přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

20. října 2010, 14:47

Světová atletika hledá letošní premianty. Žádá si vaši pomoc

Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) zveřejnila deset mužských i ženských kandidátů na prvenství v anketě o nejlepšího světového atleta a atletku letošního roku. Nyní je řada na veřejnosti, aby spolu s členy tzv. IAAF „rodiny“ zvolila do 7. listopadu v každé kategorii tři finalisty, z nichž pak odborná komise vybere vítěze. Ti budou vyhlášeni na slavnostním Gala v Monaku 21. listopadu. Z kterých atletů je možno prostřednictvím webových stránek www.iaaf.org vybírat? O tom je následující Téma týdne.

Hned na úvod zmiňme, že mezi kandidáty chybí oba loňští vítězové Jamajčan Usain Bolt a Američanka Sanya Richardsová, okřídlená trofej tak dozajista změní majitele. Ještě však není jisté, zda nepůjde pouze o návrat k těm staronovým. K tomu by došlo v případě, že by na trůn usedli stejně jako v roce 2007 americký sprinter Tyson Gay a Etiopanka Meseret Defarová. Návrat na vrchol však pro ně nebude snadný a je docela možné, že se ani jeden z nich nedostane mezi užší okruh finalistů.

O něco lepší vyhlídky má asi Gay, který letos ukončil dvouletou neporazitelnost hvězdného Bolta a vyhrál sedm z osmi finálových závodů, do nichž letos nastoupil. Jenže i soupeři se mají čím pochlubit. Hned tři z nich jsou jeho krajané - do výběru se dostal překážkář David Oliver, který velmi nadějně atakoval světový rekord, suverénní koulař Christian Cantwell i vytrvalec s keňskými kořeny a americkým pasem Bernard Lagat. Dále tu jsou dva světoví rekordmani zpod otevřeného nebe-  keňský půlkař David Rudisha a Eritrejec Zersenay Tadesse, který v Lisabonu  přepisoval tabulky dvacítky na silnici a půlmaratonu. Nechybí ani nejlepší atlet Evropy a Gayův sok ze sprintů Christophe Lemaitre z Francie či jeho krajan Teddy Tamgho, jenž v hale šokoval překonáním světového maxima v trojskoku a také venku předváděl daleké skoky. Výčet uzavírají australský tyčkař Steven Hooker a oštěpařské ztělesnění jistoty Andreas Thorkildsen z Norska.

Ženská kandidátní listina je ještě rozrůzněnější a asi nejlepší bude podívat se na ni z pohledu skupin disciplín. Do desítky tak byly vybrány dvě sprinterky – Američanka Allyson Felixová, která vyhrála seriál Diamantové ligy na dvoustovce i čtvrtce, a zkušená Jamajčanka Veronica Campbell-Brownová, jež vládne tabulkám na 100 a 200 m. Běhy zastupují již zmíněná Defarová, letos kvůli titulu halové šampionky a vedoucímu postavení v tabulkách pětky, a Keňanka Milcah Chemos Cheywaová, jež sbírala úspěchy na stýplu. Hned pětkrát se pak do výběru prosadily atletky technických disciplín. O přízeň hlasujících se uchází nejlepší výškařka současnosti Blanka Vlašičová z Chorvatska, pokořitelka jihoamerických tyčkařských rekordů Fabiana Murerová z Brazílie, kazašská trojskokanka Olga Rypakovová a dvě vrhačky – letos v kouli suverénní Běloruska Naděžda Ostapčuková a polská kladivářka Anita Wlodarczyková, jež letos posunula svůj vlastní světový rekord. A dostalo se i na víceboj, zastoupený kým jiným než Britkou Jessikou Ennisovou, která se pomalu ale jistě profiluje jako nástupkyně dřívější královny Caroliny Klüftové.

Vizitky nominovaných (abecedně):
MUŽI

Christian Cantwell USA
Poražen byl jen ve dvou ze 24 závodů, jichž se zúčastnil. Vítěz HMS i Diamantové ligy, s výkonem 22.41 m vládne tabulkám.

Tyson Gay USA
Vyhrál sedm z osmi sprinterských finále včetně toho na mítinku ve Stockholmu, kde byl jeho soupeřem do té doby neporažený Usain Bolt. Spolu s Nestou Carterem je v čele tabulek stovky, podíl měl i na nejlepším letošním výkonu na 4x100 m, který zaběhl tým Ameriky na Kontinentálním poháru.
 
Steven Hooker AUS
Vítěz HMS, Kontinentálního poháru a Her Commonwealthu, k tomu výkonem 595 cm vládne tabulkám skoku o tyči (v hale 6.01 m).
 
Bernard Lagat USA
Halový mistr světa na 3000 m, vítěz Kontinentálního poháru a pokořitel severoamerických rekordů na trojce a pětce.

Christophe Lemaître FRA
Trojnásobný evropský šampion, sprinterský objev sezony. První atlet bílé pleti, který pokořil desetivteřinovou hranici na stovce a je ve dvaceti letech na této trati rychlejší, než byl v jeho věku slavný Bolt.

David Oliver USA
Dostal se na „dostřel“ dvou setin k světovému rekordu na 110 m př. Kubánce Dayrona Roblese. Přemožitele nenašel v 15 finálových závodech včetně všech šesti závodů Diamantové ligy, jichž se zúčastnil.

David Rudisha KEN
Dvakrát v krátkém časovém rozmezí překonal dlouho zdánlivě nedostižný světový rekord Wilsona Kipketera v běhu na 800 m a srazil jej v součtu o desetinu na samou hranici 1:41 min. K tomu zvítězil na africkém šampionátu i Kontinentálním poháru a hořkost porážky nepoznal už v jedenácti finálových závodech a čtyřech rozbězích v řadě.

Zersenay Tadese ERI
Při závodě v Lisabonu pokořil světový rekord na půlmaratonu, do čela tabulek se vepíše i jeho mezičas na 20 km. Na světovém šampionátu se mu  nepodařilo prodloužit skvostnou sérii vítězství a po čtyřech zlatých přidal stříbro. Tutéž medaili získal spolu s krajany i v týmovém hodnocení.
 
Teddy Tamgho FRA
Na halovém šampionátu v Dauhá získal trojskokanský titul díky světovému rekordu 17.90 m. Venku se mu k osobnímu maximu podařilo přidat dalších osm centimetrů a zařadil se na třetí místo historických tabulek.

Andreas Thorkildsen NOR
Neporažen ve 12 oštěpařských závodech ze čtrnácti, jichž se zúčastnil, a to včetně evropského šampionátu, seriálu Diamantové ligy a kontinentálního poháru. Jako jediný letos překonal 90metrovou hranici.

***********************************

ŽENY

Veronica Campbell Brownová JAM
Halová světová šampionka na 60 metrů. Vládne tabulkám na 100 (10.78) i 200 m (21.98), na delších z tratí nebyla letos poražena.

Milcah Chemos Cheywaová KEN
Ve všech 11 závodech na 3000 m př., do nichž nastoupila, byla nejhůře druhá, přičemž hned sedmkrát proťala cíl na prvním místě. Vyhrála Diamantovou ligu, Hry Commonwealthu a patří jí i první příčka v tabulkách.

Meseret Defarová ETH
Halová mistryně světa a vítězka Kontinentálního poháru, obojí na tratích 3000 m. Autorka  nejrychlejší pětky letošní sezony, kterou navíc běžela v hale.

Jessica Ennisová GBR
Halová světová šampionka i mistryně Evropy ve vícebojích, jak v pětiboji tak sedmiboji navíc vládne světovým tabulkám.

Allyson Felixová USA
Ovládla Diamantovou ligu na tratích 200 i 400 m, byla členkou zlaté americké štafety při HMS v Dauhá. Vyhrála 14 z 15 individuálních závodů.

Fabiana Murerová BRA
Ve skoku o tyči vyhrála HMS i Diamantovou ligu. Třikrát posouvala hranici jihoamerického rekordu.

Naděžda Ostapčuková BLR
Vyhrála HMS, ME i Diamantovou ligu. Ze 13 koulařských závodů, jichž se zúčastnila, nevyhrála pouze jeden.

Olga Rypakovová KAZ
Světová šampionka v hale, Kontinentální pohár vyhrála v novém asijském rekordu a nejlepším letošním trojskokanském výkonu 15.25 m.

Blanka Vlasičová CRO
Z dvaceti letošních výškařských závodů nezvítězila pouze ve dvou, v Diamantové lize byla stoprocentní. Vyhrála HMS, ME i Kontinentální pohár, kde vyrovnala nejlepší letošní výkon 205 cm.

Anita Wlodarczyková POL    
Posunula vlastní kladivářský světový rekord na 78.30 m, na ME získala bronz.
           

Vytisknout