přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

7. března 2017, 14:46

Statistické ohlédnutí za Bělehradem

Halové mistrovství Evropy v Bělehradě je již za námi a v Tématu týdne se budeme věnovat některým statickým zajímavostem z tohoto letošního atletického vrcholu pod střechou.

Češi mezi evropskou elitou

V medailovém pořadí obsadila česká reprezentace páté místo, když dokázala vybojovat celkem sedm cenných kovů, a to jednu zlatou, dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile. Co do počtu pódiových umístění byla tato výprava druhou nejúspěšnější v historii. Lépe na tom byla pouze ta v belgickém Gentu, která posbírala stejný počet medailí, ale z toho byly hned tři zlaté.

Nejúspěšnější výpravou bylo v Bělehradě Polsko s dvanácti cennými kovy (7-1-4), druzí byli Britové (5-4-1) a třetí skončili Němci (2-2-5). Následovali Francouzi (2-1-0). Celkem šestadvacet zemí mělo v Bělehradě na stupních vítězů alespoň jednoho atleta. Z evropského mistrovského titulu se radovalo čtrnáct federací.

V bodovacím hodnocení, kde se počítají umístění do osmého místa, jsme obsadili sedmé místo s 58 body. Nejlepší byli opět Poláci se 103 body, stejného bodového zisku, ale méně vyšších umístění dosáhli Britové. Stobodovou hranici pokořili ještě třetí Němci. Čtvrtí byli Švédové (63 b.) a elitní pětici uzavírali Francouzi (61.5). Mezi ně a Českou republiku se ještě vměstnali Španělé (61 b.). Bodovaného umístění dosáhlo šestatřicet zemí.

Rekordní počiny

Bělehradská Kombank Aréna viděla i jeden evropský rekord. Postaral se o něj francouzský vítěz sedmiboje Kevin Mayer, jenž dokázal posbírat 6479 bodů. Tímto součtem překonal dosavadní historické evropské maximum Romana Šebrleho o 41 bodů. Zároveň také připravil další českou legendu Tomáše Dvořáka o rekord šampionátu, jehož hodnotu posunul o 55 bodů. Mayer se navíc zařadil na druhé místo světových historických tabulek za Američana Ashtona Eatona, který dokázal hned čtyřikrát posbírat ještě lepší součet.

Dalším rekordmanem se stal francouzský trojskokan Melvin Raffin, který doskákal v kvalifikaci na 17.20, čímž vylepšil juniorský halový světový rekord v této disciplíně.

Světové historické maximum zaznamenal i Raffinův výrazně starší kolega z trojskokanského sektoru. Nestárnoucí Ital Fabrizio Donato totiž získal stříbrnou medaili a výkonem 17.13 vylepšil světový halový rekord v kategorii nad 40 let.

Evropským rekordmanem v kategorii do dvaadvaceti let se stal vítěz koulařské soutěže Polák Konrad Bukowiecki, který šokoval nejen své soupeře pokusem dlouhým 21.97 a ovládl tak historicky nejkvalitnější koulařské finále na velkých halových šampionátech.

Během tří soutěžních dnů padly čtyři rekordy šampionátu. Kromě již zmiňovaného vícebojaře Kevina Mayera, překonala hned dvě historická maxima halového mistrovství Evropy britská běžkyně Laura Muirová. Ta dominovala závodům na 1500 i 3000 metrů a na obou distancích přepisovala historické statistiky. Na patnáctce zaběhla čas 4:02.39 a trojku zvládla za 8:35.67. Pětibojařské výškařské maximum v rámci evropských halových šampionátu si připsala Belgičanka Naffisatou Thiamová, která se přenesla přes laťku ve výšce 196 centimetrů. Tímto výkonem by brala medaili i mezi specialistkami.

Hned pětadvaceti atletům se podařilo překonat národní rekordy svých zemí. Z toho bylo třináct mužů a dvanáct žen. Dvakrát se mohli radovat z národního halového historického maxima například Slováci, a to zásluhou stříbrného sprintera na 60 metrů Jána Volka (6.58) a vícebojařky Lucie Slaničkové (pětiboj – 4409 b.).

Změny na čele letošních statistik

V srbské metropoli padlo v rámci evropského šampionátu devět nejlepších světových výkonů roku. Nejkvalitnějším z nich byl vítězný výkon srbské dálkařky Ivany Španovičové. Ta naznačila své možnosti již v kvalifikaci, kde skočila 703 centimetrů, což je nejlepší dálkařský kvalifikační výkon v historii halových šampionátů v historii. Ve finále pak předvedla famózní sérii a jejím vrcholem byl nový národní rekord 724 centimetrů, což je třetí nejdelší halový skok historie a nejlepší dálkařský výkon pod střechou od roku 1989.

Novými leadery průběžných světových tabulek se dále stali polský koulař Kondrad Bukowiecky (21.97), francouzský vícebojař Kevin Mayer (6479 b.), belgická vícebojařka Naffisatou Thiamová (4870 b.), ukrajinský dálkař Sergij Nykyforov (818), německý trojskokan Max Hess (17.52 – stejně jako Španovičová nejlepší kvalifikační výkon v historii halových šampionátů v dané disciplíně), maďarská koulařka Anita Mártonová (19.28), litevská výškařka Airine Palšyteová (201) a řecká tyčkařka Kateríni Stefanídiová (485).

V dalších sedmi disciplínách se posunula hodnota letošního evropského halového maxima. Podařilo se to britskému sprinterovi na šedesátce Richardu Kiltymu (6.54), českému čtvrtkaři Pavlu Maslákovi (45.77), britské běžkyni Lauře Muirové na patnáctce (4:02.39), německé trojskokance Kristin Gierischové (14.37), britské sprinterce Ashe Philipové (7.06) a polským štafetám mužů (3:06.99) i žen (3:29.94).

5+1 obhájce

Pouze pěti atletům se podařilo obhájit titul halového evropského šampiona z Prahy 2015. Byl mezi nimi i náš Pavel Maslák, který dokázal obhájit dokonce podruhé za sebou. Druhé zlato z v řadě pak získali Brit Richard Kilty na šedesátce, portugalský trojskokan Nelson Évora, švýcarská půlkařka Selina Büchelová a maďarská koulařka Anita Mártonová. Polský běžec Marcin Lewandowski pak získal zlato v Praze i v Bělehradě. Před dvěma lety však opanoval závod na 800 metrů a letos se radoval ze zlata na patnáctce. 

Petr Jelínek, foto: A. Gräf

Vytisknout