přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Králové a královny VI: mimo dráhu

V Tématu týdne uzavíráme náš seriál, který hodnotí jednotlivé disciplíny uplynulého atletického roku. Tentokrát se budeme věnovat měření sil mimo atletické stadiony.

Pod taktovkou Keňanů

Letos se nekonal světový šampionát v půlmaratonu. Ten nás čeká až v následujícím roce v Cardiffu. Hranice 59 minut zůstala v letošním roce nepokořena. Nejblíže k tomu měl Keňan Abraham Naibei Cheroben, který ve Valencii proběhl cílem v čase 59:10 a patří mu tak letošní nejrychlejší světový čas. Druhý nejrychlejší závod se běžel v Kodani, kde Bedan Karoki Muchiri zvládnul trať za 59:14. O třetí nejlepší světový čas se dělí dva závody, a to půlmaratony v nizozemském Haagu, kde zvítězil Stanley Kipteling Biwott a v Novém Dillí, tam závod opanoval Etiopan Birhanu Legese, oba zvládli trať za 59:20. Z Evropanů byl nejlepší Mo Farah, který zaběhl v Lisabonu nový evropský rekord 59:32.

Senzační mistr světa

Co se týká časů, vládnul letos maratonu Eliud Kipchoge, jemuž patří mu dva nejlepší světové výkony. Nejlépe zaběhnul při berlínském maratonu, kde vyhrál v čase 2:04:00, v Londýně pak kraloval za 2:04:42. V britské metropoli doběhl na druhém místě Wilson Kipsang Kiprotich v čase 2:04:47 a stejná pozice mu patří ve světových tabulkách. Třetí nejrychlejší maraton se pak běžel v Dubaji, kde se z triumfu radoval Etiopan Berhanu Lemi za 2:05:28. Světový šampionát měl však nečekaného vítěze. Stal se jím teprve devatenáctiletý Eritrejec Ghirmay Ghebreslassie, který zaskočil všechny keňské a etiopské favority. Stříbro bral v tomto závodě Etiopan Yemane Tsegay a bronz putoval do Ugandy zásluhou Munia Mutaie.

Dvakrát pokořený světový rekord a španělský mistr

Hned dvěma chodcům se letos podařilo vylepšit světové historické maximum na dvacetikilometrové trati. Tím prvním byl francouzský borec Yohann Diniz, který v Arles zašel 1:17:02. Ze světového rekordu se však neradoval dlouho. Záhy mu ho totiž sebral Japonec Yusuke Suzuki, který na domácí půdě v Nomi zvládnul dvacetikilometrovou trať za 1:16:36. Zlatu z Pekingu však doma nemá ani jeden. Diniz na MS vůbec nestartoval a Suzuki závod nedokončil. Mistrem světa se stal velezkušený Miguel Ángel López ze Španělska. Světové stříbro vybojoval před domácím publikem Zhen Wang a bronz si překvapivě na krk pověsil Kanaďan Benjamin Thorne.

Dominantní Tóth

Chodecká padesátka měla letos jasného krále. Byl jím Matej Tóth ze Slovenska. Suverénně ovládl světové tabulky, když časem 3:34:38 předvedl jasně nejlepší čas roku. Druhý byl v letošních statistikách Japonec Hirooki Arai za výkon 3:40:20. Zaostal tak za slovenským chodcem o více než pět minut. Stejně dominantně si počínal Tóth i na mistrovství světa v Pekingu. Závod vyhrál s náskokem téměř dvou minut, a to si ještě stihnul v jeho průběhu odskočit na toaletu. Na stříbrný stupínek vystoupal v mistrovském závodě Australan Jared Tallent a pro bronz si došel Japonec Takayki Tanii. Matej Tóth se stal též vítězem chodecké Challenge, před dalším mistrem světa Miguelem Ángelem Lópezem a Číňanem Din Chenem.

65 minut opět odolalo

Stejně jako v minulém roce, se ani letos nepodařilo ženám pokořit na půlmaratonu hranici 65 minut. Velmi blízko k tomu ovšem měla Florence Jebet Kiplagatová, která v Barceloně zaběhla nejlepší světový výkon roku 65:09. Druhý nejrychlejší půlmaraton se běžel v Ras al Khaimah, kde vyhrála Mary Jepkosgei Keitanyová časem 66:02. Ze stejného závodu je i třetí nejlepší čas roku Etiopanky Mamitu Daskaové, která v Emirátech doběhla druhá. Velmi vysoko je i čas vítězky olomouckého půlmaratonu. Tam totiž zvítězila Keitanyová za 66:38 a dělí se o čtvrté místo ve světových tabulkách s vítězkou půlmaratonu v Istanbulu Gladys Cherono Kipronovou. Obě běžkyně zvládly trať za 66:38.

Dibabaová potvrdila formu

Za královnu maratonu žen lze považovat Mare Dibabaovou z Etiopie. Ta dokázala v Xiamenu zaběhnout čas 2:19:52 a dlouho vedla světové tabulky. Navíc dokázala svou formu a papírové předpoklady potvrdit na světovém šampionátu v Pekingu, odkud si odvezla zlatou medaili. Stříbro vybojovala pro Keňu Helah Kipropová a překvapivý bronz patří Eunice Jepkirui Kirwaové z Bahrajnu. Z čela světových tabulek sesadila Dibabaovou až Gladys Cherono Kipronová. Ta ovládla berlínský maraton výkonem 2:19:25. V elitní desítce světových výkonů měl největší zastoupení dubajský maraton. Jeho vítězkou se stala Aselefech Mergiaová z Etiopie za 2:20:02.

Světový rekord i titul do Číny

Ženská chůze měla jednoznačnou vládkyni. Číňanka Hong Liu dokázala zajít v La Coruni nový světový rekord, jehož hodnotu posunula na 1:24:38. Zvítězila i na světovém šampionátu, když v těsném souboji porazila krajanku Xiuzhi Lu. Kralovala také chodecké challenge. Bronz vybojovala na MS Ukrajinka Ljudmila Oljanovská, která vyhrála i ME do 22 let v Tallinnu. Druhé místo z celoročním seriálu si odnesla Italka Eleanora Giorgiová, která však svůj závod na MS nedokončila. Ve světové konkurenci se neztratila ani naše Anežka Drahotová. Na ME do 22 let byla stříbrná, na světovém šampionátu brala osmé místo a v challenge jí patří sedmá příčka. Ve světových tabulkách figuruje na devátém místě se svým novým českým rekordem 1:26:53 ze španělské Murcie.