přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

13. června 2017, 15:39

V Kladně se spojí tradice se špičkovým mítinkem

Devětačtyřicátý ročník mistrovství České republiky ve vícebojích se v kategorii dospělých poprvé uskuteční v rámci TNT Express meetingu (IAAF Combined Events Challenge) v Kladně. Ten se na zdejším stadionu Sletiště uskuteční pojedenácté. V tématu týdne nabízíme něco málo z historie obou akcí.

11. „TNT Express meeting Kladno“

PŘED DESETI LETY / Nápad Zdeňka Lubenského a Tomáše Dvořáka uspořádat v zemi skvělých vícebojařů podnik určený právě jim se poprvé „zhmotnil“ v roce 2007. Na kladenský stadion Sletiště se hned k premiéře sjela kvalitní konkurence, přestože mítink nefiguroval v elitní listině světového okruhu. Přesvědčit mezinárodní asociaci o jeho příslušnosti k nejlepším se podařilo počínaje rokem 2010, letos tedy závod patří do „IAAF Combined Events Challenge“ poosmé.

ŠEBRLE A TI DRUZÍ / Rekord v desetiboji drží již od prvního ročníku Roman Šebrle s 8697 body. Evropského rekordmana následuje kazašský reprezentant Dmitrij Karpov, jenž rovněž v roce 2007 složil 8553 b, a elitní trojici uzavírá Jamajčan Maurice Smith s 8434 b (2008). Další dva vícebojaři se přiblížili hranici 8400 – Ukrajinec Kasjanov v roce 2010 nasbíral 8381, Bělorus Kravčenko o tři roky později o bodík méně (8380). Jeho výkon je zatím posledním příspěvkem do top 10, kam je vstupenkou výkon 8159, přičemž devět desetibojařů překonalo 8200.

KLUČINOVÁ A CACHOVÁ V TOP 5 / V elitní desítce sedmibojařek mítinku najdeme obě momentálně nejlepší české sedmibojařky. Elišce Klučinové patří s národním rekordem 6460 bodů z roku 2014 druhé místo za rekordmankou Karolinou Tymiňskou z Polska, která o tři roky dříve složila 6516 b. Přes 6400 se dostaly ještě Ukrajinky Blonská (6421, ročník 2007) a Melnyčenková, nyní Kasjanovová (6416, 2013). Elitní pětici uzavírá Kateřina Cachová s loňským výkonem 6328 bodů. Celkem osm sedmibojařek ženy překonalo 6200, pro vstup do desítky je aktuálně třeba nasbírat 6142 b a více.

NEJČASTĚJŠÍ VÍTĚZKA DOMÁCÍ / Třikrát dokázala mítink ovládnout Eliška Klučinová, vícebojařka, která na zdejším stadionu atleticky vyrůstala, zvítězila v sudých letech 2010, 2012 a 2014. Dvakrát pak stanuli na nejvyšším stupni Maurice Smith (2008 a 2009) a Ljudmila Blonská (2007 a 2008). Také co do medailových pozic je nejúspěšnější Klučinová, „bednu“ vybojovala celkem pětkrát, stejně jako Karolina Tymiňská. Mezi muži je v tomto ohledu nejúspěšnější Roman Šebrle – na stupních stál celkem čtyřikrát.

49. MČR ve vícebojích mužů a žen

VZNIK … / Jako u řady dalších se vznik šampionátu ve vícebojích váže na konec šedesátých let a založení české části federálního svazu v roce 1969. Příští rok už by se mělo mistrovství České republiky v kategorii pro dospělé uskutečnit již popadesáté.

… A POŘADATELÉ / Co do pořadatelství hraje prim Praha – 23x, kde se šampionát odehrála naposledy loni na Slavii. Nejzdatnějším sekundantem je předloňský hostitel Stará Boleslav se sedmi „zářezy“, následuje Ostrava se pěti, Olomouc se třemi a Třinec s Jabloncem se dvěma. Jednou pak přivítaly všestranné atlety Dvůr Králové, Hradec Králové, Mladá Boleslav, Otrokovice, Tábor.

TITULY … / Nejčastějším šampionem je Martin Machura, jenž si pro nejcennější kov došel šestkrát, nejúspěšnější žena, Marcela Koblasová, má o jedno zlato méně. V obou případech mají nejbližší následovníci z řad aktivních atletů ztrátu dvou titulů: Marek Lukáš stál nejvýše čtyřikrát, Kateřina Cachová třikrát. Z více či méně vzdálené minulosti pak mají čtyři tituly Kateřina Nekolná a Kamil Damašek, tři Michaela Hejnová a Věroslav Valenta. 

… A MEDAILE / Co do sbírky bez ohledu na hodnotu je nejpilnější střadatelkou Jana Klečková s osmi cennými exempláři, Martin Machura už přidal k šesti zlatým „pouze“ jeden jiný kov – celkově tedy získal sedm medailí. Zde je ztráta současných vícebojařů ještě o něco výraznější, i proto, že zmínění Cachová a Lukáš nestáli na jiném než nejvyšším stupínku. Vedoucí ženu a muže tak následují už bývalí atleti Kateřina Nekolná, Martina Blažková a Kamil Damašek s půltuctem medailí. Pětkrát stáli na jednom ze stupínků Marcela Koblasová, Dana Jandová, Aleš Pastrňák, Pavel Baar, Jiří Knajp a Milan Kohout, o jednou méně pak Borešová, Korešová, Mohaplová, M. Hejnová, Otáhalová, Šebelková, Lukáš, Matoušek, Poděbradský.

REKORDMANI … / Nejlepší výkon historie mistrovství ČR předvedla v sedmiboji loni Kateřina Cachová, když nasbírala 6285 bodů a překonala tím výkon 6167 Zuzany Lajbnerové z roku 1987. V desetiboji se drží nadále na výsluní už téměř tři desetiletí počin Věroslava Valenty – 8289 bodů z roku 1988.

… A „TOP 10“ / V elitní desítce mužů z MČR najdeme nejvíce výkonů z devadesátých let – čtyři, podobně mezi ženami dominují nultá léta. Pět desetibojařů dokázalo překonat osm tisíc bodů, čtyři sedmibojařky šest tisíc. Také mezi muži je poslední příspěvek do „top 10“ z loňska, Marek Lukáš se zařadil součtem 7877 na osmou pozici. Ke vstupu na listinu je nyní třeba 7837, respektive 5686 bodů.

Michal Procházka, foto: Jan Kucharčík

Vytisknout