přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. ledna 2010, 18:49

Vrcholy halové sezony 2010 aneb cesta do Dauhá

V úvodním Tématu týdne jsme stručně představili hlavní atletické dění, které nás čeká v celém letošním roce. Tentokrát se podíváme podrobněji na očekávané události, jež se udají pod střechami od ledna přibližně do poloviny března.

Dauhá - teplé podnebí, reparát ČR
Místo, ke kterému se upnou zraky atletického světa v hale 2010 zejména, je poměrně netradiční. V katarském Dauhá na sportovce čeká dost možná nejteplejší podnebí mimo stadion v historii halových světových šampionátů (HMS) od jejich vzniku roku 1985. Loňské maximální teploty se zde ve dnech 12. až 14. března pohybovaly mezi 26 a 29 stupni Celsia. Může být i chladněji – v roce 1998 byla minimální 12 °C, ale i tepleji, nejvyšší 37 °C v 2003, nicméně očekávejme, že atleti se nepůjdou do haly chodit ohřívat.

Ale zpět k samotné atletice: Kudy vede cesta pro české atlety do Dauhá naleznete zde. Určitě budou chtít naši reprezentanti poopravit výsledek ze španělské Valencie, odkud se před dvěma lety vraceli bez medaile – poprvé od Toronta 1993. Na šampionát v Kataru budou chybět někteří špičkoví atleti, hvězda hvězd Bolt například, že to bude vrchol halové sezony však pochybuje asi málokdo. Není totiž akce ani seriál mítinků, který by mohl HMS převýšit.

Mítinky IAAF
Pod hlavičkou IAAF i EA přesto najdeme několik významných a zároveň solidně obsazených mítinků. Světová asociace (IAAF) jich má pod názvem „World Indoor Meetings“ rovných deset. V lednu vše zahájí Hry Millrose v New Yorku (29.) a mítink BW-Bank v Karlsruhe (31.). V Německu seriál zůstane i začátkem února (6.) Pohárem Sparkassen ve Stuttgartu, den poté (7.) následuje Ruská zima v Moskvě. „Světové halové mítinky“ pokračují s třídenními odstupy (až na jednu výjimku): GE Galan ve Stockholmu (10.), Reunión Internacional Atletismo ve Valencii (13.), Flanders Indoor v belgickém Gentu (14.), „Aténami 2010“ (17.), nad nimiž však visí otazník vzhledem k finančním potížím celého Řecka, a Grand Prix Aviva v Birminghamu (20.). Posledním milníkem světové atletiky před Dauhá je 5. března Pas de Calais ve francouzskén Liévinu.

Mítinky EA a mezistátko
Listina Evropské atletiky (EA) je čtyřčlenná a najdeme na ní únorové Samsunggalan v Göteborgu (2.) a mítink PSD Bank v Düsseldorfu (3.), Pedros Cup v Bydhošti (10.) a březnový Zepter Pole Vault Stars v Doněcku (6.). Do kolonky významné evropské akce určitě patří mezistátní vícebojařské utkání (MU), v němž se česká reprezentace střetne 30. a 31. ledna v Apeldoornu s domácím Nizozemskem, Francií, Španělskem a Velkou Británií.

Domácí šampionáty
České termínovce vévodí po dočasném výpadku velkého Mítinku světových rekordmanů především domácí šampionát dospělých, jenž hostí hala Otakara Jandery 27. a 28. února. Sérii národních mistrovství ČR však zahájí o dva týdny dříve (12.-14.) vícebojaři a chodecká mládež, jejichž klání se vrací do pražské Stromovky. Mezitím se tamtéž a také o víkendu střetnou dorostenci a junioři (20. a 21.). Nejmladší žactvo se v březnu (6. a 7.) po dvouletém „azylu“ na Strahově vrátí do tradičního místa konání, před loňskou zimou zrekonstruované „Corny arény“ v Jablonci nad Nisou.

Hlavní mítinky v ČR
Mezinárodně nejsilněji obsazené mítinky na území ČR hledejme zejména v záplavě výškařských klání, zejména pak lednové Moravské výškařské tour 23. (Hustopeče) a 26. (Třinec), tradičně silné však bývají také únorové – Brněnská (9.) i Novinářská (11., Praha, Zličín) laťka. Určitě zmiňme ještě i Ostravskou laťku, která vše 21. 1. začne, a také v sesterské disciplíně Pražskou tyčku 17. 2. Souhrn akcí zaměřujících se na „vybrané“ disciplíny zakončeme chronologicky nejbližším Chance Decathlon Team Meetingem (16. a 17. 1.) ve Stromovce, jenž je také nominačním závodem na výše vedené vícebojařské MU (pro muže i ženy).

Z mítinků, jež nabízejí paletu uplatnění širšímu poli disciplín, hrají prim Grand Prix Olymp (7. 2.) a Jablonecká hala (23. 1.). Vedle toho je tu samozřejmě kompletní série krajských přeborů, jež pro různé kategorie, disciplíny a kraje nalezneme po celý leden i únor, stejně jako veřejné závody především v pražských halách – Strahově a Stromovce, ale i v Jablonci (středy). Čeští atleti, nejen ti vrcholoví si již zvykli vyjíždět za příležitostmi ke kvalitním výkonům do hal v nejbližším dohledu od našich hranic. A tak je třeba sledovat i dění na mítincích ve Vídni (23. 1. a 2. 2.), Bratislavě (31. 1.) či Linci (4. 2.).

Atletika i na zimních OH?
Podtrženo sečteno, také v halové sezoně se bude na co dívat. Jen krátkozraký by však neviděl velikou sportovní konkurenci, již atletika letos v zimě má v olympijských hrách v kanadském Vancouveru (12.-28. 2.). Na druhou stranu to může být naposledy, kdy je zimní olympiáda pro ortodoxní vyznavače atletiky nezajímavou události. Právě po Vancouveru by měl Mezinárodní olympijský výbor důkladně zkoumat, zda do programu nebude zařazen také kros. Nechme se překvapit výsledkem, ale za „přespolák na ZOH“ už lobovali nejlepší atleti-vytrvalci: Bekele, Gebrselassie, Tergat). V případě že atletika uspěje, byl by kros hned na příštích OH v Soči (2014).

Michal Procházka

Vytisknout