přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

26. ledna 2012, 18:15

Vícebojařské mezistátko, stálice halového kalendáře

šebrle_gesto2HMS08AGv.jpg

Víkendové utkání pěti zemí ve vícebojích si nepochybně zaslouží mimořádnou pozornost, zvláště když jej po šesti letech opět hostí Praha. V tématu týdne vám překládáme pohled do jeho historie, která začala před osmnácti lety.

Od 1994, počtvrté v Praze

Mezistátní utkání v halových vícebojích napsalo úvodní kapitolu v letech 1994-1996, kdy se započítávaly výsledky dvou mužů a dvou žen ze třech reprezentantů. Tehdy vzniklo jádro týmů, které na přelomu ledna a února pravidelně poměřují své síly, z nichž výběry Francie a Nizozemí zůstali našimi soupeři až do současnosti. Při premiéře v Haagu je doplnily ještě oba týmy Španělska a také Portugalci a Belgičanky, pro poslední dva zmíněné to však byla zároveň derniéra. Následující dva ročníky znamenaly vysokou fluktuaci, vypadla dočasně Francie a nahradilo ji nejprve Švédsko a následně Británie, dvakrát se zúčastnila Itálie.

Po roční pauze se v letech 1998 až 2000 střetávala Česká republika s Nizozemím a Španělskem, zároveň se při mezistátku začaly započítávat výsledky třech lepších mužů i žen, a tento model zůstal až do dneška. Od 2001 se soutěž rozšířila zpět na pětiutkání, přičemž se vrátili Francouzi (účastníci premiéry) a Britové (startovali v roce 1996). Toto složení vydrželo až do současnosti, pouze Nizozemí nemělo stoprocentní účast: v roce 2002 jejich mužský tým neodstartoval, před třemi lety se nezúčastnila obě družstva a vloni chyběl pro změnu jejich ženský výběr.

Nejpilnějšími pořadateli mezistátních utkání ve víceboji jsou Španělé, přičemž pětkrát hostili v Zaragoze, jednou ve Valencii. Následují se čtyřmi pražskými čárkami Česká republika (včetně letoška), a Nizozemí, které své soupeře pozvalo dvakrát do Haagu a jednou do Zuidbroeku a Apeldoornu. O zbylá střetnutí se podělily britská města Cardiff a Sheffield a francouzská Aubiére a Remeš.


Nejlepší týmové i individuální součty, počty vítězství

Hned z prvního ročníku, v němž se započítávaly výsledky třech závodníků, pochází nejkvalitnější sedmibojařský součet 17451. Postarala se o to na domácí půdě v Praze sestava Šebrle, Dvořák, Ryba, čtvrtý do party Změlík dokončil pouze první den.

Tehdejší výsledek Romana Šebrleho 6132, je vůbec nejlepším sedmibojem v historii utkání. Šestitisícovou hranici překonal, o 18 bodů, také Tomáš Dvořák, ovšem již o tři roky dříve v Zaragoze. Kamilu Damaškovi chybělo ve Valencii 1996 k této metě bodů 19. V dosavadním pořadí následuje Nizozemec Chiel Warners, který jediný narušuje nadvládu českých vícebojařů v čelní pětici. Pátým ve statistikách je totiž Petr Svoboda (5899).

Identického součtu jako český výběr v Praze 1998 dosáhli o osm let později Francouzi. Hlavní podíl na tom měli Guillaume Barras a Nadir El-Fassi, individuálně šestý a sedmý sedmibojař v historickém pořadí. Nejlepší desítku atletů mezistátka pak doplňují Ital Iapichino, Nizozemec Sintnicolaas a Španěl Bennet, hranicí pro vstup mezi elitu je aktuálně 5852 bodů. Ze současné skladby družstev v ní nenajdeme jediného Brita.

scerbovaGPOlymp07JKv.JPGTýmovému hodnocení žen vládnou od loňského ročníku jednoznačně francouzské sedmibojařky s 13230 body. Kompletní sestavu z domácího utkání v Remeši, která k tomu přispěla, najdeme i v top ten jednotlivkyň. Na třetím místě figuruje Antoinette Nana Djimouová s 4540 b, na sedmém a osmém jsou seřazeny Marisa De Anicetová a Yassmina Omraniová.

Na úplné špici pak najdeme nizozemskou reprezentantku Karin Ruckstuhlovou, s výkonem 4683 bodů z utkání před pěti lety v Praze. Následuje Denisa Rosolová se svým národním rekordem 4632 z Sheffieldu 2008. Pod tehdejším příjmením Ščerbová dovedla české družstvo spolu s Korešovou, Ogrodníkovou a Klučinovou k druhému nejlepšímu součtu v historii 12853. K třinácti tisícům bodů už se takto přiblížily znovu jen Francouzky.

Za čtvrtou ženou individuálního hodnocení mezistátka, Britkou Julií Hollmanovou, následují další dvě české vícebojařky, Zuzana Hejnová a Helena Vinařová, do desítky se za devátou Nizozemku Hoosovou vešla ještě Jana Klečková, která tak ustavila hranici pro vstup mezi elitu na 4248 bodů. Podtrženo sečteno, čeští reprezentanti mají v elitních desítkách vícebojařů mezistátního utkání celkem osm zástupců, čtyři muže i ženy, jednoznačně nejvíce ze všech účastnických zemí.

Závěrem pohled na úspěšnost zemí, přičemž berme v potaz pouze dobu pětiutkání od 2001 s ustálenou skladbou týmů. V mužské části jednoznačně dominují Francouzi, kteří ovládli sedm z uplynulých jedenácti ročníků. Dvakrát se radovali čeští sedmibojaři, jednou se dostalo na Brity a Španěly. Mezi ženami je situace vyrovnanější, po třech prvenství vybojovaly Francouzky, Nizozemky a Češky, zbylá dvě utkání patřila Britkám. V součtu obou kategorií pochopitelně dominují výběry galského kohouta s deseti vítězstvími, před českými vícebojaři (5 titulů), britskými a nizozemskými (obě země 3) a španělskými (1).

Jak statistiky promění ročník 2012, poznáme již po tomto víkendu, kdy mezistátní utkání hostí pražská hala Otakara Jandery ve Stromovce.

Michal Procházka

Vytisknout