen-Eatonová, která dokázala na mítinku v Götzisu posbírat 6808 bodů a suverénně vévodila světovým tabulkám. V Pekingu však našla přemožitelku. Svůj parádní comeback tam totiž dokonala britská sedmibojařská hvězda Jessica Ennis-Hillová, která ovládla mistrovský závod a přisoudila tak Kanaďance „pouze“ stříbrnou medaili. Na bronzový stupínek vystoupala Lotyška Laura Ikauniece-Admininová, která se též stala vítězkou vícebojařské Challenge.