přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

10. června 2009, 13:28

Tretra může nakročit do Diamantové ligy

Zlatá tretra Ostrava potvrzuje poslední roky svou příslušnost mezi elitními světovými mítinky. A netají se ani ambicí vstoupit do nově se utvářející Diamantové ligy. Zda se to povede, může naznačit příští středa 17. června, kdy se uskuteční již 49. ročník. Pod heslem ‚dobří holubi se vracejí‘ přijede i hvězda z nejzářivějších, trojnásobný olympijský vítěz i světový rekordman Usain Bolt. V Tématu týdne trochu zapátráme, v čem spočívá kouzlo českého jednodenního mítinku číslo jedna.

Lepšího mítinku není…
…na východ od Ostravy. Proč třeba Berlín s dvouapůlnásobným rozpočtem nemá Bolta a spol., zatímco Zlatá tretra ano? Docela dobré, vysvětlení na základě výpovědí atletů dává například článek po loňském ročníku pro web leichtathletik.de. Německý tyčkař Tim Lobinger v něm označil Tretru za „Curych východu“ a se slovy chvály se přidala i oštěpařka Steffi Neriusová. Jen její kolegyni Christinu Obergföllovou mrzelo, že přeci jen diváci fandí svým atletům. Nutno podotknout, „kupodivu“, když je v sektoru Barbora Špotáková. V článku jsou nastíněny obecnější důvody výjimečnosti Tretry, podívejme se na ně podrobněji a přidejme další.

Diváci, atmosféra
Zlatá tretra dokáže spolehlivě zaplnit šestnáctitisícové tribuny vítkovického stadionu. Ten se velikostí, a zatím ani zázemím pro diváky (po rekonstrukci mezi ročníky 2010 a 2011 však určitě bude lépe) nemůže měřit s těmi největšími, spíš právě odpovídá menším stánkům, jakým je curyšský Letzigrund. Český fanoušek možná není vzor spravedlivé podpory pro všechny, přesto dokáže vytvořit pěknou atmosféru i ocenit zahraniční závodníky soupeřící s našimi.

Servis pořadatelů atletům
Přestože Ostrava není optimálně dopravně dostupné letiště, hvězdy jsem přijíždějí, ba co víc, vracejí se sem. Vždyť Bolt už zavítá potřetí, Vlašićová tu vyhrála před pěti lety, Sánchez dokonce před šesti. Tím nejzářivějším příkladem věrnosti je bezpochyby Paul Kipsiele Koech. Chyba rozhodčích jej před třemi lety připravila o vítězství, přesto se sem rok na to vrátil (vyhrál) a po roční pauze (loni stýpl nebyl v programu) přijede zas. Co třeba atleti oceňují, je blízkost hotelu, který je přes ulici od stadionu. Nechybí ani přilehlá rozcvičovací plocha, což všude také nemají.

Výběr hvězd, logika programu
Pořadatelé si kladou za cíl dostat na mítink hvězdy, až v druhém plánu celkový bodový součet, kterým se poměřují mítinky mezi sebou. Proto se snaží do každé disciplíny dostat minimálně jednoho top atleta. Snad je to dílem štěstí, snad i čuch na budoucí šampiony. Kdo znal před třemi roky Usaina Bolta? Rekordy v hodinovkách se dají relativně dobře naplánovat, ale třeba loňský na překážkách? Sázka na Dayrona Roblese nebyla jistotou, vzpomeňme jeho loňské selhání při halovém MS. Jenže Kubánec přišel, viděl, zaběhl svěťák a Ostrava tím nepochybně získala punc místa, kde můžou padat rekordy. Druhou věcí je promyšlený scénář mítinku. Jistě, nelze naplánovat konkrétní výkony, ale gradace (rozuměj koncentrace hvězd) směrem k závěru je pravidelně zjevná.

Ojedinělá křišťálová tretra
Vítězové hlavních disciplín nedostávají tretru ze zlata, nýbrž ze skla. Přesto je tento artefakt originálním oceněním. A byť to jistě není hlavní důvod, proč sem přijíždějí, je to jakýsi bonus. Ostatně i v úvodu zmíněný Usain Bolt by rád letos získal další „Tretru“ do sbírky. Jednu má prý pro sebe, další by měl přijít do rukou jeho trenéra. (Pozn. Bolt nějak zapomněl, že by měl mít doma již dvě, vyhrál totiž dvoustovku 2006 i 2008.) V podobném smyslu se vyjádřily i další atletické hvězdy. Medaili a pohár dostanou leckde a ty pak zapadnou. Kdežto tretru má doma na viditelném místě třeba i Wilfred Bungei, olympijský vítěz na 800 m tu vyhrál v letech 2003 a 2006.

Zda nakročí Tretra do Diamantové ligy, poznáme ve středu 17. června.

Michal Procházka

Vytisknout