přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

10. listopadu 2010, 19:20

Rekordy v bezpečí nebo v ohrožení?

V tématu týdne se tentokrát zamýšlíme nad tím, které historické výkony jsou v nejbližší době – ještě letos a především příští rok – v ohrožení a naopak, kteří rekordmani se budou držet v čele i po následující sezoně. Abychom jen tak nevěštili z křišťálové koule, připravili jsme pro vás tabulky znázorňující, jak se letos „útočilo“ na statistiky všech dob.

Odpůrci škatulkování prominou, bez základního rozdělení se v tomto textu neobejdeme. Výkony jsme rozčlenili do čtyř skupin: nejmenší oddíl tvoří rekordy, které jsou takříkajíc „na spadnutí“, výrazně početnější jsou maxima, která mohou být překonána. Otřepaná pravda tvrdí, že „rekordy jsou tu, aby se překonávaly“, ale přeci jen se zdá reálnější, že většina z nich přežije i rok 2011. Relativně vyrovnaně se k sobě má navzájem počet rekordů, které „spíš nebudou zlomeny“ a „určitě vydrží“.

rudisha_v.jpg
Bude pokračovat Rudisha v rekordním tažení? - foto: www.graf.cz

Výchozím vodítkem pro uvažování nám byla tabulka představující shrnutí letošních statistik. Může se zdát tato úvaha pofiderní, ale jen výjimečně se rekordman objeví na výsluní hned v první sezoně. Naopak předchází minimálně jeden rok, kdy už útočí na čelné pozice. Dokládají to i všichni tři letošní rekordmani – Rudisha, Tadese a Wlodarczyková. Ani jeden z nich se „nevyloupl“ až letos, ačkoli zejména keňský půlkař je stále velmi mladý atlet.

Ale zpět k samotné tabulce: Ta v první části ukazuje, kolik elitních výkonů letos přibylo do desítky, dvacítky a třicítky. Nepadl-li takový, v třetím sloupci je vyznačena pozice letošního lídra statistik. (Zdroj: www.alltime-athletics.com/) Druhá polovina analogicky ukazuje, kolik jmen se posunulo (popř. přibylo) do top 10, 20 a 30. (Zdroj: www.tilastopaja.org) V obou dílech tabulky jsou vyznačeny i letos padlé světové rekordy. Tabulka je ke stažení zde.

Pochopitelně jsme se neomezili jen na prostý pohled do této statistiky. Umístění v top ten automaticky neznamená absolutní blízkost k rekordu. Významnou roli hraje také konkurence a až na výjimky jsou to spíše jedinci, kteří disponují potenciálem k historickému výkonu. A čtenářům atletika.cz jistě netřeba dlouze vysvětlovat, že vše závisí také na disciplíně samotné. Něco jiného je lámat rekordy ve sprintu, distančním běhu nebo vrhu, markantně se odlišují i jinak velmi podobné vertikální a horizontální skoky. Na závěr ještě poznámka, ve výčtu disciplín jsou jen ty, v kterých se koná mistrovství světa. Ale teď už konečně k rekordům v ohrožení, resp. bezpečí, začněme těmi ženskými.

ŽENY
I. Skupina „nepřekonatelných“
Sem patří rekordy, které se zdají být navždy nedostižné, ale i ty, kterým chybí velká vyzývatelka.
100, 200, 400, 4x100, 4x400, 100 př.: Relativně nejméně beznadějná je situace je na stovce, kde jsme letos zaznamenali jeden čas do třicítky, ale cesta k rekordu FloJo je stále ještě s mnoha překážkami. Snad jen soupeření nejlepších sprinterek „VCB“ a Jeterové by mohlo přinést významnější atak. Letošní výkon roku na 200 m už je daleko mimo top 30, na dvojnásobné trati dokonce v závěru druhé stovky. Asi úplně nejžhavějším kandidátem nepřekonatelnosti se v této „skupině“ zdá překážková stovka a 12.21 Donkovové. Pokud tedy nepočítáme velmi obdobně nedobytné štafetové rekordy.

800, 1500, 10000: Ačkoli byl letošní rok oproti minulým půlkařsky slabší, česká světová rekordmanka Kratochvílová může být v klidu, jak správně odhadla při čtvrtstoletí svého rekordu, i necelá vteřina je na osmistovce ještě pořádný kus cesty. Co teprve sedm vteřin, které dělí letošní maximum na 1500 m od nejlepší mílařky z tzv. „Maovy armády“. To samé můžeme říct o desítce, kde africké hvězdy stále ještě ztrácí 22 vteřin a více – letos jsme navíc postrádali rychlý závod, nepadla ani hranice 31 minut.

Dálka, koule, disk a sedmiboj: Sedmimetrové skoky jsou v dálkařském sektoru spíše výjimečné a navíc třeba letošnímu maximu Kučerenkové chybí téměř čtyři decimetry… Vrhačské schopnosti koulařek Adamsové a Ostapčukové jsou daleko od někdejší elity, diskařská špička je poslední sezony na nízké úrovni a spíše ještě více stagnuje. Mimo dosah bezpochyby výjimečné Ennisové je i rekord v sedmiboji.

II. Naděje tu je, ale…
Přesouváme se do skupiny, kde už ojedinělé útoky můžeme zaznamenat, jen je tu vždy nějaké, ale…
5000, maraton, 3000 SC: nejlepší časy na pětce zůstal sice letos nedotčeny, ovšem této vzdálenosti už nestačí ledasjaký závod. Argumentem proti zatracení je fakt, že se tu najde hned několik adeptek: Dibabaová, Defarová, Cheruiyotová ad. Maratonkyním se až na Šobuchovovou v sezoně příliš nevedlo, ale sejdou-li se podmínky a bude-li u toho Radcliffová ve formě, nelze trať úplně vylučovat. Už i ženský stýpl ovládly Keňanky, ke Galkinové mají ale ještě kus cesty.

Tyč, trojskok, oštěp: Hovoříme-li o rekordu ve skoku o tyči, musíme skloňovat jméno Isinbajevová, protože ani Suhrová ani Murerová zatím na zápisy Rusky nemají. A ani u ní samotné není jistota, že se vrátí v top formě. V trojskoku najdeme jména, která by mohla na nejvyšší mety zaútočit, ale všechna tři velká jména z posledních let mají k sobě i minimálně jednu velkou neznámou – Mbangová, Rypakovová i Savigneová. Rádi bychom asi věřili, že aktuální oštěpařská rekordmanka bude hned pod novým koučem házet za 70 metrů, ale spíš se výrazná změna výkonnostně projeví až v olympijském roce. Rekordní potenciál už má kromě Špotákové asi jen Abakumovová.

III. „Ano, to je možné“
Do této skupiny patří rekordy, jejichž překonání už by tolik nepřekvapilo.
400 m př., ½maraton a chůze: Loni viselo maximum na čtvrtku překážek na vlásku a v sezoně 2011 na něj může znovu útočit minimálně Walkerová, Demusová nebo Anťuchová. Žádná jiná ženská disciplína nemá tolik nových výkonů v top 10, 20 i 30 jako půlmaraton. Snad by se dalo říct, že je rekord velmi reálný, ale přeci jen u distančních závodů hrají velkou roli podmínky, které se mohou změnit i v průběhu závodu, takže odhadovat je na rok dopředu… Určitě tu ale existuje houf adeptek. Obdobně jako o půlmaratonu bychom mohli mluvit o chodecké dvacítce.

Výška a kladivo: Už se o změn historické královny výškařského sektoru mluví několik sezon, ale tentokrát to zní asi nejreálněji. Vlašičová se otřepala z „postolympijské krize“, Friedrichová by se mohla rozpomenout na začátek loňské sezony a zamíchat kartami může i lepšící Loweová. Sejít se tak všechny tři ve finále MS v top formě… Kladivo ještě bude nějakou dobu mladou disciplínou. Staronová rekordmanka Wlodarczyková sní o 80metrové hranici a na další posun hranice možností má i širší pole vrhaček – Lysenková, Heidlerová nebo Hrašnová.

MUŽI
I. Velmi nepravděpodobné, nemožné
Mezi muži je skupina nepřekonatelných rekordů užší, ale stále ještě poměrně početná.
400 m i 400 m př.: Ačkoli se Wariner vrací do své někdejší formy, stále má ještě daleko k útokům na Johnsonův čas. A navíc chybí rival – situace hříšníka Merritta není jednoduchá, i když možná nakonec bude v Tegu obhajovat. Na překážkové čtvrtce vídáme zajímavé výkony, ale více než to, že by se objevil druhý muž pod 47 s čekat nemůžeme.

Výška a tyč: Asi nejnedosažitelnější rekordy najdeme mezi vertikálními skoky. 240 cm jsme už ve výšce deset let neviděli. Letošní jednička Uchov se sotva vejde do stovky výkonů historie, ale jedině právě on by se mohl k 240 přiblížit… Ačkoli v tyčkařských sektorech startují pravidelně dva šestimetroví skokani, Lavillenie i Hooker (Walker už je druhou sezonu v podstatě ze hry) jsou zatím jen „Bubkovými stíny“.

Koule, kladivo, oštěp, desetiboj: Z této čtveřice jsou na tom relativně nejlépe koulaři, v čele s Cantwellem však přesto pohlíží na rekord ze sedmidecimetrové a větší vzdálenosti. Naopak nejbeznadějnější se zdají kladiváři, ostatně důkazem je lídr tabulek Murofuši, jenž letos skoro nezávodil. Oštěpařům vládne Thorkildsen, Železného maximum však rozhodně nemá na dohled. Desetibojařského krále Šebrleho může potenciálně ohrozit jen Clay, jeho šance se ale pro příští rok spíše zmenšují.

II. Nepravděpodobné
100, 1500, 4x400:
Ani Bolt není robot a v Berlíně sám sobě nasadil laťku hodně vysoko. Úsilí o obhajobu, repete souboje s Gayem jej jistě vyhecují a dva roky zkušeností nejsou špatné. Útok však tentokrát nevyjde. Mílaři sice letos pokořili hranici 3:30 a špička je hodně široká, rekord by však patřil do kategorie překvapení. Jedině Američané mohou poskládat rekordní čtvrtkařský kvartet, s „nejistým“ Merrittem mají však situaci i přes silnou základnu složitější.

5000 a 10000 m, 3000 SC, chůze 20 a 50 km: Poté, co zde už nezáří hvězda Kenenisy Bekeleho, ani pětka ani desítka nemají postavu, která by mohla pomýšlet na úpravu statistik, Tariku, Bekele mladší, očekávání nenaplňuje. Velmi obdobně lze zhodnotit stýplaře: mají sice k rekordu relativně blízko, postrádají ale osobnost, která by si vzala útok svůj a reálně na něj i měla. U chodců závisí vše hodně na podmínkách a přestože se jich ve světě pohybuje řada vynikajících, útok na rekord tu má řadu ale – těžko budou útočit v Tegu a na jaře je zase daleko vrcholu.

Dálka, disk: Ačkoli letos skokané nelétali tak daleko, v minulých dvou sezonách se elitní duo Saladino – Phillips přiblížilo Powellovi na dvacet čísel, což je třeba vzít v potaz. Snad se oba ještě sejdou v top formě. Jediný diskař s rekordním potenciálem Kanter asi nebude stačit, ale jeho čtyři roky starý osobák, sedm decimetrů od „svěťáku“ nemusí být Estoncovou konečnou.

III. Možné
200, 4x100, 800:
Boltových prvních dvě stě metrů v ostravské třístovce ukazuje, že výkon pod 19 vteřin nemusí být plané řeči. Vždyť i v letošní netoliko přesvědčivé sezoně běžel 19.56. Jen na to bude nejspíš zcela sám. Krátká štafeta na MS s Boltem bude určitě také hrozit úpravou nynějšího senzačního času a pokud se postaví proti Jamajce USA vedené Gayem, kdoví… Rudisha zvládl letos hned dva rekordní zápisy, a i když třeba nebude mít napřesrok tak excelentní formu, třeba se objeví jiný mladík – Kaki.

½maraton a trojskok: Tadese posunul rekord na skvělou úroveň, ovšem přiblížit se dál k 58 minutám nebude snadné pro něj, natož pro jeho konkurenty. Navíc bude Eritrejec zkoušet asi spíš dvojnásobnou, královskou vzdálenost a podobně mohou uvažovat i ostatní. Trojskokanská kometa Tamgho se bude snažit svou výkonnost stabilizovat. 18 metrů zatím nepřekonal, ale příští rok už to můžeme očekávat. A Edwardsův svěťák bude na dohled…

IV. Pravděpodobné
110 př., maraton: Oliverovi unikl letos rekord o vlásek a bude-li fit Robles nebo dokonce Liou Siang, stodesítka bude žhavým adeptem změny rekordu. V redakci jsme se nicméně shodli, že kandidátem číslo jedna je maraton. A je celkem jedno, zda Haile vezme své slovo o konci závodění zpátky. Rekord mu může sebrat v podstatě kdokoli jiný, tolik nových jmen, kolik se v poslední době objevilo a běhají 2:05 až 2:06. Tři časy se letos zařadili do top 10, osm do dvacítky a mezi třiceti je třetina z této sezony! 

Michal Procházka

Vytisknout