přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

13. října 2010, 15:06

Šampionát půlmaratonců aneb vyzraje někdo na Tadeseho?

Půlmaratonský šampionát je v posledních letech doménou jediného muže. Přimhouříme-li totiž oči nad tím, že se v letech 2006 a 2007 závod nazýval mistrovstvím světa v silničním běhu a v prvním ze zmiňovaných ročníků měřila trať „jen“ 20 km, vládne mu Eritrejec Zersenay Tadese nepřetržitě už čtyři roky. Má někdo šanci svrhnout ho z trůnu?

Podíváme-li se do předběžné startovní listiny, nenajdeme v ní nikoho s lepším osobákem. Aby také ano, když tento 28letý borec drží od 21. března a závodu v Lisabonu světový rekord 58:23. Jenže od března uplynulo spousta vody a i vzhledem k tomu, že nebyl globální šampionát na dráze a toho afrického se Tadese nezúčastnil, těžko soudit, jak vypadá jeho aktuální forma.

Každopádně si však bude muset dávat pozor na soupeře, především pak ty, kteří na sobě budou mít keňský dres. Tato běžecká supervelmoc totiž do Číny vysílá ze své přebohaté základny pětici borců, jejichž letošní osobáky se pohybují ve vynikajícím rozmezí 59:20 a 59:51. Budou-li spolupracovat, čeká Tadeseho opravdu těžká šichta, neboť se asi nebude moci spolehnout na pomoc svých parťáků z Eritreje, jejichž zveřejněné osobáky překračují hodinovou hranici, a u některých dosti výrazně. A protože to samé lze až na výjimku v osobě Etiopana Desisy (OR 59:59) říci i o ostatních (nekeňských) soupeřích, dá se v mužském závodě  čekat souboj vynikajícího tempaře Tadeseho s keňskou smečkou, do něhož jen těžko zasáhne někdo jiný.

Také ženský závod má, alespoň dle papírových předpokladů, jasné favoritky. Ze startovky vyčnívají Keňanky Florence Jebet Kiplagatová a Peninah Jerop Aruseiová s osobními rekordy z letošního roku 1:07:40, resp. 1:07:48 a také i v Česku dobře známá Etiopanka Dire Tuneová (vloni na Zlaté tretře se pokoušela o svěťák na 20000 metrů), která se také může pochlubit maximem pod 68 minut. Blízko této hranice je i  Australanka Nicole Chappleová, která v únoru vyhrála dva dny před svými 29. narzeninami půlmaraton v japonském Marugamu ve výtečném čase 1:08:37. Chybět bude naopak naturalizobvaná Nizozemka Lornah Kiplagatová, která od roku 2007 a světového šampionátu v Udine drží na této trati světový rekord 1:06:25, i autorka nejlepšího letošního výkonu 1:07:07 Elvan Abeylegesseová z Turecka.

Na závodníky čeká prize money o celkové sumě téměř čtvrt milionu amerických dolarů, vítězové obou kategorií si z ní ukrojí 30 tisíc. V soutěži týmů, kde bude rozhodovat nižší součet výsledných časů tří nejlepších závodníků z každé země, jsou připraveny k rozdělení poloviční částky.

Adam Pražák

Vytisknout