přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

19. ledna 2011, 11:34

Téma týdne: Výškařské nájezdy

Jako první se ve čtvrtek 20. ledna vytasí se svými trumfy Ostravská laťka, jež se dopočítává sedmého ročníku. Závod zpočátku patřil pod Moravskou výškařskou tour, v posledních letech však už působil samostatně. To se nyní částečně mění, protože se Ostravská spolu s Brněnskou a Novinářskou laťkou rozhodly vytvořit seriál nazvaný Czech High Jump Grand Prix. Nejde však o sloučení, mítinkům je ponechána svébytnost, jen se rozhodly pro nadstavbu jak z hlediska marketingu směrem k veřejnosti, tak i atraktivity pro pozvané závodníky. Výškaři (první ročník se týká jen mužské kategorie) budou sbírat body za umístění na jednotlivých mítincích seriálu, a kdo jich bude mít na konci nejvíce, stane se jeho vítězem, což bude spojeno s patřičnou odměnou.
Ostravská laťka už také ohlásila závodníky, které by měli mít diváci možnost v malé hale u ČEZ Areny vidět. Z domácích přislíbili účast ti nejlepší, tedy Jaroslav Bába, Iva Straková, Romana Dubnova a Oldřiška Marešová, z hostů pak třeba Rus Těrešin, Ital G. Ciotti či Ukrajinci Šapoval a V. Dobryňská. Dosavadními rekordy závodu  jsou výkony 232 cm Tomáše Janků z roku 2007 a 194 cm Ivy Strakové (2005).

Necelý týden (26.1.) po Ostravě uvidí špičkové borce nad laťkou také nedaleký Třinec. Beskydská laťka se přitom ve městě železáren bude konat už po devatenácté. „Diváci ve vyprodané hale na Lesní ulici v Třinci byli svědky prvního ročníku mezinárodního výškařského mítinku v roce 1972. Tradičního klání skokanů do výšky se pak v následujících 10 ročnících účastnila česká špička i hvězdy světového formátu ze zahraničí. V Třinci startovali 2 vítězové olympijských her a další medailisti z významných světových a evropských akcí. Důkazem o úrovni těchto závodů jsou výkony atletických velikánů 70. a 80. let S. Simeoniové, M. R. Ackermannové, J. Tarmaka, U. Kielanové, A. Grigorieva a dalších dnes již možná poněkud pozapomenutých jmen,“ mají se organizátoři čím pochlubit na webových stránkách svého závodu.
Na přerušenou tradici bylo navázáno v roce 2003, posledních sedm let je pak mítink součástí Moravské výškařské tour. Rekordy Beskydské laťka se v obou kategoriích datují z loňského roku, drží je Rus Uchov (234 cm) a Chorvatka Vlašičová (201 cm). Hvězdami letošního ročníku by měly být vedle Čechů mistr Evropy Šustov z Ruska, Američan J. Williams a Švédka Greenová.       

Tři dny po Třinci se seriál Moravské výškařské tour uzavře na 12. ročníku Hustopečského skákání Moss logistics. Zdejší hala se může pochlubit nejlepším výkonem na českém území, vloni zde Rus Uchov skočil výtečných 237 cm. Nemusí však u toho zůstat, protože se halový mistr světa chystá do Hustopečí i letos, navíc se zde utká se Šustovem, který ho porazil v létě na ME v Barceloně, dalším jeho soupeřem bude podle čerstvých informací mistr světa z roku 2007 Donald Thomas z Baham. Ženská rekordmanka závodu s výkonem rovné dva metry, Němka Friedrichová, je sice zraněná a nepřijede, nahradit by ji však měla Ruska Slesarenková, která je „pro změnu“ autorkou nejlepšího ženského výkonu na českém území, v Brně skočila před třemi lety 202 cm.
Na každém ze závodů MVT získají nejlepší skokani finanční prémii, za vítězství je to 1000 dolarů pro nejlepšího muže i ženu. Organizátoři pokračují v systému na určení celkového vítěze, který platil při prvním ročníku a 2008-2010. Jednotlivé výkony ze dvou závodů se sečtou. Odměna pro celkové vítěze je v obou kategoriích  opět 1000 dolarů.

Horké období z hlediska tuzemských skokanských mítinků s mezinárodní účastí uzavřou 6. a 8. února Brněnská a Novinářská laťka. Jejich startovní listiny se stále ještě tvoří, ale je pravděpodobné, že v nich opět budou figurovat světově proslulá jména.
Závod v moravské metropoli se dočká již svého 16. ročníku, přičemž rekordy jsou v držení Tomáše Janků (234 cm) a již zmíněné Jeleny Slesarenkové (202 cm).
Novinářská laťka byla kdysi první mítink ve skoku vysokém s hudbou na světě, v roce 2007 došlo k obnovení tradice, a tak to bude letos v Metropoli Zličín její již 32. ročník. V současném pojetí jde o výhradně mužskou soutěž a její rekord patří také Tomáši Janků (2.33).
Závody zkompletují úvodní ročník seriálu Czech High Jump Grand Prix, nad nímž převzal záštitu stávající premiér Petr Nečas.

Adam Pražák

Vytisknout