přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

6. září 2011, 17:11

Šampionát mladých slaví jubileum

Od založení roku 2002 si šampionát vybudoval pevné místo v domácím kalendáři na přelomu srpna a září. Kromě těch, kteří dovršují v daném roce 20, 21 nebo 22 let, je mistrovství otevřeno také mladším atletům, juniorům i dorostencům. Pojďme se vydat do krátké, ale pestré historie mistrovství.

Místa konání

Svou premiéru si u nás odbyly „dvaadvacítky“, pro něž terminologie zatím nevymyslela přiléhavější název než číselné označení, v pražském Edenu před devíti lety. Do metropole se šampionát vrátil ještě před třemi lety, ovšem na levý břeh Vltavy, na Julisku. Mezitím se v pořadatelství vystřídala česká i moravská města Litomyšl, Hodonín, Olomouc, Uherské Hradiště, Jablonec nad Nisou, a v uplynulých dvou ročnících pak přibyly Plzeň a Břeclav, mj. pravidelný pořadatel finále Corny středoškolského poháru.

mcr22_plakat_b.png
Plakát k MČR 2011 (lze zvětšit)

Nejpilnější sběratelé titulů

Protože je šampionát přístupný také pro juniory (18 a 19) a dorost (16 a 17 let), je možné v jedné disciplíně zvítězit celkem sedmkrát. Takový superman se na mistrovství ČR zatím neobjevil, ale tři atleti dokázali nasbírat již pět titulů, v kouli Remigius Machura, tyči Jiřina Ptáčníková a Jan Kudlička, v kladivu Lenka Ledvinová.

Posledně jmenovaná k tomu přidala i jeden koulařský triumf a s celkem šesti zlaty patří mezi ty celkově nejúspěšnější atlety mistrovství. Vedle ní si na půltucet titulů přišli sprinterky Kristina Bažatová a Kateřina Čechová, a také vytrvalec Milan Kocourek. Bažatová posbírala po třech zlatých na 100 i 200 metrech, podobně jako Kocourek na pětce a stýplu, Čechová uspěla 4x na stovce a 2x na dvojnásobné vzdálenosti.

Čtyřikrát se v jediné individuální disciplíně zadařilo na čtvrtce Jitce Bartoničkové, na překážkové stovce Lence Lepičové, půlkaři Martinu Hrstkovi, kladiváři Michalu Fialovi a již zméněné Kateřině Čechové. Bartoničková uspěla kromě 400 m také jednou na 200 m, pět nejcennějších kovů nasbírali v různých disciplínách vedle ní také Roman Novotný (dálka i trojskok 2, výška 1) a Lucie Vaníčková (koule 3, disk 2).

Při pohledu z opačné strany zjistíme, že není disciplíny, v níž by se nikomu nepodařilo získat více než jeden titul. Pouze ve čtyřech bězích se jediný/á atlet/ka získal/a (právě) dvě zlaté medaile: na ženské pětce a stýplu, mužské stovce a patnáctistovce.

Rekordy mistrovství

Pokud jde o rekordy šampionátu, větší výdrž mají ty mužské, neboť přetrvaly ještě tři od prvního ročníku 2002, konkrétně jde o dálku 791 cm Petra Lamparta, trojskok 15.72 jeho jmenovce Hnízdila a kladivo 68.59 Lukáše Melicha. Kromě toho se drží také hned pět rekordů z následujícího ročníku 2003: dvoustovka Vojtíka 21.12, čtvrtka Mazance 47.02, půlka Pernici 1:51.03, pětka Kučery 14:29.43 a čtvrtka překážek Daňka 50.49.

Mezi ženami zůstaly už pouze rekordy z roku 2004: Pavly Havlové na pětce 16:38.12, Lucie Martincové (dnes Škrobákové) na 100 m překážek 13.56, a Zuzany Hejnové na překážkové čtvrtce 58.33. Všechny ostatní ženské rekordy MČR jsou data 2005 a mladší.

Nejmladší, nanejvýš dvouletý "nátěr" má šest nejlepších výkonů mistrovství, rovnoměrně rozdělených mezi šampionáty 2009 a 2010. Z předloňska platí oštěpařské rekordy Petra Frydrycha (84.96) i Nikol Ogrodníkové (53.20) a tyčkařský Jana Kudličky (560). Při dosud posledním ročníku se urodily nejlepší výkony historie MČR výhradně v kategorii žen, na patnáctistovce zásluhou Lucie Sekanové (4:20.40), v disku díky Jitce Kubelové (53.55) a v kladivu po výkonu Terezy Králové (65.63).

Jedinou držitelkou dvou rekordů v individuálních disciplínách je aktuálně sprinterka Kateřina Čechová, jíž patří nejrychlejší časy na stovce (11.51) i dvoustovce (23.63). Mezi muži nikdo takové privilegium nemá.

Obhájci na jihu Čech

V Písku již nemůže kvůli věku startovat šest loňských šampionů a tři šampionky z individuálních disciplín. Mezi přihlášenými chybí někteří další z různých důvodů, a tak se v jižních Čechách bude pokoušet obhájit titul z Břeclavi až šest mužů a jedenáct žen, celkem tedy sedmnáct atletů.

(Archiv témat týdne 2011 naleznete zde.)

Michal Procházka

Vytisknout