přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

9. dubna 2008, 10:30

Z rady IAAF

Začátkem dubna zasedala v Londýně rada Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF). V „tématu týdne“ vám předkládáme nejdůležitější závěry, k nimž jednání dospělo.


Z jednání rady, foto: IAAF

 
Mladá olympiáda
Rada IAAF schválila technická pravidla pro atletiku na olympiádě mládeže, což je projekt Mezinárodního olympijského výboru (MOV), jehož premiéra se uskuteční v roce 2010. Hry jsou určeny pro věkovou skupinu od 14 do 18 let z celého světa  a vedle kvalitních soutěží mají za cíl šířit hodnoty olympismu a kladných stránek, které přináší sport jako takový. „Jsou naší vlajkovou lodí, jak oslovit mladé lidi,“  prohlásil prezident MOV Jacques Rogge.

První letní olympiádu mládeže bude hostit Singapur, který dostal přednost před Moskvou, Aténami, Bankokem, Debrecínem, Poznaní, Guatemalou city, Kuala Lumpur  a Turínem. Historické premiéry by se  mělo účastnit zhruba 3200 závodníků a 800 funkcionářů. Atletika bude na programu Her po čtyři dny (nikoliv však kontinuálně) a bude sestávat z 15 disciplín pro chlapce a stejného počtu pro dívky.

Chlapci:
100 m, 400 m, 800 m, 3000 m, Pětiboj, 110 m př., 400 m př., 2000 m př., Výška, Dálka, Trojskok, Koule (5 kg), Disk (1.5 kg), Oštěp (700 g) a Kombinovaná štafeta

Dívky:
100 m, 400 m, 800 m, 3000 m, Pětiboj, 100 m př., 400 m př., 2000 m př., Výška, Dálka, Trojskok, Koule (4 kg), Disk (1 kg), Oštěp (600g) a Kombinovaná štafeta

Závodit by měli atleti, kterým k 31.12. 2010 bude 16 či 17 let, tedy dle české kategorizace dorostenci. Limit v počtu účastníků je ze strany MOV pro atletiku stanoven na 640 a v individuálních disciplínách bude smět závodit pouze jeden reprezentant z každé země. 

Oficiální webové stránky pořadatele olympiády mládeže v Singapuru 2010: http://www.singapore2010.sg/night/index.htm


Co kdy kde
Rada IAAF též rozhodla o místech konání velkých soutěží v příštích letech. Pořadatelství MS v půlmaratonu 2009 přidělila Birminghamu a pro Světové atletické finále v témže roce dala přednost kandidatuře řecké Soluně před polskou Bydhoští. „V Soluni je vynikající stadion s kapacitou 28 000 diváků, což je pro soutěž ideální. Potřebujeme ke sportu přitáhnout mladé lidi a přesně o to se v Soluni chtějí pokusit. Řecká delegace předvedla skvělou propagaci a jsme přesvědčeni, že v závěru příští dráhové sezony připraví výtečné podmínky pro nejlepší atlety světa,“ prohlásil prezident IAAF Lamine Diack.
Světový pohár v chůzi bude za dva roky 8. a 9. května v mexické Chihuahue 
Upřesněny byly také termíny pro tento rok. Finále chodecké Challenge se uskuteční 20.-21.9. ve španělské Murcii, na MS v půlmaratonu – které letos 12.10. hostí Rio de Janeiro, budou ženy startovat od 8:45 hod, muži o půlhodiny později.   
Arbitráž s justinem Gatlinem je stanovena na 28. a 29. května, zhruba o měsíc dříve bude mít své slyšení Oscar Pistorius.    

Magazín Spikes neboli Tretry

Při jednání rady byl též ohlášen „novátorský“ magazín Spikes (česky Tretry), který bude vydávat IAAF spolu s britskou UK Athletics bod letošního července. „Spikes budou nabízet novou platformu pro zpravodajství a publicistiku a měly by dávat čtenářům reálný vhled do našeho sportu. Chceme oslavovat úspěchy atletických hrdinů z celého světa a doufáme, že magazín bude sloužit jako inspirace každému bez ohledu na věku, a přitáhne novou generaci fanoušků,“ prohlásil za autory prezident IAAF Diack.
Koncept magazínu počítá s „papírovou“ i webovou podobou a je zatím posledním výstupem dlouhodobého „Světového atletického plánu“, který má za cíl propagovat atletiku širšímu okruhu veřejnosti.

Adam Pražák

Vytisknout