přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

1. února 2008, 17:13

Souboj tří titánů, zatím spících

Minulý týden jsme v této rubrice přednesli situaci v ženské výšce před HMS, kde již boj mezi trojicí skokanek o dvě letenky vypuknul naplno. Vcelku logicky se nabízí podobné téma i u jejich mužských protějšků. Jenže zde jsme viděli zatím jediný limit, a to 'jen' béčko na OH v podání Svatoslava Tona. Do Valencie jakoby se Bábovi, Janků a Tonovi nechtělo. Ale ono je to všechno trochu jinak.

Zaprvé: Narozdíl od dám není zatím trojice pánů zdravotně zcela fit. Tomáš Janků kvůli zranění nohy letos ještě nestartoval a Jaroslav Bába musel kvůli kyčlím trochu pozměnit přípravu a doposud se podle svých slov nesrovnal nesrovnal s technikou.
Zadruhé: Není důvod panikařit. Výškaři mají dost příležitostí výkonnost vyladit a přitom si zazávodit na dostatečném množství kvalitních mítinků - vždyť když spočítáme, kolik silně obsazených závodů se pro výškaře v zimě nabízí, žádná jiná disciplína se tomu ani zdaleka nepřiblíží. Ostatně, lze dělat něco jiného v nákupním centru než výšku? Možná tyč.
Zatřetí: Ať už bude situace jakákoli, může rozhodnout, a výškaři se shodují, že i rozhodne, až samotné vyvrcholení domácí sezóny - halové mistrovství ČR. Což je mimochodem ta nejlepší pozvánka do Stromovky na víkend 23. - 24. února. Ale teď se již podívejme, jak vypadá současná situace.

tonME2006.JPG
Svatoslav Ton (29)
OR: 2.33, SB: 2.27
Předchozí HMS: 1997/Q, 2006/15
Plánované starty:
Banská Bystrica, Brno, Bydhošť, HMČR

BabaHusto08AGv.JPG
Jaroslav Bába (23)
OR: 2.37h,2.36, SB: 2.24
Předchozí HMS: 2003/9, 2006/15
Plánované starty: 
Banská Bystrica, Brno, Zličín, Bydhošť, HMČR

JankuTHMS04a_v.JPG
Tomáš Janků (33)
OR: 2.32, SB: 0
Předchozí HMS: 1999/6, 2003/6, 2004/Q, 2006/13
Plánované starty: 
Arnstadt, B. Bystrica, Brno, Zličín, Bydhošť, HMČR

Jak už bylo naznačeno v úvodu, nejlepší 'výchozí' situaci, má Svatoslav Ton, byť ani on zatím nemá splněno a jistota se blíží nule. Nelze ani čekat, že by mu limit B stačil na Peking a sám Ton hodnotil po onom závodě v Hustopečích svůj 'nominační' výkon 227 cm: "Mé skákání je ještě neotesané. Převládá síla nad technikou. Ale děkuji všem divákům, že přišli a pomáhali."

Minulé vyřazovací souboje
Vraťme se ale spolu s ním ještě dále do minulosti. Sváťa si totiž bryskně vybavil, kdy se o limit pralo více skokanů než bylo míst. "Takové věci se nazpomínají," míní Ton. "Stalo se to dvakrát. Před mistrovstvím Evropy 2002 v Mnichově (venku) a před MS 1997 (v hale)," zavzpomínal Ton na 11 let starou záležitost. Na druhou stranu je to i trochu pochopitelné. "Nepočítalo se, že bych já 'mlaďoch' mohl někoho vyšoupnout. Ani já sám. Ale povedlo se to." Tehdy Ton vyřadil na domácím halovém mistrovství Tomáše Janků a do Paříže doprovodil jeho bratra Jana.
O pět let později bylo limitářů dokonce pět! Kromě bratrů Janků a Tona také Tomáš Ort a Jaroslav Bába. Tentokrát si smůlu vybrali právě posledně dva jmenovaní. "A to přesto, že Tomáš Ort měl tehdy splněno již někdy v květnu. Rozhodlo zkrátka mistrovství republiky," naráží Sváťa znovu na klíčový 'nominační' závod sezóny.

Aktuální rozpoložení zaostřené trojice
A jak hodnotí Svatoslav Ton první měsíc závodění? "Začal jsem dobře, přitom první závod byl loterie, byl jsem ještě dost 'pod činkou' a pokulhávala mi technika," vrací se ještě jednou k Hustopečím. Dodejme, že poté ještě ztroskotal v Třinci již na 220, ale tenhle závod již Ton pustil z hlavy. Situace trojice se mu těžko hodnotí, sám sobě ale věří. "Navíc je tu další silná motivace - olympiáda," připomíná Ton. Výška 230 je totiž i 'A vstupenkou' na OH a zde navíc může v pohodě startovat kompletní trojice. "O HMS se bude patrně rozhodovat na 'republice'," uzavírá Ton, "ledaže by někdo z nás skočil třeba 234. Ten by měl stoprocentní klid už dřív."

Jaroslava Bábu jsme zastihli ve Španělsku, kde byl ohledně klubového hostování, pár svých postřehů nám sdělil. Zatím má na kontě 224, v dalších závodech však vždy skočil méně (jednou 222 a dvakrát 220), a také on zatím bojuje s technikou. "Nepředvedl jsem to, na co mám. Je to třeba ještě vypilovat." Problémy s kyčlemi jej donutily pozměnit přípravu. "Na dva týdny jsem také vypadl z tréninku. Ale myslím, že to půjde," míní Bába.
Nad současnou situací kroutí hlavou. "Mívali jsme většinou limity hned na začátku a teď máme únor a nikdo nic. Ale pořád je dost času," uzavírá optimisticky.

Tomáš Janků zatím neabsolvoval závod, když se omluvil z moravské tour kvůli zranění. Ve čtvrtek se teprve rozhodoval, zda absolvuje první závod v německém Arnstadtu, kde navíc hodlal absolvovat minimum pokusů. "Skočím 210 a pak budu zkoušet rovnou 230 (limit)," vysvětluje. "Formu cítím, pokud na 230 překonám bázeň a noha vydrží na této výšce, tak i když to neskočím, budu do toho v dalších závodech prát," říká odhodlaně Janků. "Hned Banská Bystrica je výborná k dalšímu útoku." Nakonec se bude muset "spokojit" s ní, v Arnstadtu nestartoval.
I on by soupeře nerad hodnotil, viděl je v jediném závodě, přesto říká: "Jarda vypadá, že mu jde po čtyřech závodech výkonnost dolů, ale nikde není psáno, že se mu forma nezvedne. A Sváťa má za sebou zase jen dva starty." Závodnické zkušenosti podle něj mohou rozhodnout až v závěru na HMČR, kdy se bude 'lámat chleba'. "Ale k tomu je třeba abychom všichni měli limit. Teď ho nemá nikdo," míní Tomáš Janků.

S letenkou doma u televize
Přejme si, abychom ve Valencii měli 'plný počet' i mezi muži. Pro toho, kdo ve Španělsku bude chybět, to nakonec nemusí být smutné doma u televize. Když bude mít v kapse letenku do Pekingu.

Michal Procházka

Vytisknout