přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

4. srpna 2010, 16:35

Vrchařský číselníček

V sobotu se 7. srpna se na tradiční trati Janské Lázně – Černá hora uskuteční 18. ročník republikového šampionátu v běhu do vrchu. Co lze vyčíst ze statistik předchozích ročníků, jak je připravil Jiří Hetfleiš? Tomu se věnuje následující Téma týdne.

Vrchařské MČR se koná každoročně od roku 1993 a jen ve třech případech se o tituly bojovalo jinde než mezi Janskými Lázněmi a Černou horou.  Dvakrát byla mistrovská trať vytyčena mezi Ostravicí a Lysou horou, jednou museli vrchaři pro republikové vavříny šplhat z Dolní Moravy na Kralický Sněžník.

Nejúspěšnější závodnicí historie  šampionátu je Irena Šádková, která získala celkem 10 medailí, z čehož čtyři byly zlaté. V počtu titulů se jí rovná ikona a propagátorka běhů do vrchu Anna Pichrtová, která se však domácího šampionátu účastní jen zřídka. Mezi muži je králem Jan Havlíček, který mistrovství vyhrál taktéž čtyřikrát a ve třech případech si na krk pověsil medaili z jiného kovu než zlatou.

Obhájce loňského titulu je mezi přehlášenými i tentokráte, čekají ho však silní konkurenti včetně Jana Kreisingera a Petra Pechka, kteří Havlíčka vloni na stupně vítězů doprovodili. Spolu s Kreisingerem by pak měli přijet i jeho kolegové z AK Kroměříž Martin Frei, Tomáš Blaha či Jakub Bajza, který má už na kontě tři tituly z juniorské kategorie a letos se poprvé poměří s muži. Přihlásila se i běhající legenda domácí vytrvalecké scény, Róbert Štefko, který ale zatím vidí svůj start na 50%. „Uvidím jednak podle počasí, protože horko mi nesedí a u vrchů obzvlášť, pak mám také nějaké rodinné povinnosti,“ vysvětlil letos 42letý matador, který sice stále závodí, ale přeci jen více se věnuje trenérské práci. A mezi jeho svěřence patří i již zmiňovaný Kreisinger, který bude patřit mezi favority, byť se na vrchy nespecializuje. „Závod mu neuškodí, hodí se nám do přípravy a on to chce běžet, tak proč ne? Počítám, že bude na předních pozicích, ale u vrchů vždy hodně záleží, jak to komu v daný den sedne,“ prohlásil Štefko.

Mezi ženami obhájkyně zlaté medaile z loňska, Irena Šádková, mezi přihlášenými do mistrovského závodu nefiguruje, což ale neznamená, že by startovní pole nebylo silné. Vedle tradičních vrchařek zde najdeme mj. i Martinu Bařinovou, známou spíše ze soutěží na oválu.
 

Statistiky historie mistrovství České republiky v běhu do vrchu:

MUŽI
Zisk titulů:
Jan Havlíček 4x
Pavel Faschingbauer 3x
Radomír Soukup 3x
Jan Bláha 2x
Miroslav Vítek 2x
Filip Ospalý 1x
Jan Pešava 1x
Ladislav Raim 1x 

Zisk medailí:
7 medailí - Jan Havlíček
6 medailí - Jan Bláha, Radomír Soukup, Miroslav Vítek
5 medailí - Zdeněk Dúbravčík
3 medaile - Pavel Faschingbauer
2 medaile - Martin Frei, Ondřej Horák, Ladislav Raim
1 medaile - Stanislav Fux, David Gerách, Jan Kreisinger, Robert Krupička, Filip Ospalý, Václav Ožana, Petr Pechek, Jan Pešava, Miroslav Sajler, Roman Skalský, Petr Vymazal, Zdeněk Zoubek

ŽENY
Zisk titulů:

Anna Pichrtová, Irena Šádková 4x
Dagmar Havlíčková, Dita Hebelková 2x
Anna Báčová, Pavla Havlová, Pavla Matyášová, Renata Schlezingerová, Marta Vlčovská 1x

Zisk medailí:
10 medailí – Irena Šádková
5 medailí – Dita Hebelková
4 medaile – Anna Pichrtová
3 medaile – Pavla Havlová, Renata Schlezingerová
2 medaile – Lenka Hanušová, Dagmar Havlíčková, Renata Kvitová, Pavla Matyášová, Táňa Metelková, Iva Milesová, Ivana Sekyrová
1 medaile – Anna Báčová, Miroslava Hanáková, Dagmar Havelková, Gabriela Hnílková, Karin Kocumová, Jitka Krátká, Michaela Mannová, Jana Mostecká, Radka Pátková, Helena Poborská, Marta Vlčovská, Jana Vyhnalíková
 

JUNI0ŘI                     JUNIORKY (zavedeno až v roce 1997)
Zisk titulů:                 Zisk titulů:
Jakub Bajza 3x             Kateřina Beroušková 3x
Jan Hamr 2x                 Pavla Havlová 2x
Petr Hudek 2x               Květa Pecková 2x
Jan Kreisinger 2x           Lenka Hanušová 1x
Petr Losman 2 x            Ivana Klímová 1x
Pavel Doušíček 1x         Zuzana Kocumová 1x
Ondřej Jeníček 1x          Lucie Pelantová 1x
Pavel Jirsa 1x                Lenka Všetečková 1x
Lubomír Pokorný 1x       Lenka Zabloudilová 1x
Roman Skalský 1x
Miroslav Suchý 1x

 

Vytisknout