přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. března 2008, 07:51

Valencie v číslech

Ohlédnutí za 12. halovým světovým šampionátem ve Valencii z pohledu statistiky

Obhájci titulů
Ve Valencii závodilo 11 mistrů světa z letního šampionátu v Ósace, šest z nich – Defarová, Isinbajevová, Liu Xiang, Vlašićová, Savignová a Viliová - dokázalo své kralování potvrdit i halovým titulem. Z deseti obhájců prvenství z minulého HMS v Moskvě uspěly dvě – Isinbajevová a Defarová – a ze sedmi olympijských vítězů (Liu Xiang, Holm, Bělonog, Šebrle, Defarová, Slesarenková a Isinbajevová) – zvítězili čtyři. Vedle již zmíněných to byl švédský výškař Stefan Holm

Vládci tabulek
Ve Valencii závodili všichni autoři nejlepších letošních výkonů z doby před šampionátem vyjma dvou. Svou nominaci na národním šampionátu promarnil americký koulař Adam Nelson, který v polovině února vrhl ve Fayetteville 22.40 m, na šampionát nedorazil ani panamský dálkař Irving Saladino (8.42). Ani jeden z nich nebyl na HMS překonán. Rus Jurij Borzakovskij dal před „svou“ osmistovkou, v níž držel prvenství v tabulkách, přednost účasti v národní štafetě na 4 x 400 m. Mohl tedy pouze přihlížet, jak se před něj v superrychlém závodě dostali hned tři konkurenti v čele Súdáncem Abubakerem Kaki, který se stal v 19 letech nejmladším halovým šampionem všech dob. Ruska Jelena Sobolevová, která si ze svých dvou parádních disciplín vybrala ve Valencii patnáctistovku, o své prvenství na půlce nepřišla.    


Jelena Sobolevová s šekem na 50 000 USD za světový rekord, foto: graf.cz 


  
Nově byly zaznamenány nejlepší výkony roku v mužské šedesátce (Fasuba), čtvrtce (Christopher), již zmiňované osmistovce (Kaki), tyči (Lukjaněnko), trojskoku (Idowu), sedmiboji (Clay) a štafetě (USA). Mezi ženami se upravovaly tabulky taktéž na šedesátce (Williamsová), svůj měsíc starý výkon roku na setinu vyrovnala čtvrtkařka Zykinová, rekordní zlepšení předvedla mílařka Sobolevová. Nově se do čela dostaly dálkařka Gomesová a specializací především výškařka Hellebautová, která ve Valencii závodila v pětiboji. Výčet doplňuje ženská ruská štafeta na 4 x 400 m.

Rekordmani
Ve Valencii závodilo pět držitelek halových světových rekordů (Mutolaová, Sobolevová, Defarová, Kallurová a Isinbajevová), tři zvítězily a Sobolevová dokázala jako jediná ze všech zúčastněných posunout hranice historického maxima dále.

Z autorů světových rekordů pod otevřeným nebem mohli diváci ve Valencii vidět taktéž pětici (Liu Xiang, Šebrle, Defarová, Isinbajevová, Skujyteová), tři z nich se dočkali vítězství, nového halového rekordu žádný (á).       
Vyjma 1500 m žen, kde Sobolevová vytvořila nový světový rekord, nepadlo v žádné disciplíně maximum HMS. V případě ruské mílařky to byl 34. světový rekord v hale, který padl na některém ze šampionátů „pod střechou“. Před dvěma lety v Moskvě diváci nemohli oslavovat žádný.

Body
V hodnocení podle počtu a hodnoty medailí patří prvenství USA, které získalo celkem 13 cenných kovů v rozložení 5-5-3. Američany následují Rusové, kteří mají o jedno stříbro méně, třetí jsou Etiopané (1-4-0). Nějakou medaili získalo 36 zemí, z toho 14 evropských. Češi mezi nimi nebyli.

Na body byli nejúspěšnější Rusové (129) před Američny (118) a Brity (52). České výpravě patří 31. příčka. Celkově mělo alespoň jednoho atleta v elitní osmičce 50 zemí, polovina z toho evropských. Češi byli úspěšní hned čtyřikrát (Rybová, Hejnová, Straková, štafeta).

Nejlepší individuální výkon na základě bodovacích tabulek IAAF podala na HMS Jelena Sobolevová, jejíž čas 3:57.71 na 1500 m má hodnotu 1247 b. Mezi muži dosáhli nejlepšího zisku 1237 b hned dva atleti – Abubaker Kaki časem 1:44.81 na osmistovce a trojskokan Philips Idowu za 17.75 m. 

Podle skupin disciplín byl mezi sprinty nejlepší překážkář Liu Xiang (7.46/1223), v bězích zmiňovaný Kaki, ve skocích Idowu. V porovnání všech ženských sprintů byla nejúspěšnější překážkářka Lolo Jonesová (7.80/1211), v bězích Sobolevová, ve skocích výškařka Vlašićová (2.03/1226). Pěti boj v podání Hellebautové má protihodnotu 1229 b.

V porovnání vítězných výkonů s minulým HMS vychází o něco lépe Moskva. Poměr činí 13:12, přičemž ženské dálce jsou si výkony rovny. O „těsném vítězství“ ruské metropole se rozhodlo v mužských disciplínách, kde závodníci předvedly před dvěma lety lepší výkony v poměru 8:5. Ženám se naopak dařilo více Valencii (7:5).
 
 

 

Adam Pražák

Vytisknout