přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

27. října 2008, 21:56

Šumava, běžcům zaslíbené místo

Zatímco většina smrtelníků si užívá prodlouženého víkendu, velká část atletů naproti tomu zostra startuje přípravu na nadcházející sezónu. Pro náročnou běžeckou přípravu se léty praxe osvědčila horská příprava, prim hraje v českých luzích a hájích Šumava. V těchto týdnech tam bezpochyby potkáte minimálně stejný počet atletů jako běžných turistů. Proč tomu tak je, nastiňuje téma pro tento týden.

Úvodem ještě pár slov o dalších možnostech přípravy. Popularitu si získaly mezi českou elitou cesty za teplem, a to především v prosincovém, lednovém období. Jasnou jedničkou jsou v tomto ohledu Kanárské ostrovy, někteří míří i do jihoafrického Potchefstroomu. Ovšem ti, kdo vyhledávají nabírání sil v horách, a nevydají se na reprezentační soustředění do slovenských Tater, zřídkakdy vyráží někam jinam za hranice. České hory jsou známé tím, že i přes relativně nízkou nadmořskou výšku disponují na vršcích vysokohorských charakterem. To je hlavní devízou kromě domácího prostředí. Ale proč právě Šumava?


Jezero Laka, ilustrační foto: H. Procházková

Pestrost a rozlehlost terénů
To, co asi nejvíce láká právě na Šumavě, je právě různorodost, kterou hory skýtají. Najdete zde od horských pěšin a cest, přes upravené měkké pískové cesty, až po asfaltky. Nepřekvapí, že zde najdete širokou úroveň převýšení, od mírných táhlých kopců až po prudké sjezdovky. V tomto ohledu je však patrně nejcennější to, že lze využít i řady rovinatých úseků, to vše pochopitelně v nadmořské výšce kolem tisíce metrů. Takovému „servisu“ těžko konkurují i vyšší Krkonoše nebo podobně rozlehlé Jeseníky, ačkoli můžou nabídnout například náročné výběh na Sněžku nebo Praděd. Proto sem jezdí nejen běžci z Prahy, ale i třeba až z Brna.

Příklady oblíbených šumavských tratí
Pomyslným centrem tréninku je Churáňov nad Zadovem, místo lyžařských běžeckých tratí. Ty jsou samy o sobě vhodné spíše pro kruhové tréninky a speciální běžecká cvičení. Nějakému „velkému“ běhání brání kořeny a často podmáčený terén v prostředí blízké slatě Malý polec.
V okruhu dvou kilometrů je však vskutku vše, co běžec potřebuje. Asfaltka, která dále pokračuje na Novou huť, po necelých dvou kilometrech dovede na místo nazývané Pláně, vhodné k úsekům do 500 metrů. Podobně lze využít i rovinatou část lesní cesty směrem k Přilbě. A propos Přilba, vrchol, k němuž vede více jak kilometrové stoupání po zcela rovné trati, takže po celou dobu běžec před sebou sleduje jen velmi pomalu se blížící vrchol…
Při dobrém orientačním smyslu lze k výběhu vybírat z řady možností, pro ty delší varianty nad 10 kilometrů už se hodí mít s sebou někoho, kdo atleta zaveze například na Zhůří, odkud vede krásná rovinatá lesní cesta směrem na Horskou Kvildu, popř. ke Zlaté studni a zpět na Churáňov.
Fajnšmekrům přírody lze doporučit výběh z Čeňkovy pily na „Horskou“, kde na běžce čeká mírné „extradlouhé“ stoupání podél řeky Vydry na Antýgl a dále podél Hamerského potoka na vrch. Mezi delší trati lze zařadit také výběh z Modravy na Zadov, nebo i pro běžné turisty velmi populární Prameny Vltavy. Opravdu je z čeho vybírat. Šumavu využila v předolympijské sezóně také Barbora Špotáková, což by mělo posloužit jako důkaz kvality běžecké přípravy, kterou zdejší tratě skýtají.

Vada dosti podstatná
Abychom jen nevychvalovali, je třeba také zmínit hlavní neduh, který šumavský resort má. To, co může zdejší přípravu zhatit, je přirozeně počasí. Ve chvíli, kdy zde už v tomto období nasněží, podobně jako loni, většina tratí se stane – motoristickou terminologií řečeno – nesjízdných. Do doby, než sníh jakž takž roztaje, proměňuje se rovnější kus silnice na Zadově ve „Václavák“. Ale vlastně díky tomu pochopíte, nakolik populární Šumava je.

Michal Procházka

Vytisknout