přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

1. září 2009, 17:14

Sedm dílů šampionátu dvaadvacítek

Tři roky po založení mistrovství Evropy dostali atleti kategorie do 22 let šanci bojovat také republikové tituly. Od roku 2002 si český šampionát vybudoval v září docela pevné místo v domácím kalendáři. Kromě těch, kteří dovršují v daném roce 20, 21 nebo 22 let je MČR otevřeno také mladším atletům, juniorům i dorostencům. Pojďme se vydat do krátké historie mistrovství, která o tomto víkendu napíše v Plzni svůj osmý díl.

Svou premiéru si u nás odbyly „dvaadvacítky“, pro něž terminologie zatím nevymyslela přiléhavější název než číselné označení, v pražském Edenu před sedmi lety. Poté se v pořadatelství vystřídala česká i moravská města Litomyšl, Hodonín, Olomouc, Uherské Hradiště, Jablonec nad Nisou. Loni se šampionát vrátil do metropole, tentokrát však na levý břeh Vltavy, na Julisku. Letos atleti 22letí a mladší cestují poprvé do západních Čech, do Plzně. Stadion ve Štruncových sadech pamatuje také mistrovství dospělých se skvělou atmosférou v letech 2000 a 2004.

Protože je šampionát přístupný také pro juniory (18 a 19) a dorost (16 a 17 let), je možné v jedné disciplíně zvítězit celkem sedmkrát. Takový superman se na mistrovství ČR zatím neobjevil, ale tři atleti dokázali nasbírat již pět titulů, v kouli Remigius Machura, tyči Jiřina Ptáčníková a kladivu Lenka Ledvinová. Posledně jmenovaná k tomu přidala i jeden koulařský triumf a s celkem šesti zlaty je tak nejúspěšnější atletkou mistrovství – spolu Kristinou Bažatovou, jež půltucet titulů rozdělila rovným dílem mezi 100 a 200 m.
Čtyřikrát v jediné individuální disciplíně se zadařilo na čtvrtce Jitce Bartoničkové, na 100 m překážek Lence Lepičové a kladiváři Michalu Fialovi. Bartoničková uspěla kromě 400 m také jednou na 200 m, pět nejcennějších kovů nasbírali v různých disciplínách také Roman Novotný (dálka i trojskok 2, výška 1) a Lucie Vaníčková (koule 3, disk 2).

Pokud jde o rekordy mistrovství větší výdrž mají ty mužské, neboť přetrvaly ještě tři od prvního ročníku, konkrétně jde o dálku 791 cm Petra Lamparta, trojskok 15.72 jeho jmenovce Hnízdila a kladivo 68.58 Lukáše Melicha. Kromě toho se drží také hned pět rekordů z následujícího ročníku 2003, mezi nimi i čtvrtka nedávno zesnulého Jana Mazance 47.02. Kdežto mezi ženami zůstalo už pouze jediné takto staré maximum MČR Barbory Špotákové 51.91, všechny ostatní ženské rekordy jsou data 2004 a mladší.
Nejnovější nátěr má od loňska hned šest nejlepších výkonů mistrovství, oštěp Jakuba Vadlejcha (74.79), mužská štafeta 4x100 m Olympu Praha (41.06), stovka i dvoustovka Kateřiny Čechové (11.51 a 23.63), výška Oldřišky Marešové (185) a disk Lucie Vaníčkové (49.35). Posledně jmenované patří také nejdelší vrh koulí na MČR (14.83), čímž se řadí po bok sprinterky Čechové s dvěma rekordy. Mezi muži nikdo takové privilegium nemá.

V Plzni nebude moci ať už z věkových nebo jiných důvodů obhajovat loňský titul pouze pětice šampionů, naopak mezi ženami se přihlásilo (mohlo přihlásit) pouze šest mistryň z Julisky.

Michal Procházka

Vytisknout