přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. května 2009, 17:53

Změny čekají i jednodenní mítinky EAA

Rada Evropské atletické asociace (EAA) minulý víkend odsouhlasila nejen místa konání mistrovstvím Evropy juniorů, ale promyslela také alokaci šampionátů do budoucna. Posunula také dále projekt proměny jednodenních mítinků. Jde především o návaznost na strukturu, kterou chystá na světové úrovni IAAF. Sama EAA však považuje za nutné projasnit systém svých mítinků, umožnit starty ve všech disciplínách a podobně. O tom je tentokrát trochu zeštíhlené Téma týdne.

S jednoznačným výsledkem odjížděli z Frankfurtu zástupci Estonska a Itálie. Tallinnu bylo totiž svěřeno pořadatelství MEJ v roce 2011, Rieti dostalo důvěru pro tentýž šampionát o dva roky poté. Rada EAA však také schválila nový systém plánování těchto akcí.

Dlouhodobé plánování umístění akcí
V iniciativě, kterou Rada jednomyslně potvrdila, jde především o lepší koordinaci mezinárodního atletického kalendáře. Vše tak, aby jednotlivé disciplíny byly vyváženě rozvrstvené. Nový sedmiletý cyklus má sladit akce, které se konají každoročně i jednou za dvě léta. Vstoupí v platnost již na podzim tohoto roku.

Systém jednodenních mítinků
Rada schválila nový systém mítinků, které mají mnohdy společné jen to, že se odehrají během jediného dne, odpoledne, večera. Světová asociace atletických federací (IAAF) plánuje od příštího roku jasnou strukturu postavenou na Diamantové lize. Právě v těsné spolupráci s IAAF hodlá EAA také proměnit strukturu svých mítinků, aby bylo dosaženo maximální soudržnosti.
Nová klasifikace počítá v Evropě se třemi úrovněmi mítinků: European Premium League (Evropská prémiová liga), European Challenge League (Evropská vyzývací liga) a Area Permit Meetings (Oblastní vstupní mítinky). Podstatnou myšlenkou, na které projekt stojí, je provázat již existující mítinky a dát prostor všem disciplínám, aby se na nich uplatnily. Na druhé straně plánuje roztřídění atletů podle výkonnosti tak, aby se nejlepší atleti účastnili top mítinků.
Prozatím není jasné, kam budou zahrnuty mítinky konané na území Evropy, jež budou součástí Grand Prix, ale nikoli Diamantové ligy. V úvahu připadá také založení jakési druhé celosvětové druhé ligy. Nový evropský systém by se měl rozjet v roce 2010, podrobnější plán bude představen na říjnovém Konventu EAA.

Women's Leadership Award & Sustainable Events
„Cena pro vedoucí ženu“, tak by se dala přeložit iniciativa, tolik typická pro evropské prostředí. Každoroční program školení pro ženy ve vedoucích pozicích a také cena pro dámu, která v daném roce přispěje k rozvoji atletiky, to jsou plány, které se také rozjedou v tomto roce. Podpora účasti žen na všech úrovních v hnutí, to je hlavním cílem iniciativy.
Sustainable Sport Event Toolkit – „Souprava pro udržitelné sportovní akce“, projekt připravený lausannskou Mezinárodní akademií vědy a techniky ve sportu (AISTS). Má do budoucna pomoci pořadatelům mítinků EAA udržet akce soběstačné.

Michal Procházka

Vytisknout